Jyväskylän yliopiston väitöskirja palkittiin maailman parhaana monitavoitteisen päätöksenteon alalla
18.6.2024 10:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkija Bhupinder Singh Sainin väitöskirja palkittiin monitavoitteellisen päätöksenteon konferenssissa alan parhaana väitöskirjana. Saini työskentelee Jyväskylän yliopistossa monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmässä.

Informaatioteknologian tiedekunnan tutkija Bhupinder Singh Saini palkittiin International Conference on Multiple Criteria Decision Making (MCDM) -konferenssin yhteydessä parhaasta monitavoitteisen päätöksenteon alan väitöskirjasta.
Saini väitteli Jyväskylän yliopistosta vuonna 2022 ja työskentelee tällä hetkellä professori Kaisa Miettisen johtamassa monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmässä. Tutkimusryhmä rakentaa tietokonepohjaisia ratkaisuja, joilla voidaan tukea päätöksentekoa tilanteissa, joissa on useita keskenään ristiriitaisia tavoitteita.
MCDM Doctoral Dissertation Award -palkinto myönnetään väitöskirjalle, joka on erityisen ansioitunut teorian tai menetelmien kehittämisessä tai soveltamisessa monitavoitteisen päätöksenteon tukemisen alalla.
”Palkinto on osoitus siitä, että Sainin väitöskirja on paras vuoden 2022 alun jälkeen julkaistu monitavoitteisen päätöksenteon tukemisen alan väitöskirja maailmassa. Olen todella iloinen siitä, että tutkimusryhmässämme on näin lahjakas ja ansiokas tutkija”, Miettinen kertoo.
Sainin väitöskirja keskittyy vuorovaikutteisiin menetelmiin, joissa päätöksenteossa auttavaa tukityökalua voidaan ohjailla omien mieltymysten ja asiantuntijuuden avulla.
”Monitavoiteoptimoinnissa etsitään parasta kompromissiratkaisua ongelmille, joissa kaikkea ei voi saada. Tukityökalu auttaa päätöksen tekemisessä, mutta on tärkeää, että päätösongelman asiantuntija pystyy vaikuttamaan kompromissiratkaisun valintaan”, Saini kuvailee.
Tämä on ensimmäinen kerta, kun The International Society on Multiple Criteria Decision Making palkitsee väitöskirjan suomalaisesta tutkimusryhmästä.
Yhteyshenkilöt
Bhupinder SainiTutkijatohtoriJyväskylän yliopisto
Puh:+358401937388bhupinder.s.saini@jyu.fiTeemu RahikkaViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff tutkii johtamista ikääntymisen ja muuttuvan työelämän näkökulmista27.4.2026 09:02:51 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff keskittyy tutkimuksessaan johtamisen, organisaatiokäyttäytymisen ja terveyden kysymyksiin. Hän tarkastelee näitä tutkimusaiheita etenkin ihmisten käyttäytymisen ja vastuullisuuden näkökulmasta. Von Bonsdorff on aloittanut professorina 1.1.2026.
Uusi menetelmä puhdistaa haitta‑ainepitoisia tuhkia metsälannoitukseen23.4.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Heleä‑hankkeen loppuraportti tuo uutta tietoa puu‑ ja seostuhkien hyödyntämisestä metsälannoitteena. Hankkeessa kehitettiin kustannustehokas menetelmä, jolla tuhkan haitta‑ainepitoisuuksia voidaan alentaa merkittävästi säilyttäen samalla tuhkan hyödylliset ravinteet. Menetelmä voi mahdollistaa tuhkan laajamittaisemman hyödyntämisen metsätaloudessa tulevaisuudessa.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi yritysten ympäristöjohtamisen professori Tiina Onkila: ”Haluan edistää tutkimuksellani yritysten kestävyysmurrosta ja liiketoiminnan muutosta”22.4.2026 11:12:08 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa viime lokakuussa yritysten ympäristöjohtamisen professorina aloittanut Tiina Onkila keskittyy tutkimuksessaan tuottamaan tietoa ja ymmärrystä yritysten kestävyysmurroksen edistämiseksi. Yhteiskunnallista vaikuttavuustyötä hän on tehnyt muun muassa ympäristöministeriön alaisen Suomen Luontopaneelin jäsenenä vuodesta 2022 alkaen.
Konnevedellä vietetään uutta koko perheen Luontopäivää 25.4.202621.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Konnevedellä järjestetään lauantaina 25.4.2026 klo 10–14 ensimmäistä kertaa koko perheen Luontopäivä, joka kutsuu kaikenikäiset viettämään elämyksellistä kevätpäivää luonnon, tieteen ja yhdessä tekemisen pariin. Maksuton tapahtuma levittäytyy useisiin kohteisiin Konnevedellä ja tarjoaa monipuolista ohjelmaa perheille ja luonnosta kiinnostuneille.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Marjo Siltaoja tutkii vastuullisuuden, kestävyyden ja sosiaalisen pääoman kysymyksiä20.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa viime syksynä johtamisen professorina aloittanut KTT Marjo Siltaoja keskittyy tutkimuksessaan vastuullisuuden, kestävyyden ja sosiaalisen pääoman teemoihin. Kansainvälisesti verkostoitunut tutkija on myös opettanut koko työuransa ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme