Lounasravintola Mänty avataan Prisma Hollolaan
21.5.2024 12:54:24 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote
Lounasravintola Mänty on monelle Prisman asiakkaallekin tuttu paikka – vuoden 2022 alusta asti Launeen Prismasta on saanut Männyn herkullisia patonkeja, pizzoja, kebabia sekä tuoreita leivonnaisia. Nyt Osuuskauppa Hämeenmaa ja Mänty laajentavat yhteistyötä, kun suosittu lounasravintola tuo maukkaat antimensa myös Prisma Hollolaan syksyllä 2024.

– Meille on tullut asiakkailta toiveita kahvilasta tai ravintolasta jo aivan Prisman avauksesta lähtien, ja nyt näimme hyvän mahdollisuuden vastata tähän toiveeseen yhdessä Lounasravintola Männyn kanssa, kehityspäällikkö Janne Häyri Osuuskauppa Hämeenmaalta kertoo.
Päijät-Hämeen kolmannessa toimipisteessä Lounasravintola Männyn ja Osuuskauppa Hämeenmaan paikallinen yhteistyö saa maukasta jatkoa. Nyt Hollolassakin päästään nauttimaan tuttuun tapaan Männyn lounaasta, pizzoista, kebabaterioista ja hampurilaisista sekä leivonnaisista, koska myös Cafe Anitan toiminta siirtyy Prismaan.
– Yhteistyömme Männyn kanssa on ollut molemmin puolin uudistavaa ja luotettavaa, tämän takia haluammekin syventää sitä nyt Hollolassa, Osuuskauppa Hämeenmaan ryhmäpäällikkö Satu Piiroinen kehuu ja kiittelee yhteistyöstä koko henkilökuntaa.
Prima Hollolan tiloihin tullaan tekemään hieman muutoksia, jotta Männyn toiminta saadaan varmistettua. Uudistusta tehdään koko kesän ajan, lounasravintola avataan syksyllä 2024.
– Hollolassa Mänty tulee sijaitsemaan aivan rullaportaiden läheisyyteen ja asiakaspaikkojakin tulee enemmän kuin Launeelle, noin 60, eli hieman erilaisella kokonaisuudella mennään tässä, Piiroinen paljastaa uudesta lounasravintolasta.
Lounaslista tulee koostumaan muun muassa herkullisista ja ravitsevista pastoista sekä keitoista.
– Suunnitteilla on, että Männystä saa lounasta maanantaista lauantaihin ja itsepalvelutuotteita on saatavilla aina kaupan ollessa auki, Häyri kertoo.
Männyn muut toimipisteet sijaitsevat Seisakekadulla Hennalassa sekä Prisma Launeen yhteydessä.
Lisätietoja
Janne Häyri, kehityspäällikkö, Osuuskauppa Hämeenmaa, 040 563 1036, janne.hayri@sok.fi
Satu Piiroinen, ryhmäpäällikkö, Osuuskauppa Hämeenmaa, 050 432 2801, satu.piiroinen@sok.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne HäyriKehityspäällikkö, myymäläneuvontaOsuuskauppa Hämeenmaa
Puh:0405631036janne.hayri@sok.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 170 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 170 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
ABC Forssa uudistui – asiointi on entistä viihtyisämpää ja sujuvampaa31.3.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
ABC Forssan ilme ja palvelut ovat päivittyneet alkuvuoden aikana. Asiointia sujuvoittavat uudet ABC:n pikakassat, joilla voi maksaa sekä ravintolan että marketin tuotteita.
Prisma Hämeenlinnassa jo 30 vuotta24.3.2026 13:32:00 EET | Tiedote
Hämeenlinnan Prisman avajaisia juhlittiin 28.3.1996. Nykyisellä paikallaan Prisma on palvellut jo 18 vuoden ajan.
Heinolan Prisman runko nousee silmissä18.3.2026 11:30:00 EET | Tiedote
Heinolan Prisma avataan noin vuoden kuluttua, keväällä 2027. Heinolan Tähtiniemeen rakennettavan Prisman perustusurakka on parhaillaan käynnissä ja kestää arviolta alkukesään.
Prisma Launeen uudistus päättää Hämeenmaan mittavan kylmälaiteuudistusrupeaman11.3.2026 14:03:00 EET | Tiedote
Lahden Prisma Launeen uudistus on valmis, ja myymälän avajaisia vietetään 12. maaliskuuta alkaen. Investoinnin suuruus on seitsemän miljoonaa euroa.
Lisää helppoutta arkeen – tunnin toimitukset laajenevat Forssassa, Hämeenlinnassa, Lahdessa ja Riihimäellä26.2.2026 14:40:00 EET | Tiedote
Ruoan verkkokaupan helppous vetää asiakkaita puoleensa yhä enemmän. Jatkossa kaikki ruoan verkkokaupan pikatoimitukset ovat saatavilla S-kaupat-verkkokaupasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme