Lapin ELY-keskusLapin ELY-keskus

Ilmasto- ja energiastrategiasta vauhtia Lapin maakunnan kehittämiseen

Jaa

Lapin ELY-keskus ja Lapin liitto ovat saaneet yhteensä noin puolen miljoonan euron rahoituksen Lapin ilmasto- ja energiastrategiahankkeelle. Hankkeessa laaditaan suunnitelma hiilineutraalisuustavoitteen saavuttamiseksi ja tunnistetaan maakuntaa koskettavat ilmastoriskit. Myös maakunnan energiasuunnittelulle laaditaan yhteiset suuntaviivat.

Kuva: Lapin materiaalipankki | Nina Susi

Lapin ilmasto- ja energiastrategiahankkeen tavoitteena on luoda päästövähennyspolku, jolla Lapista tehdään hiilineutraali vuoteen 2035 mennessä. Osana hanketta saadaan myös uutta tietoa Lapin ilmastonmuutoksesta Ilmatieteen laitoksen asiantuntijoiden toimesta. Strategiatyöhön osallistetaan laajasti lappilaisia toimijoita, jotta Lapin ilmastosuunnittelusta saadaan oikeudenmukainen kokonaisuus.

Maapallo on lämmennyt globaalisti noin 1,2 astetta, kun Lapissa ilmasto on keskimäärin lämmennyt noin 2 astetta. Samaan aikaan fossiilisista polttoaineista irtautuminen on edelleen kesken ja kasvihuonekaasupäästöt ilmakehässä lisääntyvät. Tähän haasteeseen Lapin ELY-keskus ja Lapin liitto ovat yhteistyössä tarttumassa.

- On hienoa, että pääsemme yhdessä edistämään päästövähennystavoitteita ja luomaan uutta ilmastoturvallisuuden ja -varautumisen kulttuuria Lappiin. Ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät jo tänä päivänä Lapissa niin muutoksina lumiolosuhteissa kuin investointeina puhtaaseen energiaan, toteaa Lapin ELY-keskuksen ilmastoasiantuntija ja hankkeen projektipäällikkö Juuso Puurula.

Ilmastonmuutos vaikuttaa Lapissa monella tapaa

Lappi on sitoutunut hiilineutraaliuteen vuoteen 2035 mennessä. Päästöt maakunnassa ovat Suomen ympäristökeskuksen mukaan laskeneet noin 30 % vuodesta 2005. Erityisesti energiankulutuksen ja liikenteen päästöt ovat kuitenkin edelleen suuria ja vaativat toimenpiteitä mm. energiatehokkuuden, uusiutuvan energian ja liikenteen sähköistymisen muodossa.

Ilmastonmuutoksen vaikutukset tuntuvat jo tänä päivänä Lapin luonnossa ja siitä riippuvaisissa elinkeinoissa, kuten metsätaloudessa, matkailussa  ja poronhoidossa. Äärimmäisten sääilmiöiden lisääntyminen haastaa energiahuoltoa ja lisää taloudellisia vahinkoja. Pahenevat helteet puolestaan lisäävät riskejä terveydelle. Aktiivisella sopeutumistyöllä voidaan ennaltaehkäistä vahinkoja ja taloudellisia tappioita.

Toisaalta puhdas siirtymä näkyy Lapissa investointeina ja uutena elinkeinotoimintana tuuli- ja aurinkovoiman, pumppuvoiman, vetylaitosten ja puhtaamman teollisuuden muodossa. Uusiutuvan energian investoinneista suurin osa keskittyy pohjoiseen Suomeen. Samaan aikaan on tärkeä muodostaa kokonaiskuva ja yhteensovittaa alueidenkäyttöä ihmisten, elinkeinojen ja ympäristön  välillä.

- Lappi on sitoutunut maakuntana hiilineutraaliustavoitteeseen, ja hankkeessa haetaan keinot tavoitteeseen pääsemiseksi. Ilmastotyö vahvistaa myös Lapin elinvoimaa luomalla uusia liiketoimintamahdollisuuksia ja kehittämällä Lapin vetovoimaa, kertoo Lapin liiton kestävän kehityksen asiantuntija Hanna-Leena Pesonen.

Työ käynnistyy heti

Lapin ilmasto- ja energiastrategia on koko Lapin yhteinen asia, joten lappilaisia toimijoita ja toimialoja kutsutaan laajasti mukaan yhteiseen ilmastotyöhön. Hanke on käynnistynyt toukokuussa, ja strategia valmistuu vuoden 2025 loppuun mennessä. Valmis strategia tukee lappilaisia toimijoita päästöjen vähentämisessä ja ilmastonmuutokseen sopeutumisessa. Energiastrategia auttaa Lapin energiajärjestelmän kestävässä kehittämisessä. 

Hanke on saanut rahoituksen Lapin liiton EAKR-hausta ja on Euroopan Unionin osarahoittama. Rahoitusta hyödynnetään erilaisten selvitysten hankintaan, asiantuntijayhteistyöhön Ilmatieteen laitoksen kanssa sekä viestintään, henkilöstökustannuksiin ja tapahtumien järjestämiseen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Juuso Puurula, Ilmastoasiantuntija, Lapin ELY-keskus, puh. +358 295 037 419 etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Hanna-Leena Pesonen, Kestävän kehityksen asiantuntija, Lapin liitto, etunimi.sukunimi@lapinliitto.fi

Tietoja julkaisijasta

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus

Työttömyys lisääntynyt Lapissa25.2.2025 08:42:53 EET | Tiedote

Lapissa työttömien määrä lisääntyi tammikuussa. Tammikuun lopussa työttömiä työnhakijoita oli 8610, joista lomautettuja lähes 1110. Aktivointiasteeseen laskettavien palveluihin osallistuvien määrän lasku jatkui tammikuussa ja tällä on yhteys työttömyyden kasvuun Lapissa. Työttömyyden alueelliset erot ovat Lapissa yhä huomattavia. Eniten työttömyys on kasvanut alle 30-vuotiaiden ikäryhmissä. Lapin työllisyystilanne on kuitenkin yhä koko maahan verrattuna parempi.

Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Tornion Karhakkamaan tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta17.2.2025 13:42:40 EET | Tiedote

Yhteysviranomainen on kiinnittänyt erityistä huomiota Tornion pohjoisosiin, Tervolan luoteisosiin ja Ylitornion eteläosiin sijoittuvien tuulivoimahankkeiden yhteisvaikutuksiin. Yhteysviranomainen tulee edistämään hankkeesta vastaavien vuoropuhelua ja yhteistyötä, jotta eri hankkeiden jatkosuunnittelussa on mahdollista löytää toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja sekä tuotantoalueiden että sähkönsiirron osalta.

Pk-yritysbarometri: Lappi poikkeaa muusta maasta niin vahvuuksissa kuin haasteissa11.2.2025 10:00:23 EET | Tiedote

Vuoden 2025 ensimmäinen pk-yritysbarometri kertoo, että mikro- ja pk-yrittäjien suhdanneodotukset pysyvät positiivisina. Puolet viennistä on suoraa palvelujen vientiä, mikä pitää sisällään matkailun. Lapin pk-yritysten vienti on siis hieman paremmassa turvassa kauppasodalta kuin muussa maassa. Osaavan työvoiman saatavuus taas on Lapissa edelleen merkittävä kasvun este, kun koko maassa keskustelu tästä haasteesta on jo hiipunut.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye