Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston väitöskirja palkittiin maailman parhaana monitavoitteisen päätöksenteon alalla

Jaa

Jyväskylän yliopiston tutkija Bhupinder Singh Sainin väitöskirja palkittiin monitavoitteellisen päätöksenteon konferenssissa alan parhaana väitöskirjana. Saini työskentelee Jyväskylän yliopistossa monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmässä.

Jyväskylän yliopisto

Informaatioteknologian tiedekunnan tutkija Bhupinder Singh Saini palkittiin International Conference on Multiple Criteria Decision Making (MCDM) -konferenssin yhteydessä parhaasta monitavoitteisen päätöksenteon alan väitöskirjasta.

Saini väitteli Jyväskylän yliopistosta vuonna 2022 ja työskentelee tällä hetkellä professori Kaisa Miettisen johtamassa monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmässä. Tutkimusryhmä rakentaa tietokonepohjaisia ratkaisuja, joilla voidaan tukea päätöksentekoa tilanteissa, joissa on useita keskenään ristiriitaisia tavoitteita.

MCDM Doctoral Dissertation Award -palkinto myönnetään väitöskirjalle, joka on erityisen ansioitunut teorian tai menetelmien kehittämisessä tai soveltamisessa monitavoitteisen päätöksenteon tukemisen alalla. 

”Palkinto on osoitus siitä, että Sainin väitöskirja on paras vuoden 2022 alun jälkeen julkaistu monitavoitteisen päätöksenteon tukemisen alan väitöskirja maailmassa. Olen todella iloinen siitä, että tutkimusryhmässämme on näin lahjakas ja ansiokas tutkija”, Miettinen kertoo.

Sainin väitöskirja keskittyy vuorovaikutteisiin menetelmiin, joissa päätöksenteossa auttavaa tukityökalua voidaan ohjailla omien mieltymysten ja asiantuntijuuden avulla.

”Monitavoiteoptimoinnissa etsitään parasta kompromissiratkaisua ongelmille, joissa kaikkea ei voi saada. Tukityökalu auttaa päätöksen tekemisessä, mutta on tärkeää, että päätösongelman asiantuntija pystyy vaikuttamaan kompromissiratkaisun valintaan”, Saini kuvailee.

Tämä on ensimmäinen kerta, kun The International Society on Multiple Criteria Decision Making palkitsee väitöskirjan suomalaisesta tutkimusryhmästä.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Pohjoisten järvien kestävä hoito huomioi lajien väliset vuorovaikutukset ja yksilöiden ruumiinkoon ravintoverkossa (Kangosjärvi)1.12.2025 13:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston uudessa väitöstutkimuksessa selvitettiin, miten ympäristötekijät ja kalayhteisön rakenne muokkaavat pohjoisten järvien ravintoverkkoja sekä lohikalojen ravinnonkäyttöä. Tulokset osoittavat, että kalalajien väliset vuorovaikutukset ja yksilöiden koko vaikuttavat lohikalojen ravintokäyttäytymiseen enemmän kuin järven pinta-ala tai ilmaston lämpötila.

Varhaiskasvatusjärjestelmä toimii, mutta perheiden valinnanvapaus ei aina toteudu (Kuusiholma-Linnamäki)1.12.2025 08:45:29 EET | Tiedote

Suomessa jokaisella lapsella on oikeus päästä varhaiskasvatukseen. Tätä turvaa varhaiskasvatuslaki, jonka avulla pyritään siihen, että palvelut ovat perheille helposti saatavilla. Varhaiskasvatukseen osallistumista tuetaan lisäksi tulosidonnaisilla asiakasmaksuilla sekä sisaralennuksilla, jotta varhaiskasvatus olisi aidosti mahdollinen kaikille lapsille, perheen tilanteesta riippumatta.

Oppimisen tuen uudistus muuttaa koulujen arkea – tutkimus selvittää, miten uudistus toteutetaan kunnissa28.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote

Esi- ja perusopetuksen oppimisen tukea uudistettiin vuonna 2025, kun aiempi kolmiportainen malli korvattiin ryhmäkohtaisilla ja oppilaskohtaisilla tukitoimilla. Tavoitteena on tarjota tukea aiempaa oikea-aikaisemmin ja matalammalla kynnyksellä, mutta käytännön toteutus ja resurssit vaihtelevat kunnittain. Jyväskylän yliopiston johtama tutkimushanke selvittää nyt, millaiseksi uudistus muotoutuu koulujen arjessa eri puolilla Suomea.

Ionien kierrätys avaa tien raskaimpien alkuaineiden tutkimukseen27.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote

Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskuksen (CERN) ISOLDE-laitoksen tutkijat ovat kehittäneet sähköstaattisen loukun ja lasereiden yhdistelmään perustuvan mittausmenetelmän, mikä voi auttaa selvittämään harvinaisimpien ja vähiten tunnettujen alkuaineiden kemiallisia ominaisuuksia. Myös Jyväskylän yliopiston fysiikan laitoksen tutkija Mikael Reponen on ollut mukana laitteiston valmistelussa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye