Kajaanilainen lähikohde Purojärvensuo pääsee soidensuojelun piiriin
Erikoissijoitusrahasto UB Metsä, Tornator Oyj ja Kainuun ELY-keskus ovat sopineet Kajaanissa sijaitsevan Purojärvensuon suojelusta. Suojelu perustuu vapaaehtoisuuteen ja se toteutetaan HELMI-ohjelman soidensuojelun täydennykseen tarkoitetulla rahoituksella. Luonnonsuojelualueen pinta-ala on yhteensä 144 hehtaaria.

Purojärvensuon luonnonsuojelu- ja virkistysarvoa nostavat sen sijainti Kajaanin keskustan lähialueella. Suojelualue sijaitsee Koutaniemi-Vuoreslahti retkipolkujen tuntumassa. Purojärvensuo on monipuolinen kokonaisuus karuja neva- ja rämetyyppejä sekä joitain korpia. Purojärvensuo on alueena säilyttänyt luonnontilansa hyvin verrattuna lähiseutujen suoluontoon.
"Purojärvensuon alueen suojelu tukee vapaaehtoisen suojelun käytäntöjämme mahdollistaen samalla ennallistamistoimet tässä luontoarvoiltaan merkittävässä kohteessa”, toteaa United Bankers Oyj:n vastuullisuusjohtaja Hanna Värttö.
Luonnon monimuotoisuuden edistämiseen tähtäävään yhteistyöhön liittyvät myös kohteella tehtävät ennallistamistoimet. Suojellulta alueelta on jo talvella poistettu puustoa ennallistamista varten, kelot ja vanhat rämemännyt säästäen.
Purojärvensuon alue on monipuolisine suo- ja metsäelinympäristöineen merkittävä kohde luonnon monimuotoisuudelle ja tärkeä lisäys niin Tornatorin monimuotoisuusohjelmaan kuin HELMI-ohjelmaankin, jonka puitteissa suojelualue sekä ennallistaminen tehdään. Helmi-ohjelma on maa- ja metsätalousministeriön sekä ympäristöministeriön yhteinen ohjelma, jolla vahvistetaan Suomen luonnon monimuotoisuutta ja turvataan luonnon tarjoamia elintärkeitä ekosysteemipalveluita.
"Olemme iloisia voidessamme edistää sekä luonnonsuojelua että soiden ennallistamista luontoarvoiltaan, sijainniltaan ja kooltaan näin merkittävässä kohteessa. Alueella on erittäin hyvät edellytykset suon ennallistamiselle laajan kokonaisuuden ja viereisen luonnontilaisena säilyneen suon ansioista”, toteaa Tornatorin ympäristöpäällikkö Heikki Myöhänen.
Kainuun ELY-keskus suunnittelee ja toteuttaa kohteen ennallistamistoimet HELMI-ohjelman puitteissa. Hakkuiden jälkeen on paikalla jo ollut soilla esiintyvää lintulajistoa, kuten valkovikloja, taivaanvuohia ja keltavästäräkkejä. Ennallistamisalueella on tarkoitus pyrkiä palauttamaan suoalueen luontainen vesitalous ojia tukkimalla ja patoamalla. Toimenpiteillä ojissa virtaava vesi saadaan palautettua lähelle turpeen pintaa ja suon kehitys kohti luonnontilaa voi alkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki Myöhänen
ympäristöpäällikkö, Tornator Oyj
puh. 050 441 2253, heikki.myohanen@tornator.fi
Hanna Värttö
vastuullisuusjohtaja, United Bankers Oyj
puh. 040 922 8701, hanna.vartto@unitedbankers.fi
Marja Manninen
luonnonsuojeluasiantuntija, Kainuun ELY-keskus
puh. 029 5023 813, marja.manninen@ely-keskus.fi
Riku Elfving
luonnonsuojeluasiantuntija, Kainuun ELY-keskus
puh. 0295 023 098, riku.elfving@ely-keskus.fi
Kuvat




Liitteet
Linkit
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Hukkajoen raakkuesiintymän yliajoon liittyvän luontovahinkoasian hallintomenettely etenee27.6.2025 14:53:38 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on käynnistänyt luontovahingon korjaamiseen tähtäävän hallintomenettelyn, jossa tavoitteena on alueen palauttaminen vahinkoa edeltäneeseen tilaan.
Väyläviraston Kajaanin puuratapölkkyjen käsittelylaitokselle on annettu valvontaviranomaisen hallintopakkopäätös26.6.2025 12:45:49 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut Väyläviraston Kajaanin puuratapölkkyjen käsittelylaitokselle hallintopakkopäätöksen, joka velvoittaa laitoksen saattamaan toimintansa ympäristöluvan mukaiseksi.
Kesän peltoalavalvonnat alkamassa26.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus aloittaa heinäkuun alusta lähtien jokakesäiset maatiloilla tehtävät peltotukien tilavalvonnat.
Työttömyyden kasvu Kainuussa maan pienintä25.6.2025 08:00:08 EEST | Tiedote
Kainuussa oli toukokuun lopussa reilut 2 900 työtöntä työnhakijaa. Alueen työttömyys on kehittynyt maaliskuusta lähtien parempaan suuntaan. Työttömyysaste 9,8 % oli maan neljänneksi matalin. Avoimia työpaikkoja edelleen selvästi vuoden takaista vähemmän.
Valtion aluehallinnon palvelut Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla jatkossa Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksesta ja valtakunnallisesta Lupa- ja valvontavirastosta19.6.2025 08:38:35 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys valtion aluehallintouudistusta koskevaksi lainsäädännöksi on hyväksytty. Vuoden 2026 alusta Suomeen perustetaan kymmenen alueellista elinvoimakeskusta nykyisten ELY-keskusten pohjalta. Aluehallintovirastoista ja Valvirasta muodostetaan valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto. Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueelle perustetaan Pohjois-Suomen elinvoimakeskus, jonka toimialat ovat elinkeinot ja osaaminen, maaseutu ja ympäristö sekä liikenne. Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksen päätoimipaikka tulee olemaan Oulussa, ja toinen toimipaikka on Kajaanissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme