Tulli

Tulli paljasti huumelääkkeiden salakuljetusvyyhdin Torniossa

Jaa

Tulli on tutkinut kahta törkeää huumausainerikosta, joissa epäillään salakuljetetun Suomeen myytäväksi suuria määriä huumausaineeksi luokiteltuja lääkkeitä vuosina 20212024. Aineiden katukauppa-arvo on noin 800 000 euroa.

Kevättalvella 2024 Tulli takavarikoi Torniossa huumelääkkeitä kahdella eri kerralla. Ensin helmikuussa 2024 Tullin haaviin jäi noin 265 000 tablettia alpratsolaami- ja bentsodiatsepiini-lääketabletteja henkilöautolla maahan saapuneelta henkilöltä. Toinen salakuljettaja jäi kiinni maaliskuun lopulla, kun Tulli löysi henkilön kuljettaman pakettiauton seiniin kätketyt huumelääkkeet. Yhteensä autosta takavarikoitiin noin 180 000 klonatsepaami- ja alpratsolaami-tablettia.

– Nyt keväällä löytämämme lääkemäärät ovat suuria verrattuna esimerkiksi viime vuoteen, jolloin Tulli takavarikoi huumaavia lääkkeitä koko vuonna yhteensä 431 000 kpl, kertoo tutkinnanjohtaja Pekka Jauhola Tullin Tornion rikostutkintayksiköstä.

Huumelääkkeitä tulee Suomeen tyypillisesti raskaassa tavaraliikenteessä ja postilähetyksinä mutta myös matkustajaliikenteessä.

Tutkinnassa selvisi laajempi rikoskokonaisuus

Tapausten esitutkinnassa on selvitetty useita aikaisempia salakuljetuksia, joissa Suomeen salakuljetetut huumelääkemäärät ovat myös olleet suuria. Toisen kiinniotetun henkilön osalta selvisi myös vuonna 2022 epäilty törkeä huumausainerikos, jossa salakuljetettuja huumelääkkeitä on myyty käyttäjille. Myyntiä on tehty Etelä-Suomessa muun muassa pikaviestialustan kautta.

Keväällä 2024 takavarikoitujen ja tutkinnassa selvitettyjen aiempien salakuljetettujen huumelääkkeiden kokonaismäärä on noin 1 500 000 tablettia ja niiden arvo katukaupassa on noin 800 000 euroa. Lääkkeet ovat olleet pääasiassa alpratsolaamia ja klonatsepaamia.

– Salakuljettajien jäljille päästiin Tullin ammattitaitoisen ja tehokkaan valvontaryhmän ansiosta. Tornio on keskeinen reitti Ruotsista Suomeen salakuljetettaville huumausaineille mutta tullivalvonta toimii hyvin Suomen vilkkaimmalla maarajalla, Jauhola summaa.

Esitutkinnan aikana on ollut kiinniotettuina kaksi Romanian kansalaista ja he ovat edelleen vangittuina. Tutkinnassa on tehty kansainvälistä yhteistyötä muun muassa oikeusapupyyntöjen muodossa. Tapauksia on tutkittu törkeinä huumausainerikoksina. Epäilty rikoskokonaisuus on siirtynyt Pohjois-Suomen syyttäjänvirastolle syyteharkintaan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pekka Jauhola, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(a)tulli.fi

Kuvat

Huumelääkkeitä pakettiauton rakenteissa.
Huumelääkkeitä pakettiauton rakenteissa.
Tulli
Lataa
Salakuljettaja yritti tuoda Suomeen huumelääkkeitä henkilöautolla.
Salakuljettaja yritti tuoda Suomeen huumelääkkeitä henkilöautolla.
Tulli
Lataa
Huumelääkkeitä pakettiauton rakenteissa.
Huumelääkkeitä pakettiauton rakenteissa.
Tulli
Lataa
Tullin takavarikoimia huumelääkkeitä.
Tullin takavarikoimia huumelääkkeitä.
Tulli
Lataa
Pakettiautosta löydettyjä huumelääkkeitä.
Pakettiautosta löydettyjä huumelääkkeitä.
Tulli
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Lisäksi Tullin tehtäviin kuuluvat hiilirajamekanismiin liittyvät viranomaistehtävät. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tulli

Tulli takavarikoi 135 000 kappaletta huumelääkkeitä Helsingin Länsisatamassa – alkuvuoden takavarikkomäärät ennätyslukemissa3.9.2025 08:14:00 EEST | Tiedote

Tulli takavarikoi kesäkuussa 2025 maahan saapuneesta henkilöautosta, rakenteisiin kätkettynä, noin 135 000 kappaletta erilaisia huumelääkkeitä. Niiden arvo katukaupassa olisi ollut noin 300 000 euroa. Tulli on takavarikoinut huumelääkkeitä merkittävästi enemmän tammi–kesäkuussa 2025 kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.

Tulli torjuu afrikkalaisen sikaruton leviämistä Suomeen – uusi ruokakoira turvaa työn tulevaisuudessakin7.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Tullin ruokakoirat ovat yksi tehokas keino torjua elintarvikkeiden välityksellä leviävien eläintautien tuloa Suomeen. Ruokakoirilla on tärkeä rooli esimerkiksi afrikkalaisen sikaruton leviämisen estämisessä. Tulli turvaa ruokakoiratoiminnan kouluttamalla kokeneiden koirien työn jatkajaksi ruokakoira Noogien. Lihatuotteiden lisäksi koirat auttavat löytämään muutkin matkailijoiden mukana tulevat kielletyt tai rajoitetut elintarvikkeet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye