Nuorten päätöksessä lähteä yrittäjäksi vaikuttaa yhä useammin halu ratkaista ongelmia
Mikä saa nuoren yrittäjän tielle? Ratkaiseeko raha vai työn mielekkyys? Nuorten yrittäjyyshalukkuus on noussut selvästi viime vuosina ja nyt yli puolet nuorista haluaa kokeilla yritystoimintaa jossain työuran vaiheessa. Nuoret eivät välttämättä enää ensisijaisesti halua tehdä yrittäjänä rahaa, vaan toteuttaa itseään ja unelmiaan merkityksellisellä tavalla. Aiheesta keskustellaan Porin SuomiAreenalla 27. kesäkuuta.

NYT:in Tulevaisuusraportin mukaan yli puolet nuorista katsoo voivansa toimia uransa varrella yrittäjänä. 80 % nuorista haluaa tehdä työtä, joka on omien arvojen mukaista. Paitsi oman intohimon, myös yhteiskunnallisesti merkittävien asioiden edistäminen on nuorille yrittäjille tärkeää.
Pohjoismaissa kasvaneet nuoret pyrkivät yrittäjyyden kautta ratkaisemaan ja tavoittamaan YK:n kestävän tavoitteita ilmastonmuutoksesta turvallisuuteen ja tasa-arvokysymyksiin. Tämä selvisi kasvun johtamisen, uudistuvan liiketoiminnan ja digitalisaation professorin ja Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutin johtajan Matti Muhoksen Pohjoismaissa 2023 tekemissä haastatteluissa Z-sukupolven digistartup-yrittäjille. Haastatteluja jatketaan Suomessa vielä tänä vuonna.
Valtion nuorisoneuvoston nuorten hyvinvoinnista tekemän selvityksen mukaan yrittäjäksi lähteminen vaikuttaa useimmiten olevan itse valittua ja toivottu työtilanne. Joillakin ammattialoilla, kuten kampaajilla sekä monilla kädentaitajilla ja luovan alan tekijöillä yrittäjyys on nuorille kuitenkin usein myös pakko.
Yrittäjä ja kauppatieteiden opiskelija Janina Tihinen (24 v) perusti musiikkialan yrityksen voidakseen lisätä musiikkia päiviinsä. ”Yrittäjyys on loistava tapa saada intohimosta ammatti. Yrittäjyys onnistuu myös hyvin opintojen ohessa. Olen itse myös koko ajan opiskellut, kun olen toiminut yrittäjänä”, Haukiputaalta kotoisin oleva Soundecon perustaja Janina Tihinen sanoo.
Matti Muhos toivoo selkeitä rakenteellisia muutoksia yhteiskuntaan, jotta yrittäminen olisi nuorelle oikea vaihtoehto. ”Yhteiskunnallisesti olisi todella tärkeää, että yrittäjyyden ja työpaikkaan työllistymisen välillä rakennetaan mahdollisuuksien tasa-arvoa niin, että nuoren ei tarvitsisi miettiä sitä, että lähteekö tienaamaan elantoaan yrittäjänä vai palkkatyössä”, hän sanoo.
Matti Muhos ja Janina Tihinen osallistuvat SuomiAreena-keskusteluun ”Kun nuori ryhtyy yrittäjäksi” torstaina 27.6. klo 17.00 – 17.45 Porin Raatihuoneenpuiston lavalla. Keskustelu nähdään myös MTVKatsomossa.
Lue pidempi Oulun yliopiston uutinen täältä.
Haastateltavien yhteystiedot:
Matti Muhos
0400 407590
matti.muhos@oulu.fi
Janina Tihinen
0400 948795
soundecotihinen@gmail.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna KilpeläinenviestintäasiantuntijaOulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutti
Puh:0403523608minna.kilpelainen@oulu.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutti
Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutti tuottaa yhteiskunnallisesti vaikuttavaa tutkimusta, osaamista ja ratkaisuja mikroyrittäjyyden, alueellisen erinomaisuuden ja tulevaisuuden tuotantoteknologioiden näkökulmista. Vahvistamme osaamisaloillamme kestävästi kehittyvää yhteiskuntaa. Vastuullamme on mikroyrittäjyyden tutkimuksen ja koulutuksen valtakunnallinen tehtävä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopiston opiskelijavalinta on valmistunut1.7.2025 05:51:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston opiskelijavalinnan tulokset on julkaistu. Syksyllä 2025 yliopiston suomenkielisissä kandidaatti- ja maisteriohjelmissa aloittaa yli 2700 uutta opiskelijaa.
Kemiallinen vakoilija, ksenon, paljastaa esimerkiksi syöpäsolujen jälkiä – Oulussa kehitettiin uusia työkaluja NMR-signaalin tulkintaan30.6.2025 05:02:00 EEST | Tiedote
Ksenonatomi toimii kuin vakoilija, jonka NMR-signaalissa erottuvat ympäristön pienimmätkin muutokset. Oulun yliopiston NMR-tutkimusyksikössä on kehitetty laskennallisteoreettisia työkaluja, jotka avaavat uusia mahdollisuuksia käyttää ksenonkaasua biosensorina.
Susien pääkallot paljastavat susikannan vaihtuneen Fennoskandiassa25.6.2025 05:04:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tutkijoiden johtama uusi tutkimus on paljastanut silmiinpistäviä muutoksia Suomen, Norjan ja Ruotsin susien kallon muodossa, mikä heijastaa merkittävää susipopulaation vaihtumista 1900-luvulla.
Euroopan suurin magneettisen resonanssin konferenssi kokoaa lähes 700 tutkijaa Ouluun24.6.2025 07:03:00 EEST | Tiedote
Magneettista resonanssia eri aloilla kemiasta lääketieteeseen soveltavia kansainvälisiä asiantuntijoita kokoontuu Ouluun 6.–10.7.2025 EUROMAR-konferenssiin. Lähes 700 osallistujallaan se on yksi suurimmista Oulussa järjestetyistä kansainvälisistä tieteellisistä kokouksista.
Tutkijat kehittävät älykkäitä bioteknologisia ratkaisuja pohjoisista luonnonvaroista24.6.2025 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston johtama uusi tutkimushanke WaVes – Smart Innovative Biotechnology from Arctic Plant-Derived Waxes and NanoBiomaterials keskittyy hyödyntämään arktisista kasveista, kuten pohjoisista marjoista ja kuusen neulasista, saatavia vaha- ja nanobiomateriaaleja korkeaa lisäarvoa tuottavien bioteknologisten sovellusten kehittämisessä. Tavoitteena on edistää kestävää biotaloutta ja luonnonvarojen vastuullista hyödyntämistä erityisesti pohjoisilla alueilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme