Aviador Kustannus

Esikoisrunokokoelma nähdyksi tulemisen tarpeesta

Jaa

Milla Enrothin esikoisrunokokoelman Kerro minut runot ovat herkkiä ja voimakkaita. Ne kuvaavat nuoren naisen kasvua ja pyrkimyksiä itsensä hahmottamiseen rakkaudenkaipuun ja näkymättömyyden tunteiden keskellä.

Kansi: Nina Aitta
Kansi: Nina Aitta

Milla Enrothin runokokoelma Kerro minut on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Meri velloo vatsassa ja pilvilinnat oksennetaan lastenhuoneen lattialle. Isä on merimies, joka paijaa illalla päätä ja katoaa ulapan taakse. Aikuinen puhuja hapuilee rantaviivojaan ja haparoi rakkaudessa, jonka toivoisi tekevän hänet vihdoin näkyväksi. Lapsuus ja nykyhetki ovat teoksessa samanaikaisesti läsnä, kun muistot ja kokemukset lapsuudesta kuohuvat aallokkona puhujan sisällä.

Kerro minut on herkkä ja voimakas esikoisrunokokoelma, joka kuvaa nuoren naisen kasvua sekä tarvetta tulla nähdyksi. Se on kuvaus traumasta, näkymättömyydestä, rakkaudenkaipuusta sekä itsensä hahmottamisesta.

Milla Enroth (s. 1985) on espoolainen kirjoittaja, joka kirjoittaa runoja, tarinoita lapsille sekä näytelmiä harrastajateattereihin. Enrothin kirjoittamia näytelmiä on esitetty Vantaan Näyttämöllä sekä Teatteri Tilkkutäkissä. Kerro minut on Enrothin esikoisteos, jonka runot ovat syntyneet kirjoittajan nuoruudessa. Runokokoelma on hyvin henkilökohtainen tarina menneisyyden traumoista, niistä eheytymisestä ja voimaantumisesta.

ENROTH, MILLA : Kerro minut
72 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789523812567
Ilmestymisaika: Toukokuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Nina Aitta
Kansi: Nina Aitta
Lataa
Milla Enrothin kuva © Ari Haimi
Milla Enrothin kuva © Ari Haimi
Lataa

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Helsinkiläisen Katri Tapolan ja tallinnalaisen Kertu Sillasteen lastenkirjassa etsitään kadonnutta Pudua27.8.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Katri Tapolan ja Kertu Sillasteen lastenkirja Pudua etsimässä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Pudu on kateissa, ja ystävien on lähdettävä etsimään sitä. Melko varmasti Pudu on kadonnut metsään, ja niinpä ystävät suuntaavat sinne. Pudua ei vain löydy, ja nälkäkin yllättää. Metsästä löytyy syötävää, mutta kun syöjiä on useampi, syntyy riita. Se onneksi sovitaan, ja matka jatkuu. Koittaa yö, eikä Pudua vaan näy. Löytävätköhän ystävykset Pudun aamunkoitteessa? Katri Tapola on helsinkiläinen kirjailija, jonka laaja tuotanto sisältää sekä aikuisille suunnattua että lastenkirjallisuutta. Kertu Sillaste on tallinnalainen lastenkirjailija ja kuvittaja. TAPOLA, KATRI & SILLASTE, KERTU : Pudua etsimässä 24 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523814103 Ilmestymisaika: Elokuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jarkko Malille osoitteeseen jarkko@aviad

Kadonneet lauseet – Jukka Pakkasen kahdeskymmenes romaani26.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Jukka Pakkasen romaani Kadonneet lauseet on julkaistu Aviadorin kustantamana. Italiassa, mystisessä Lenzassa, menneisyys kohtaa nykyisyyden. Kadonnut käsikirjoitus johdattaa Mikaelin pohtimaan itseään ja nuoruuttaan, menneisyyttään ja maailmaa. Kirjoittaminen on vaikeampaa, virheet ja vajavaisuudet kohdattava osana elämää. Kohtaamistensa kautta Mikael reflektoi itseään ja menneisyyttään maailmanjärjestyksen järkkyessä. Kadonneet lauseet on Jukka Pakkasen (s. 1942) kahdeskymmenes romaani. Se on kertomus kadottamisesta ja menetyksestä, kirjoittamisesta, maailmasta ja menneisyyden läsnäolosta. PAKKANEN, JUKKA : Kadonneet lauseet 126 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523813588 Ilmestymisaika: Elokuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jarkko Malille osoitteeseen jarkko@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittä

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye