Suomalaisen sirkuksen katsojaluvut ennätyskorkealla
Koronavuosien romahduksen jälkeen sirkuksen esitysmäärät ovat nousussa. Sirkustaide on jo saavuttanut pandemiaa edeltäneen tason, ja katsojamäärissä jopa ylittänyt sen. Vienti vetää – suomalaista sirkusta katsottiin viime vuonna ulkomailla jopa enemmän kuin kotimaassa.

Suomalaisten sirkusryhmien, erilaisten kokoonpanojen ja sooloartistien esitykset saivat vuonna 2023 yhteensä lähes 360 000 katsojaa, mikä ylittää aikaisemman ennätysvuoden, 2019, katsojamäärän 344 000.
Lukuihin on laskettu sirkustaiteen parissa työskentelevät kokoonpanot, joista useimmat edustavat nykysirkusta. Jos lukuun lisätään vielä Sirkus Finlandian katsojamäärät, sirkus on vuonna 2023 saanut yli puoli miljoonaa katsojaa.
Sirkus on perinteisesti ollut kiertävä taidemuoto, jota on esitetty turuilla ja toreilla. Nyt katusirkusesitykset, eri paikkoihin pystytetyt kiertävät sirkusteltat ja yleisölle helposti saavutettavat sirkuksen ulkoilmatapahtumat lisääntyivät selvästi myös Suomessa. Lue myös artikkelimme: Turuilla, toreilla ja kadulla - Sirkustaiteilijat ujuttautuvat pikku hiljaa kaikkialle.
Esitysten määrä ulkomailla lähes kaksinkertaistui
Suomalaiset sirkusryhmät esiintyvät runsaasti ulkomailla. Vuonna 2023 suomalaista sirkusta esitettiin 30 eri maassa yhteensä 725 kertaa. Ulkomaanesitysten ja katsojien määrä lähes tuplaantui edellisestä vuodesta.
Esitykset saivat ulkomailla lähes 192 000 katsojaa, mikä on yli puolet suomalaisen sirkuksen koko vuoden katsojamääristä. Sirkuksen erityispiirre onkin, että joka kuudennen sirkusryhmän katsojista valtaosa tulee ulkomaanesityksistä.
Tähän on monta selitystä. Yhtäältä sirkuksessa erimaalaiset taiteilijat työskentelevät luontevasti yhdessä, ja kansainvälinen sirkustaide ylittää helposti maiden ja kulttuurien rajat. Toisaalta Suomessa taas on niukasti mahdollisuuksia ja tiloja nykysirkuksen esittämiseen, joten monet alunperin suomalaiset ryhmät päätyvät toimimaan enimmäkseen muualla Euroopassa, jossa sirkusammatin harjoittamiselle on paremmat edellytykset.
Esimerkiksi Sirkus Aikamoinen kiersi viime kesäkaudella Ruotsissa, Ranskassa ja muualla Euroopassa omalla sirkusteltalla ja kolmella esityksellään. Sen koko vuoden esityksistä 75 % tapahtui ulkomailla. (Kuva: Sirkus Aikamoinen & Circus I Love You @ Minja Kaukoniemi)
Sirkuksen ja tanssin tiedotuskeskus keräsi sirkuksen vuoden 2023 esitys- ja katsoja- sekä talousluvut 46 alan toimijalta, joista kaksi kuuluu esittävän taiteen valtionosuusjärjestelmään (VOS), 14 sai Taiken myöntämää harkinnanvaraista valtionavustusta toimintaansa ja valtaosa (30) toimii ilman vakiintunutta rahoitusta.
Yksityiskohtaiset tilastotiedot tarkasteltavissa ja ladattavissa Sirkuksen ja tanssin tiedotuskeskuksen sivuilta, kohdasta Tilastot.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna KangasluomaViestintäpäällikkö
Puh:050 543 1224sanna.kangasluoma@circusdance.fiJohanna TerhemaaSuunnittelija, tilastot ja tiedotus
Puh:040 820 0225johanna.terhemaa@circusdance.fiKuvat


Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sirkuksen ja tanssin tiedotuskeskus ry
Matkaopas sirkus- ja tanssikohteisiin Suomen suvessa25.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kaipaatko lomalla hyvää mieltä, kauneutta, jännitystä, liikutusta tai taiteellisia elämyksiä? – Kaikkia niitä saat takuulla kesän runsaasta sirkus- ja tanssitarjonnasta eri puolilla Suomea. Katso paikat ja ajat sirkuksen ja tanssin kesäoppaasta.
Sirkus menee ihmisten luo: lähes puoli miljoonaa katsojaa vuonna 202424.6.2025 06:15:00 EEST | Tiedote
Viime vuonna kotimaista sirkusta nähtiin jälleen runsaasti ulkoilmatapahtumissa eri puolilla Suomea, kertovat juuri kerätyt sirkusalan tilastot. Suomalaisryhmät myös esiintyivät ahkerasti Euroopan sirkustapahtumissa.
Tanssitilastot 2024: Osa tanssiryhmistä on vahvistumassa, mutta monen toiminta on heikentynyt24.6.2025 05:45:00 EEST | Tiedote
Tanssialan tilastot vuodelta 2024 näyttävät, että valtionavustuksia tai valtionosuuksia saavien tanssiryhmien toiminta kehittyy, rahoituspohja monipuolistuu ja katsojamäärät ja lipputulot kasvavat.
Kansainvälisenä tanssin päivänä 29.4. tanssi liikuttaa Suomessa – katso tapahtumat ja osallistu23.4.2025 05:10:00 EEST | Tiedote
Maailmanlaajuista tanssille omistettua päivää juhlitaan lukuisilla paikkakunnilla Suomessa sopivasti ennen vappua 29.4. ja koko edeltävän viikon ajan. Katso tapahtumalistastamme sykähdyttävät ja koskettavat tanssin päivän tempaukset ja esitykset lähellä sinua.
Mitä tapahtuu, kun taide- ja kulttuuriorganisaatiolta leikataan 100 000 euroa?3.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö leikkasi taiteen ja kulttuurin valtakunnallisilta yhteisöiltä tänä vuonna rajusti. Leikkausten kohteena oli paljon toimijoita, joiden tehtävä on eri taidealojen kehittäminen, ja monen kohdalla erityisesti kansainvälistymisen tukeminen. Mittavat leikkaukset johtavat taide- ja kulttuurialoja edistävien rakenteiden heikentymiseen. Esimerkkinä Sirkuksen ja tanssin tiedotuskeskus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme