Helsingin Vihreät: Joukkoliikenteen lipun hintoja tulee laskea, ei nostaa

17.6.2024 10:13:00 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote

Jaa

Petteri Orpon oikeistohallituksen korotukset joukkoliikenteen arvonlisäveroon aiheuttavat Helsingin seudun joukkoliikenteessä poikkeuksellisen kovan paineen nostaa lipunhintoja. HSL ilmoitti viime viikolla, että suunnittelee jopa kahdeksan prosentin korotuksia lippujen hintoihin. Tämän myötä AB-alueen kausilipun hinta nousisi nykyisestä 66,60 eurosta noin 72 euroon. 

“Vihreät eivät tule kannattamaan tällaisia joukkoliikenteen lippujen hintojen korotuksia”, toteaa vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen. “Kokoomusjohtoinen hallitus on tehnyt arvovalinnan ja käyttänyt satoja miljoonia kaikkien veronmaksajien rahoja autoilun tukemiseen samaan aikaan kun se tekee joukkoliikenteestä kalliimpaa. Tämä on erityisen törkeää aikana, jolloin monien pienituloisten ihmisten arjen kustannukset ovat yleisen elinkustannusten nousun myötä jo todella korkealla. Valtion tulee korvata joukkoliikenteen arvonlisäveron nosto HSL:lle”, Pasanen vaatii. 

“Joukkoliikenteen käyttäjiä on erityisen paljon Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla. Hallitus ei katso arkea tavallisten kaupunkilaisten näkökulmasta, vaan näyttää ylenkatsovan kaupunkilaista elämäntapaa ja joukkoliikenteen käyttäjiä. Joukkoliikenteen arvonlisäveron korotus on surullinen esimerkki siitä, miten hallitus muiden päätöstensä ohella tekee kaupunkilaisten elämästä tukalaa. Joukkoliikenteen lippujen hintojen suunnan tulee olla laskeva, ei nouseva”, vaatii vihreän valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Nina Miettinen.

Vihreät ovat myös pitkään ajaneet joukkoliikenteen rahoituksen uudistamista, jonka avulla joukkoliikenteen lippujen hintoja olisi mahdollista saada kohtuullistettua. Toimivassa ja houkuttelevassa joukkoliikenteessä on kyse on niin ilmastotavoitteiden saavuttamisesta kuin pieni- ja keskituloisten kaupunkilaisten huomioimisesta nousevien elinkustannusten keskellä. Jotta lipunhintojen korotuksilta vältytään, Helsingin ja kaikkien muidenkin HSL-kuntien tulee edellyttää lausunnossaan HSL:n ensi vuoden talous- ja toimintasuunnitelmaan, että HSL:lle turvataan riittävä rahoitus. Joukkoliikenteen rahoitus koostuu omistajakuntien tuesta sekä lipputuloista. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Helsingin kielistrategiaan useita muutoksia poliittisessa käsittelyssä – Vihreät esitti useita kielenopiskelun mahdollisuuksia parantavia muutoksia28.10.2026 09:30:13 EET | Tiedote

Helsingin kasvatus- ja koulutuslautakunnan suomenkielinen jaosto teki tänään kokouksessaan useita muutoksia kielistrategiaan liittyviin päätöksiin. Kielistrategian tavoitteena on monipuolistaa koulujen kielivalikoimaa, helsinkiläislasten kielten osaamista ja tavoitella sitä, että yhä useampi lapsi opiskelee A1-kielenä muuta kuin englannin kieltä.

Vihreät ja Vasemmistoliitto: Tulemme esittämään, ettei HSL nosta lippujen hintoja ensi vuonna26.10.2026 16:43:49 EET | Tiedote

HSL:n esityslistassa pohjaesityksenä on nostaa lippujen hintoja 1,8 % vuonna 2027. Vaikka lippujen hintoja ollaan nostamassa aiempaa esitystä vähemmän, Vasemmistoliitto ja Vihreät tulevat yhdessä tekemään hallituksen kokouksessa esityksen siitä, ettei HSL nosta lippujen hintoja tulevana vuonna. Puolueet eivät myöskään hyväksy leikkauksia palveluverkkoon, vaan kulut tulee kattaa kuntaosuuksien nostolla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye