Onko tässä festareiden kuumin asu? Lidl lanseeraa festarimalliston – koko asu alle 40 eurolla
Lidl tuo myyntiin Lidl-brändätyn kesämalliston. Malliston vaatteista saa koottua alle 40 eurolla värikkään ja hauskan asun festareille ja muihin kesän rientoihin. Mallistossa on sekä naisille että miehille sopivia vaatteita, ja tuotteet tulevat myyntiin eräluontoisena kaikkiin Lidleihin 6.6. alkaen. Aiemmat Lidl-brändätyt vaatteet ovat olleet asiakkaiden suursuosikkeja.

Mallistossa on t-paitoja, hellehattu, vyölaukku, bandana-huivi, shortsit ja sukkia sekä aiemmista kesistä tutut sandaalit. Värimaailmaltaan mallisto on Lidlin sinistä, keltaista ja valkoista. Lidlin logo on esillä useissa tuotteissa, ja sukissa vilkkuu Lidlin omat tuotemerkit, kuten Saskia ja Deluxe.
– Lidl-brändätyt vaatteet ovat täällä taas! Asiakkaamme ovat kovasti pitäneet aiemmista Lidl-teemaisista vaatteista, ja tänä kesänä halusimme tarjota malliston, josta saa kesän menoihin pirteän ja hauskan asukokonaisuuden. Festariasun ei tarvitse maksaa maltaita: t-paidan, shortsit, hatun, vyölaukun, sukat ja sandaalit saa alle 40 eurolla. Tämä asukokonaisuus on iloinen katseidenkääntäjä kesän riennoissa! kertoo Lidlin käyttötavaroiden osastopäällikkö Merja Salenius.
Malliston tuotteet ovat myynnissä kaikissa Lidleissä Hangosta Sodankylään torstaista 6.6.2024 alkaen. Tuotteet tulevat myyntiin eräluontoisena, eli tuotteita on saatavilla niin kauan kuin niitä riittää.
Marketmuodin suosio kasvussa
Kiireisessä arjessa on kasvavana trendinä ostaa vaatteita yhä enemmän ruokaostosten yhteydessä. On kätevää, kun samalla ostoskerralla saa hankittua ruokaostokset ja vaatteet – ja nyt myös festariasun.
– Kuluttajat kiinnittävät entistä enemmän huomiota hintoihin, ja marketmuoti on saanut suosiota. Ruokabrändien vaatteet ovat nousseet kuin vastalauseena kalliiden luksusmerkkien rinnalle, ja Lidl-logoista paitaa tai lenkkareita kannetaan ylpeydellä. Lisäksi omaan lookkiin tykätään hakea kontrastia yhdistämällä kalliimpia merkkituotteita ja marketmuodin tuotteita. Tässä mallistossa esimerkiksi keltainen vyölaukku on iloinen piristysruiske mihin tahansa kesäasuun, Salenius vinkkaa.
Aiemmat Lidl-brändätyt vaatteet ja kengät ovat olleet asiakkaiden keskuudessa suosittuja. Esimerkiksi vuonna 2020 myyntiin tulleita Lidl-lenkkareita jonotettiin myymälöiden ovilla myyntiintulopäivänä ja ne myytiin nopeasti loppuun.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiKuvat








Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee lähes 5800 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Lidlissä otetaan käyttöön uusi tapa asioida kaupassa – asiakkaat voivat skannata ostokset suoraan kassiin20.1.2026 08:17:55 EET | Tiedote
Lidlin sovelluksessa on otettu käyttöön uusi toiminto: asiakas voi skannata tuotteet itse puhelimella ja pakata ostokset suoraan omaan kassiin. Maksaminen hoituu kätevästi pikakassalla. Ominaisuus on tiistaista 20.1. alkaen käytössä yli 40 Lidl-myymälässä eri puolilla Suomea ja laajenee nopeasti koko Suomeen. Tavoitteena on tarjota ketterä kauppareissu sitä kaipaaville asiakkaille.
Lidl tekee rajun toimen muovikassien kulutuksen vähentämiseksi – kassin hinta nousee 59 senttiin16.1.2026 15:34:51 EET | Tiedote
Suomalaiset ostavat muovikasseja edelleen liikaa, mikä on luonnon kannalta huono uutinen – muovi on yksi yleisimmin luonnosta löytyvä roska. Muovikassien ostaminen on vähentynyt, mutta muutos tapahtuu liian verkkaisesti. Lidl pyrkii uudella hinnankorotuksella ohjaamaan muiden kassivaihtoehtojen pariin ja näin vauhdittaa muovikassien käytön vähentämistä nostamalla kassin hinnan 59 senttiin tiistaina 20.1.
Lidlille myönnettiin hyvästä HR-työstä Top Employer 2026 -sertifikaatti15.1.2026 10:54:11 EET | Tiedote
Kansainvälinen Top Employers Institute arvioi vuosittain yritysten henkilöstökäytänteitä ympäri maailmaa. Lidl Suomi on jo usean vuoden ajan auditoitu huipputyönantajaksi ja saanut Top Employer -sertifikaatin ja on siten yksi maamme parhaista työnantajista.
Lidlin kesätyöhaku on auki – tarjolla satoja tehtäviä ympäri Suomea5.1.2026 10:12:28 EET | Tiedote
Lidlin myymälöissä ja kolmessa jakelukeskuksessa on avoinna 855 työpaikkaa kesälle 2026. Haku on käynnissä 5.1.–21.1. Viime kesän konkareita palkataan lisäksi noin 200 henkilöä. Valtaosa kesätyöntekijöistä pääsee työskentelemään myyjän tehtävissä sekä keräilemään tuotteita jakelukeskuksessa, mutta myös hallinnollisiin tehtäviin jakelukeskuksiin ja pääkonttorille palkataan muutamia työntekijöitä.
Lidliltä kaikkien aikojen ale – koko heviosasto alennuksessa tammikuun30.12.2025 10:24:51 EET | Tiedote
Lidl tekee tammikuussa ison satsauksen ja kannustaa suomalaisia terveellisemmän ruokailun pariin: kaikkien hedelmien ja vihannesten hinnat lasketaan, myymälöihin lisätään yhteistyössä WWF Suomen kanssa opasteita ympäristöystävällisemmän ja terveellisemmän ruoan pariin ja vuoden ensimmäisellä viikolla järjestetään vegeviikot. Hedelmät ja vihannekset ovat jopa 30 prosentin alennuksessa koko tammikuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme