Helsinki Biennaali 2025 valmistelu etenee – mukaan myös Esplanadin puisto
Vuoden 2025 Helsinki Biennaali järjestetään 12.6.-21.9.2025 Vallisaaressa, Esplanadin puistossa ja HAM Helsingin taidemuseossa. Kuvataiteen suurtapahtumaa kuratoiva ja tuottava HAM tekee tapahtumaa suurella sydämellä suurelle yleisölle – tavoitteena on ajatuksia herättävä kuvataiteen juhla kesäisessä merellisessä Helsingissä.

Helsinki Biennaali on kunnianhimoinen kuvataiteen suurtapahtuma, joka tarjoaa ainutlaatuisen kokonaiselämyksen Helsingin saaristoluonnossa. Biennaalin vaihtuvina maamerkkeinä ovat paikkasidonnaiset tilausteokset, joissa taide keskustelee saaren historian ja vuosikymmeniä ilman ihmisasutusta kukoistaneen luonnon kanssa. HAMin ja Helsingin kaupungin tavoitteena on tehdä Helsinki Biennaalista yksi tunnetuimmista kansainvälisistä taidebiennaaleista.
- Haluamme maksimoida taiteen läsnäolon Helsingissä ja ajattelemme Helsinki Biennaalia kaupungilla näkyvänä taiteen juhlana. Hurmaava Esplanadin puisto astuu mukaan uutena kohteena ja antaa mahdollisuuden tutustua biennaalin tarjontaan maksutta keskeisellä paikalla Helsingissä. Vuonna 2025 kiinnitämme taiteen lisäksi erityistä huomiota myös biennaalin asiakaspolkuun ja kävijäkokemukseen, HAM Helsingin taidemuseon museonjohtaja Arja Miller kertoo.
Helsinki Biennaalin 2025 kuraattoreina toimivat espanjalainen Blanca de la Torre ja HAMin näyttelypäällikkö Kati Kivinen. De la Torre on kuraattori, taidehistorioitsija ja tutkija. Hänen työssään yhdistyvät kuvataide, poliittinen ekologia, ekofeminismi sekä vastuulliset, luovat käytännöt. Kivinen on taidehistorioitsija ja kuraattori, joka työssään tarkastelee nykytaiteen lähestymistapoja suhteessa erilaisiin kulttuurisiin prosesseihin sekä yhteiskunnallisiin ja ekologisiin kysymyksiin.
Mukaan yli 30 taiteilijaa eri puolilta maailmaa
Helsinki Biennaali 2025:n kuraattorit ovat valinneet haastavaksi tehtäväkseen asettaa työskentelynsä keskiöön ei-inhimilliset toimijat. Ihmiseen keskittyvän katseen sivuun siirtäminen antaa tilaa muille ja pyrkii löytämään moninaisempia tapoja aistia ja välittää tietoa.
- Meneillään olevan ilmasto- ja ympäristökriisin keskellä tarvitaan uudenlaista ajattelua, joka irtautuu ihmiskeskeisyydestä. Ihmiskunnan ja luonnon välisen suhteen uudelleen hahmottamiseksi on tutkittava muitakin kuin vain inhimillisiä näkökulmia. Taiteella on valtaa paitsi tuottaa uusia toimijuuksia myös luoda uusia todellisuuksia. Kolmas Helsinki Biennaali haluaa kannustaa positiiviseen toimintaan, kertoo Helsinki Biennaali 2025:n toinen pääkuraattori Kati Kivinen.
Vuoden 2025 Helsinki Biennaaliin osallistuu kaikkiaan hieman yli 30 taiteilijaa tai taiteilijaryhmää. Mukana on taiteilijoita eri puolilta maailmaa, ja aivan erityisesti Etelä-Amerikasta ja Pohjois-Euroopasta. Uusia komissoita eli tilaustöitä nähdään noin puolelta taiteilijoista.
Vastuullisuus ja luonnon ekologisen kestävyyden ylläpitäminen ovat Helsingin biennaalin keskeisiä arvoja, joten ympäristöasioihin on kiinnitetty erityistä huomiota alusta alkaen, myös taiteilijavalintoja tehdessä. Teorian ja käytännön välistä etäisyyttä halutaan biennaalissa lyhentää vastuullisuussuunnitelmalla; biennaalissa ei vain ehdoteta vaihtoehtoisia todellisuuksia, vaan myös tuotetaan niitä.
Helsinki Biennaalin toinen kuraattori Blanca de la Torre saapuu Suomeen suureksi osaksi alkanutta kesää ja myös taiteilijoita vierailee Vallisaaressa kesän aikana. HAMissa työskennellään sopimusten ja tuotannon parissa, ja taiteilijoiden nimiä julkaistaan 2024 syksystä alkaen. Myös yleisötyön kokonaisuuden sekä asiakaspolun ja asiakaspalvelun päivitys ovat hyvässä vauhdissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit KivistöTiimiesihenkilö, mediaviestintäHAM Helsingin taidemuseo / viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 485 5687maarit.kivisto@hamhelsinki.fiKuvat



Helsinki Biennaali on kahden vuoden välein toteutuva kansainvälinen nykytaidetapahtuma, joka järjestetään kolmannen kerran kesällä 2025. Biennaali on koko Helsingin kaupungin yhteinen hanke ja osa Helsingin kaupunkistrategiaa 2021–2025. Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta vastaa HAM Helsingin taidemuseo. Helsinki Biennaali 2025 tekee tiivistä yhteistyötä Metsähallituksen ja Tiftö Foundationin kanssa.
HAM Helsingin taidemuseo hoitaa, kartuttaa ja kuratoi helsinkiläisten omasta taidekokoelmaa, johon kuuluu yli 10 000 teosta, mukaan lukien kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM vastaa myös nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta. Vuoden 2023 alusta HAM on toiminut Helsingin kaupunkikonserniin kuuluvana säätiönä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Inbjudan till mediedagen 5.6: Helsingforsbiennalen 20255.5.2025 13:00:00 EEST | Pressinbjudan
Helsingforsbiennalen är ett internationellt bildkonstevenemang som visar samtidskonst av hög kvalitet i Helsingfors skärgårdsmiljö. Biennalen ordnas nästa gång 8.6–21.9.2025 på Skanslandet, i Esplanadparken och på HAM Helsingfors konstmuseum.
Kutsu mediapäivään 5.6: Helsinki Biennaali 20255.5.2025 13:00:00 EEST | Kutsu
Helsinki Biennaali on kansainvälinen kuvataidetapahtuma, joka tuo korkeatasoisen nykytaiteen Helsingin saaristoluontoon. Biennaali järjestetään seuraavan kerran 8.6.–21.9.2025 Vallisaaressa, Esplanadin puistossa ja HAM Helsingin taidemuseossa.
Invitation to Media Day on June 5th: Helsinki Biennial 20255.5.2025 13:00:00 EEST | Press invitation
Helsinki Biennial is an international art event that brings outstanding contemporary art to Helsinki’s archipelago nature. The next biennial will take place from8 June to 21 September 2025 on Vallisaari Island, in Esplanade Park, and at HAM Helsinki Art Museum.
Jenni Rahkonen: Råttans lycka, HAM galleriet 17.5.–6.7.202530.4.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Under sin utställning i HAM-galleriet visar Jenni Rahkonen upp föremål tillverkade av bland annat trä och silikon samt grafik tryckt på egentillverkat papper.
Jenni Rahkonen: Rotan onni, HAM galleria 17.5.–6.7.202530.4.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Jenni Rahkonen tuo HAM gallerian näyttelyynsä muun muassa puusta ja silikonista valmistettuja esineitä sekä itse tehdylle paperille vedostettua grafiikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme