Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

Vieraslajiralli saapuu Seinäjoelle keskiviikkona 26.6.!

Jaa

Suojellaan Suomen luontoa pitämällä hauskaa! Vieraslajiralli järjestetään Seinäjoella Kampusrannan läheisyydessä 26.6. klo 16-18. Tänä vuonna järjestetään hieman erilaista vieraslajitorjuntaa: kyseessä on vieraslajiralli, jossa osallistujat pääsevät torjumaan vieraslajeja pitämällä hauskaa. Tapahtumaan osallistumisesta saa palkinnon.

Lupiineja niityllä kirkkaassa päivänvalossa, taustalla niitty ja sininen taivas.
Haitalliset vieraslajit aiheuttavat erilaisia haittoja Suomen luonnolle. Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus

Tapahtuma on kaikenikäisille suunnattu ja osallistua voi yksin tai porukalla. Ennakkoon ilmoittautumista tapahtumaan ei tarvitse, vaan riittää, että osallistujat saapuvat sään- että torjuntatyön mukaisilla vaatteilla (muun muassa peittävät vaatteet).  

Vieraslajiralli aloitetaan 26.6. klo. 16:00 Jouppilanrannasta (Kampusraitti 6, Seinäjoki). Osallistujille jaetaan rallipassi ja kartta. Tarkoituksena on kerätä neljän eri rallipisteen merkin, jonka jälkeen tapahtumasta saa upean kangasmerkin!

Vieraslajirallin%20kartta.
Vieraslajirallin kartta

Haitalliset vieraslajit aiheuttavat erilaisia haittoja Suomen luonnolle. Ne esimerkiksi syrjäyttävät kotoperäisiä lajeja ja vievät niiden elintilaa, yksipuolistavat luonnon, maiseman ja eliölajiston monimuotoisuutta sekä voivat levittää tauteja ja loisia. 
 
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen vesistöyksikön vieraslajiharjoittelijat ovat jo useampina vuosina järjestäneet talkoita ympäri Kyrönjoen ja Lapuanjoen varren kunnissa. Torjunnan kohdelajina on pääasiassa komealupiinit ja jättipalsamit. Vieraslajitalkoot ovat tuottaneet positiivisia tuloksia jo monissa paikoissa, mutta edelleen on tehtävä paljon torjuntatyötä. 
 
Tule mukaan auttamaan Suomen luontoa!

Vieraslajiralli%20saapuu%20Sein%E4joelle%2026.6.%20kello%2016.
Vieraslajiralli saapuu Seinäjoelle 26.6. kello 16. Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksesta:

Vieraslajiharjoittelija, Miikka Paananen, miikka.paananen@ely-keskus.fi, puh. 0295 0276 74

Kuvat

Vieraslajiralli saapuu Seinäjoelle 26.6. kello 16.
Vieraslajiralli saapuu Seinäjoelle 26.6. kello 16.
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus
Lataa
Vieraslajirallin kartta.
Vieraslajirallin kartta
Lataa

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Päätoimipaikka Seinäjoki: Alvar Aallon katu 8, PL 156
Vaasa: Wolffintie 35 | Kokkola: Pitkänsillankatu 15

0295 027 500
http://www.ely-keskus.fi/etela-pohjanmaa

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on monialainen, alueellinen toimija. Haluamme edistää alueemme elinvoimaa, kestävää kasvua ja hyvää tulevaisuutta sekä hyvinvointia ja sisäistä turvallisuutta. Hoidamme elinkeinoihin, ympäristöön ja liikenteeseen liittyviä tehtäviä asiakkaidemme eli ihmisten, yritysten ja yhteisöjen hyväksi. Teemme työtämme Etelä-Pohjanmaan lisäksi Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilla ympäristö- ja liikenneasioissa.

ELY-keskusten valtakunnallisia tiedotteita voit lukea täältä: ELY-keskukset

NTM-centralen i Södra Österbotten är en branschövergripande, regional aktör. Vi vill främja livskraft, hållbar tillväxt, en god framtid samt välstånd och intern säkerhet i regionen. Vi sköter uppgifter i anslutning till näringslivet, miljön och trafiken för våra kunders, dvs. människors, företags och sammanslutningars bästa. Vi är verksamma utöver i Södra Österbotten även i Österbotten och Mellersta Österbotten i fråga om miljö- och trafikfrågor.

NTM-centralernas riksomfattande pressmeddelanden kan du läsa här: NTM-centralerna

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen perustellun päätelmän Seinäjoen Ooperin tuulivoimahankkeen ja sähkönsiirron ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta (Etelä-Pohjanmaa)5.3.2025 10:16:10 EET | Tiedote

Ilmatar Ooperi Oy suunnittelee tuulivoiman ja sähkönsiirron hanketta Seinäjoelle, Ooperin kylän itäpuoliselle alueelle. Hankkeessa rakennetaan enintään 24 tuulivoimalaa pinta-alaltaan noin 2800 hehtaarin alueelle. Yhteysviranomainen katsoo hankkeen merkittävimpien vaikutusten kohdistuvan maisemaan, linnustoon sekä ihmisten elinoloihin ja viihtyvyyteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye