Keravan ydinkeskustassa aukeaa 4 000 neliömetrin Ihmemaa X -näyttely
30.5.2024 13:30:00 EEST | Aalto-yliopisto | Tiedote
Ihmemaa X -näyttely aukeaa lauantaina 1. kesäkuuta kello 10 ja on auki läpi kesän.

Koronakesinä 2020 ja 2021 ilmiöksi muodostunut Taiteen kotitalo -näyttely keräsi jopa 50 000 kävijää. Näyttelystä vastannut Purkutaide avaa nyt Keravalla uuden suurnäyttelyn, Ihmemaa X:n.
”Purkutaidenäyttely osoittaa, kuinka vanhoja rakennuksia ja tiloja voidaan käyttää uudella tavalla. Tämä näyttely on ainutlaatuinen, ja tärkeä osa Keravan 100-vuotista juhlavuotta. Tilat saavat uuden elämän ennen kuin ne katoavat lopullisesti. Tämä on loistava esimerkki siitä, kuinka voimme yhdessä löytää uusia ja luovia tapoja hyödyntää olemassa olevia resursseja kestävällä tavalla”, kertoo Keravan kaupunginjohtaja Kirsi Rontu.
Entisessä Anttilan tavaratalossa Keravan ydinkeskustassa järjestettävä näyttely on kooltaan 4 000 neliömetriä. Teoksia on ollut toteuttamassa 240 taiteilijaa.
Aalto-yliopiston MeMo-instituutti on toteuttanut näyttelyyn myös visualisointeja sekä 3D- ja virtuaalikokeiluja.
"Näyttelyssä on esillä digitaalisia teoksia purkutaidenäyttelyistä ja katoavasta taiteesta. Niissä on hyödynnetty uusimpia laserkeilauksen ja fotogrammetrian menetelmiä sekä visuaalisia 3D-tekniikoita. Näyttelyssä kuvataan ehkä yllätyksellisestikin nykyisen Ihmemaa X -näyttelyn matkaa ja herätetään henkiin jo kadonnutta, 'purettua' Taiteen kotitalon taidetta digitaalisen kaksosen avulla", kertoo akateeminen koordinaattori Marika Ahlavuo.
Aalto MeMo on yhteisinstituutti Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskuksen kanssa, joilla on huippuosaamista digitaalisessa rakennetun ympäristön mallintamisessa. Mittatarkan 3D-mittauksen ja mallinnuksen avulla voidaan kohteita esimerkiksi restauroida, rakentaa uudelleen tai esittää virtuaalisesti.
Aalto MeMon halutaan lisäävän erilaista yhteiskunnallista vuorovaikutusta tieteen keinoin. Tavoitteena onkin aktiivisesti etsiä ja luoda uusia vuorovaikutuksen tapoja, löytää yhteistyökumppaneita ja avata ainutlaatuisia tulokulmia huipputieteen ja teknologian viestintään ja kansantajuistamiseen.
"Aalto-yliopiston MeMossa kohtaavat tiede, taide, kulttuuri ja tekniikka. Toisaalta kadotettu aika, tämä päivä ja tulevaisuuden trendit nivoutuvat erilaisiksi tuotteiksi", kiteyttää tutkimisjohtaja Hannu Hyyppä.
Ihmemaa X
Kauppakaari 1, 04200 Kerava
Avoinna 1.6.–18.8.2024 (syksyn aukioloista tiedotetaan myöhemmin)
ti–su klo 10–17
Lippukassa suljetaan klo 16
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannu Hyyppä
tutkimusjohtaja, Aalto MeMo
hannu.hyyppa@aalto.fi
p. 050 5122 520
Marika Ahlavuo
akateeminen koordinaattori, Aalto MeMo
marika.ahlavuo@aalto.fi
p. 050 5122 509
Kuvat
Liitteet
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Kenen Turku -kirja haastaa kaupunkisuunnittelun ja vaatii lisää vihreyttä myös tiiviiseen kaupunkiin8.5.2026 10:25:00 EEST | Tiedote
Tuore kirja kokoaa yhteen Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtiopiskelijoiden näkemyksiä siitä, miten kaupunki voisi olla vehreämpi ja elinkelpoisempi paitsi ihmisille myös muille lajeille.
Uudella ultraäänineulalla jopa kolme kertaa suurempi näyte – voi mahdollistaa harppauksen syöpädiagnostiikkaan8.5.2026 08:08:59 EEST | Tiedote
Värähtelevä ultraäänineula tuottaa sylkirauhaskasvaimista nykyisiä menetelmiä paremman kudosnäytteen, mikä voisi merkittävästi nopeuttaa diagnoosia ja parantaa sen tarkkuutta. Näyte on lisäksi mahdollista ottaa ilman nukutusta, jopa tavallisella lääkärinvastaanotolla. Menetelmää tutkitaan parhaillaan myös imusolmukkeissa sekä rinta- ja kilpirauhaskasvaimissa.
Musiikkialan toimijat: Alan arvo kaksinkertaistuu laajojen yhdenvertaisuustoimien myötä vuoteen 2040 mennessä7.5.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Equal Futures in Music -hanke on koonnut musiikkialan keskeisiä vaikuttajia visioimaan alalle yhdenvertaisen 2040-vision sekä toimet sen saavuttamiseksi. Ala tavoittelee itsesäätelevää toimielintä ja musiikkialan arvon kaksinkertaistumista 11. toukokuuta julkaistavassa Suomen yhdenvertainen musiikkiala 2040 -raportissa.
Walter Ahlströmin säätiö lahjoittaa 3 miljoonaa euroa Aalto-yliopistolle24.4.2026 08:39:25 EEST | Tiedote
Lahjoituksella Aalto perustaa kestävän teollisen tuotannon professuurin.
Kutsu: Opiskelijoiden projekteista syntyy patentteja ja startupeja – tuotekehityskurssin loppugaala esittelee ratkaisut aitoihin haasteisiin23.4.2026 09:45:00 EEST | Kutsu
Aalto-yliopiston huippusuositulla tuotekehityskurssilla opiskelijat kehittävät luovia ratkaisuja yritysten antamiin aitoihin haasteisiin. Jo 30 vuoden ajan järjestetyllä kurssilla kehitetyistä prototyypeistä on syntynyt myös lukuisia patentteja ja startupeja. Tänä vuonna opiskelijat kehittivät ratkaisuja muun muassa teho-osastoille, laivojen ohjaamoihin ja rakennustyömaille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

