Kokoomus valitsi Petteri Orpon jatkamaan puheenjohtajana

Jaa

Orpo on ollut puheenjohtajana yhtäjaksoisesti vuodesta 2016. Pääministerinä hän on ollut kesäkuusta 2023 alkaen. Kokoomuksen puheenjohtajan kausi on kaksivuotinen.

Kokoomus valitsi Petteri Orpon uudelleen puheenjohtajakseen puoluekokouksessaan Tampereella.
Kokoomus valitsi Petteri Orpon uudelleen puheenjohtajakseen puoluekokouksessaan Tampereella.

Tampereella koolla oleva kokoomuksen puoluekokous valitsi lauantaina Petteri Orpon uudelle kaudelle puolueen puheenjohtajana. Orpolla ei ollut vastaehdokkaita.

“Kokoomuksen johtaminen on minulle kunnia. Se on ollut suuri seikailu. Puolueen puheenjohtajan työ ei ole pelkkää vaalien voittamista, vaan vaalien välisten aikojen johtamista. ”, Orpo sanoi valintansa jälkeen.

Puheenjohtajan kausi on kaksivuotinen. Orpo on ollut puheenjohtajana yhtäjaksoisesti vuodesta 2016. Pääministerinä hän on ollut kesäkuusta 2023 alkaen.

Sunnuntaina puoluekokouksessa valitaan myös muuta puolueen johtoa.

Kolmea varapuheenjohtajapaikkaa tavoittelevat Antti Häkkänen, Anna-Kaisa Ikonen, Jarno Limnéll, Sari Multala ja Karoliina Partanen.

Puoluevaltuuston puheenjohtajan tehtävään ovat ilmoittaneet olevansa ehdolla Heikki Autto ja Jussi Koskinen.

Sunnuntaihin asti jatkuvan puoluekokouksen aikana käsitellään myös yhteensä 212 aloitetta, joita ovat tehneet kokoomuksen paikallisyhdistykset, piirijärjestöt ja jäsenliitot.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Petteri Orpo uudelleenvalintansa jälkeen 2024 puoluekokouksessa.
Petteri Orpo uudelleenvalintansa jälkeen 2024 puoluekokouksessa.
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus

Raine Tiessalo Toivo-ajatuspajan toiminnanjohtajaksi1.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen viestintä- ja yhteyspäällikkö Raine Tiessalo on nimitetty ajatuspaja Toivon uudeksi toiminnanjohtajaksi. Toivon päätehtävänä on tuottaa tutkimuspohjaista tietoa poliittisen päätöksenteon tueksi ja herättää ratkaisukeskeistä julkista keskustelua Suomen menestyksen kannalta tärkeistä teemoista. “Ajatuspajan tulee olla päivänpolitiikkaa edellä ja tuoda tutkitut faktat ja kriittisetkin näkökulmat mielipiteenmuodostuksen tueksi. Näin vahvistamme myös kokoomuksen tulevaisuuden ohjelmatyötä”, Toivoa hallinnoivan Kansallisen kulttuurisäätiön hallituksen puheenjohtaja, kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä sanoo. “Tiessalon monipuolinen kokemus journalismista, viestinnästä ja vaikuttamisesta ovat juuri sitä, mitä tarvitsemme.” Toimittajana Tiessalo on toiminut muun muassa Ylen kirjeenvaihtajana Pariisissa, kansainvälisten uutistoimistojen Bloomberg Newsin ja AFP:n kirjeenvaihtajana Helsingissä ja mediayrittäjänä MustReadissa. Tiessalo on kirjoittanut taloutta ja yhteiskuntaa käsittelevi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye