Suomalais-norjalainen kulttuurirahasto jakaa 68 200 euroa suomalais-norjalaiselle yhteistyölle
Suomalais-norjalaisen kulttuurirahaston Suomen jaosto on päättänyt jakaa 68 200 euroa hankkeille, jotka edistävät maiden välisiä yhteyksiä.

Hallituksen päätös koskee loppuvuodelle 2024 ja alkuvuodelle 2025 jaettavia apurahoja.
Suomen jaostolle saapui yhteensä 104 hakemusta, joista 47:lle myönnettiin apuraha.
”Hakemusten taso oli jälleen korkea. Yleisten hakukriteereiden ja sihteeristön erinomaisen pohjatyön lisäksi hallitus tukeutui päätöksissään arvioihin hankkeiden vaikuttavuudesta. Tahdon kiittää kaikkia hakijoita arvokkaasta työstä Suomen ja Norjan välisten kulttuurin ja kansalaisyhteiskunnan siteiden vahvistamiseksi”, sanoo rahaston Suomen jaoston puheenjohtaja Eero Hokkanen.
Apuraha myönnettiin esimerkiksi Suomen YK-nuorille, jotka saavat 2 000 euroa norjalaisten kollegoidensa tapaamiseen Oslossa. Helsingin kielilukio saa 2 000 euroa Pohjois-Norjan kulttuuriin, luontoon ja yliopisto-opintoihin tutustumista varten, ja Lahden Big Band saa puolestaan 3 000 euroa big band -vierailujen ja työpajojen järjestämiseen Lahden ja Ålesundin ystävyyskaupunkien välillä yhteistyössä norjalaisen Nordvest Big Band -yhtyeen kanssa.
Lisäksi 19 500 euroa myönnettiin Oslossa sijaitsevalle Suomalais-norjalaiselle kulttuuri-instituutille, jonka tehtävänä on vahvistaa Suomen ja Norjan välistä kulttuurivaihtoa.
Tutustu liitteeseen, josta käy ilmi, mitkä hankkeet saivat apurahan rahaston Suomen jaostolta. Lisäksi liitteenä on kartta apurahojen maantieteellisestä jakautumisesta Suomessa ja Norjassa.
Hanasaari koordinoi ja hallinnoi rahaston työtä.
Lisätietoja: rahaston pääsihteeri Gunvor Kronman, puh: 040 745 1738, gunvor.kronman(at)hanaholmen.fi
Suomalais-norjalainen kulttuurirahasto
Suomalais-norjalaisen kulttuurirahaston tavoitteena on edistää Suomen ja Norjan välisiä yhteyksiä ja kulttuurivaihtoa sekä lisätä maiden keskinäistä tuntemusta. Tämän tavoitteen toteuttamiseksi rahasto myöntää apurahoja ja stipendejä erilaisiin yhteiskunnallisiin ja kulttuurielämän hankkeisiin.
Rahaston Suomen jaoston hallitukseen kuuluvat puheenjohtaja, neuvotteleva virkamies Eero Hokkanen sekä hallituksen jäsenet rehtori, toimitusjohtaja Teemu Kokko ja FM Tove Ekman.
Lisätietoja rahastosta: https://www.hanaholmen.fi/kulttuurikeskus/hanasaari/rahastot/suomalais-norjalainen-kulttuurirahasto/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Puh:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Hanaholmen sätter fokus på svensk-finskt samarbete i Göteborg15.9.2025 09:58:04 EEST | Pressmeddelande
Årets bokmässa i Göteborg pågår från den 25 till den 28 september 2025. Hanaholmen är på plats med ett mångsidigt program som fokuserar på samarbetet mellan Sverige och Finland, då som nu. Bland de medverkande gästerna märks bland andra författaren och artisten Jonas Gardell, musikern och författaren Anna Järvinen, ministrarna Parisa Liljestrand och Anders Adlercreutz, historikerna Dick Harrison och Henrik Meinander och musikern Love Antell.
Suomalais-ruotsalainen yhteistyö keskiössä Göteborgin kirjamessuilla15.9.2025 09:58:04 EEST | Tiedote
Göteborgin kirjamessut järjestetään tänä vuonna 25.–28. syyskuuta 2025. Hanaholmen osallistuu messuihin monipuolisella ohjelmalla, joka keskittyy Ruotsin ja Suomen väliseen yhteistyöhön nykyhetkessä ja menneisyydessä. Vierailijoina ovat muun muassa kirjailija ja taiteilija Jonas Gardell, muusikko ja kirjailija Anna Järvinen, ministerit Parisa Liljestrand ja Anders Adlercreutz, historioitsijat Dick Harrison ja Henrik Meinander sekä muusikko Love Antell.
Waves 2025: finns det en annan väg framåt?4.9.2025 09:46:49 EEST | Pressmeddelande
Välkommen att delta i Waves 2025, som ordnas den 11 till 13 september. Våra samhällen genomgår storskaliga förändringar såväl geopolitiskt, ekologiskt, ekonomiskt som digitalt, men modellerna för hur dessa utmaningar skall hanteras anses i viss mån förlegade. Under tre dagar i september ställer ledande internationella experter frågan: finns det en annan väg framåt?
Waves 2025: onko muuta tietä eteenpäin?4.9.2025 09:46:49 EEST | Tiedote
Tervetuloa mukaan Waves 2025 -tapahtumaan 11.–13. syyskuuta. Yhteiskunnissamme tapahtuu mittavia muutoksia niin geopoliittisesti, ekologisesti, taloudellisesti kuin digitaalisestikin, mutta malleja näiden haasteiden käsittelyyn pidetään jossain määrin vanhentuneina. Kolmena päivänä syyskuussa johtavat kansainväliset asiantuntijat pohtivat, onko muuta tietä eteenpäin.
Sveriges och Finlands försvarsministrar deltar i Hanating 20253.9.2025 09:30:40 EEST | Pressmeddelande
Sveriges försvarsminister Pål Jonson och Finlands försvarsminister Antti Häkkänen deltar i Hanaholmens försvars- och säkerhetspolitiska forum Hanating, som ordnas den 30 september 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme