Helsingin Vihreät: Joukkoliikenteen lipun hintoja tulee laskea, ei nostaa
17.6.2024 10:13:00 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote
Petteri Orpon oikeistohallituksen korotukset joukkoliikenteen arvonlisäveroon aiheuttavat Helsingin seudun joukkoliikenteessä poikkeuksellisen kovan paineen nostaa lipunhintoja. HSL ilmoitti viime viikolla, että suunnittelee jopa kahdeksan prosentin korotuksia lippujen hintoihin. Tämän myötä AB-alueen kausilipun hinta nousisi nykyisestä 66,60 eurosta noin 72 euroon.
“Vihreät eivät tule kannattamaan tällaisia joukkoliikenteen lippujen hintojen korotuksia”, toteaa vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen. “Kokoomusjohtoinen hallitus on tehnyt arvovalinnan ja käyttänyt satoja miljoonia kaikkien veronmaksajien rahoja autoilun tukemiseen samaan aikaan kun se tekee joukkoliikenteestä kalliimpaa. Tämä on erityisen törkeää aikana, jolloin monien pienituloisten ihmisten arjen kustannukset ovat yleisen elinkustannusten nousun myötä jo todella korkealla. Valtion tulee korvata joukkoliikenteen arvonlisäveron nosto HSL:lle”, Pasanen vaatii.
“Joukkoliikenteen käyttäjiä on erityisen paljon Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla. Hallitus ei katso arkea tavallisten kaupunkilaisten näkökulmasta, vaan näyttää ylenkatsovan kaupunkilaista elämäntapaa ja joukkoliikenteen käyttäjiä. Joukkoliikenteen arvonlisäveron korotus on surullinen esimerkki siitä, miten hallitus muiden päätöstensä ohella tekee kaupunkilaisten elämästä tukalaa. Joukkoliikenteen lippujen hintojen suunnan tulee olla laskeva, ei nouseva”, vaatii vihreän valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Nina Miettinen.
Vihreät ovat myös pitkään ajaneet joukkoliikenteen rahoituksen uudistamista, jonka avulla joukkoliikenteen lippujen hintoja olisi mahdollista saada kohtuullistettua. Toimivassa ja houkuttelevassa joukkoliikenteessä on kyse on niin ilmastotavoitteiden saavuttamisesta kuin pieni- ja keskituloisten kaupunkilaisten huomioimisesta nousevien elinkustannusten keskellä. Jotta lipunhintojen korotuksilta vältytään, Helsingin ja kaikkien muidenkin HSL-kuntien tulee edellyttää lausunnossaan HSL:n ensi vuoden talous- ja toimintasuunnitelmaan, että HSL:lle turvataan riittävä rahoitus. Joukkoliikenteen rahoitus koostuu omistajakuntien tuesta sekä lipputuloista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Amanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comNina MiettinenHelsingin vihreän valtuustoryhmän varapuheenjohtaja
miettinina@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Helsingin vihreät: Tulevaisuuden kasvu syntyy ilmastoratkaisuista, sivistyksestä ja kestävästä elinkeinopolitiikasta12.5.2026 09:51:39 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi eilen Helsingin vihreiden esitykset kaupungin elinkeino- ja kasvupolitiikan ohjelmaan. Muutokset vahvistavat ilmaston, osaamisen ja kestävän talouden näkökulmia Helsingin kasvupolitiikassa. ”Helsingin tulevaisuus rakentuu koulutukselle, tutkimukselle, innovaatioille ja ilmastokestäville ratkaisuille. Menestyvä kaupunki ymmärtää, että vihreä siirtymä, osaaminen ja hyvä elämä eivät ole kasvun esteitä vaan sen edellytyksiä”, Helsingin vihreiden kaupunginhallitusryhmän johtaja Suvi Pulkkinen sanoo. Vihreiden muutosten myötä Helsinki kehittää ruokajärjestelmää, joka kestää paremmin kriisejä ja ilmastonmuutosta. Ohjelmaan lisättiin tavoitteita uusien teknologisten ratkaisujen kehittämisestä, jotta ruoantuotanto olisi vähäpäästöisempää, toimintavarmempaa ja nykyistä enemmän paikallista. Ohjelmaan kirjattiin myös, että Helsingin elinkeino- ja innovaatiopolitiikassa korostetaan ratkaisuja, jotka auttavat vastaamaan ilmastonmuutokseen, epävarmaan maailmantila
Keltavihreä ratikka ja oranssi metro kuuluvat Helsingin katukuvaan – valtuustoaloite vaatii perinteisten värien säilyttämistä7.5.2026 10:45:53 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuuston kokouksessa jätettiin eilen aloite, jossa vaaditaan, että Helsingissä säilytettäisiin perinteiset joukkoliikenteen värit: raitiovaunujen keltavihreä ja metron oranssi. Aloitteen jättivät yhdessä apulaispormestari Paavo Arhinmäki, apulaispormestari Johanna Laisaari, kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Matias Pajula ja valtuuston toinen varapuheenjohtaja Anni Sinnemäki. Aloitteen allekirjoitti yhteensä 51 valtuutettua Helsingin 85 valtuutetusta. Aloitteessa esitetään, että Helsingin kaupunki ryhtyy tarvittaviin omistajaohjauksen toimiin suhteessa HSL:ään, jotta HSL palaa kantakaupungissa liikennöivien ratikoiden värityksessä perinteisiin helsinkiläiseen keltavihreään brändiväritykseen ja että HSL luopuu suunnitelmasta muuttaa metrojunien väritystä pois oranssista, joka on ollut tunnusomaista Helsingin ja nykyään myös Espoon metrolle sen toiminnan alusta lähtien. Voi sanoa, että raitiovaunu on kaikkein helsinkiläisintä, mitä on. Raitiovaunujen kulku on
Uusi visio Hakaniemen torista: vehreä, elävä ja ihmisille tehty kaupunkiaukio27.4.2026 11:02:50 EEST | Tiedote
Poliitikot haluavat Hakaniemen torista Helsingin kiinnostavimman kaupunkiaukion. Suvi Pulkkinen (vihr.) ja 25 muuta valtuutettua esittävät, että torin kehittämisessä siirrytään yksittäisistä parannuksista kunnianhimoiseen kokonaisvisioon: vehreään, viihtyisään ja ympärivuotisesti elävään kaupunkitilaan. ”Hakaniemen tori on yksi Helsingin historiallisesti merkittävimmistä paikoista, mutta sen nykyinen ilme ei vastaa alueen potentiaalia. Samaan aikaan torin ympäristö on voimakkaassa muutoksessa, mikä avaa poikkeuksellisen tilaisuuden uudistaa koko aukio kerralla kunnolla”, Pulkkinen sanoo. Aloitteessa esitetään, että kaupunki käynnistää suunnitteluprosessin, jossa tori nähdään kokonaisuutena, jossa yhdistyvät vihreys, kaupunkielämä ja sujuva arki. Aloite on ajankohtainen, sillä Hakaniementoria kehitetään parhaillaan useissa hankkeissa. Suunnittelun pohjana on Hakaniemen torista ja puistosta vuonna 2015 laadittu ideasuunnitelma. Aloite nostaa kuitenkin esiin tarpeen tarkastella kokonaisuu
Helsingin Vihreät nimesivät ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaat25.4.2026 13:05:14 EEST | Tiedote
Helsingin Vihreät nimesivät kevätkokouksessa 25.4. ensimmäiset ehdokkaat vuoden 2027 eduskuntavaaleihin. Ehdokasjoukossa on vahvaa ja monenlaista kokemusta ja osaamista vihreille tärkeiden teemojen edistämisestä ja kestävämmän yhteiskunnan rakentamisesta. “Tämä hallituskausi on osoittanut mulle miten paljon vihreää politiikkaa tarvitaan. Suomalaiset ovat kyllästyneet hallituksen lyhytnäköiseen politiikkaan. Nyt on aika muutoksen!”, kansanedustaja ja Vihreiden Naisten puheenjohtaja Fatim Diarra kuvaa. “Nousin eduskuntaan Pekka Haaviston seuraajana, ja olen innolla ehdolla jatkamaan tutkittuun tietoon perustuvaa työtä kestävän talouden ja tasa-arvoisen yhteiskunnan puolesta. Minun Suomeni toimii planeetan rajoissa. Tausta ei saa rajata lasten ja nuorten tulevaisuutta, eikä korkeakoulututkinnoista tule tehdä maksullisia. Vain investoimalla koulutukseen voimme edistää työllisyyttä ja tuottavuutta sekä menestyä. Luovat alat, startupit ja yrittäjät ovat tärkeässä roolissa”, kansanedustaja ja
Helsinki puuttuu nuorten seurusteluväkivaltaan – taustalla Vihreän valtuutetun aloite9.4.2026 09:33:49 EEST | Tiedote
Vihreiden kaupunginvaltuutettu Iida Tanin jättämän aloitteen seurauksena Helsingin kaupunki tulee sisällyttämään nuorten kohtaaman seurusteluväkivallan torjunnan osaksi kaupungin laajempaa lähisuhdeväkivallan ehkäisyn toimintasuunnitelmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme