Jyväskylän yliopiston väitöskirja palkittiin maailman parhaana monitavoitteisen päätöksenteon alalla
Jyväskylän yliopiston tutkija Bhupinder Singh Sainin väitöskirja palkittiin monitavoitteellisen päätöksenteon konferenssissa alan parhaana väitöskirjana. Saini työskentelee Jyväskylän yliopistossa monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmässä.

Informaatioteknologian tiedekunnan tutkija Bhupinder Singh Saini palkittiin International Conference on Multiple Criteria Decision Making (MCDM) -konferenssin yhteydessä parhaasta monitavoitteisen päätöksenteon alan väitöskirjasta.
Saini väitteli Jyväskylän yliopistosta vuonna 2022 ja työskentelee tällä hetkellä professori Kaisa Miettisen johtamassa monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmässä. Tutkimusryhmä rakentaa tietokonepohjaisia ratkaisuja, joilla voidaan tukea päätöksentekoa tilanteissa, joissa on useita keskenään ristiriitaisia tavoitteita.
MCDM Doctoral Dissertation Award -palkinto myönnetään väitöskirjalle, joka on erityisen ansioitunut teorian tai menetelmien kehittämisessä tai soveltamisessa monitavoitteisen päätöksenteon tukemisen alalla.
”Palkinto on osoitus siitä, että Sainin väitöskirja on paras vuoden 2022 alun jälkeen julkaistu monitavoitteisen päätöksenteon tukemisen alan väitöskirja maailmassa. Olen todella iloinen siitä, että tutkimusryhmässämme on näin lahjakas ja ansiokas tutkija”, Miettinen kertoo.
Sainin väitöskirja keskittyy vuorovaikutteisiin menetelmiin, joissa päätöksenteossa auttavaa tukityökalua voidaan ohjailla omien mieltymysten ja asiantuntijuuden avulla.
”Monitavoiteoptimoinnissa etsitään parasta kompromissiratkaisua ongelmille, joissa kaikkea ei voi saada. Tukityökalu auttaa päätöksen tekemisessä, mutta on tärkeää, että päätösongelman asiantuntija pystyy vaikuttamaan kompromissiratkaisun valintaan”, Saini kuvailee.
Tämä on ensimmäinen kerta, kun The International Society on Multiple Criteria Decision Making palkitsee väitöskirjan suomalaisesta tutkimusryhmästä.
Yhteyshenkilöt
Bhupinder SainiTutkijatohtoriJyväskylän yliopisto
Puh:+358401937388bhupinder.s.saini@jyu.fiTeemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tiina Kontinen kansainvälisen kehitystutkimuksen professoriksi6.3.2025 09:59:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala on kutsunut Tiina Kontisen professorin tehtävään 1.1.2025 alkaen. Tehtävän ala on kansainvälinen kehitystutkimus, ja se sijoittuu yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitokselle, humanistis-yhteiskuntatieteelliseen tiedekuntaan.
Musta haamu, perhekuva ja ninjaliikkeitä: esikoululaiset nykyvalokuvataiteen tulkitsijoina6.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
FM, TaM Mari-Jatta Rissasen väitöstutkimuksessa tarkasteltiin 6-vuotiaita esikoululaisia nykytaiteen valokuvien yleisönä ja valokuvaajina. Tutkimuksessa hahmottuu aikaisempaa monimuotoisempi kuva esikoululaisista visuaalisen kulttuurin tuottajina ja tulkitsijoina.
Ruutuajan rajoittaminen suojaa lasten ja nuorten mielenterveyttä6.3.2025 07:54:42 EET | Tiedote
Tuoreen suomalaistutkimuksen mukaan runsaampi liikkuminen ja vähäisempi ruutuaika lapsuudessa ja nuoruudessa ovat yhteydessä parempaan mielenterveyteen nuoruusiässä. Tutkimuksen tulokset ovat merkittäviä, sillä mielenterveyden ongelmat ovat suuri yhteiskunnallinen haaste ja ne koskettavat jopa 30 % nuorista. Tulosten valossa liikunnan lisääminen ja ruutuajan rajoittaminen lapsuudesta alkaen voi auttaa ehkäisemään mielenterveyden ongelmia.
Yliopiston vuosijuhlassa 2025 palkittiin ansioituneita yliopistolaisia5.3.2025 19:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto vietti vuosijuhlaa 5.3. jakamalla tunnustuksia tieteen ja opetuksen saralla ansioituneille yliopistolaisille. Jyväskylän yliopistosäätiö myönsi yhdeksän palkintoa, kaikki arvoltaan 3 000 euroa. Lisäksi jaettiin Ellen ja Artturi Nyyssösen säätiön tunnustuspalkinto 5 000 euroa.
Tuore professori Jan Kujala tuo edistysaskeleita aivokuvantamisen analyyseihin4.3.2025 08:35:46 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala on kutsunut Jan Kujalan aivojen kehityksen professorin tehtävään 1.2.2025 alkaen. Professuuri sijoittuu kasvatustieteiden ja psykologian tiedekuntaan psykologian laitokseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme