Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etlan ja Finnveran suuri talouskeskustelu valmis herättämään huomenna keskustelua Suomi Areenassa

Jaa

Löydetäänkö ratkaisun avaimia Suomen tulevaisuuden kestävälle kasvulle? Etlan ja Finnveran suuri talouskeskustelu etsii kestävää kasvua huomenna torstaina 27. kesäkuuta kello 13. Keskustelu on katsottavissa MTV:n Katsomossa livenä. 

Suomi Areenan Suuressa talouskeskustelussa ovat mukana mm. Kokoomuksen Matias Marttinen, Vihreiden Oras Tynkkynen, Etlan Päivi Puonti ja Finnveran Mauri Kotamäki.
Suomi Areenan Suuressa talouskeskustelussa ovat mukana mm. Kokoomuksen Matias Marttinen, Vihreiden Oras Tynkkynen, Etlan Päivi Puonti ja Finnveran Mauri Kotamäki.

Miten Suomi, jonka väestö vanhenee, voi edistää talouskasvua ja säilyttää asemansa maailman onnellisimpien maiden joukossa? Miten samalla varmistetaan hyvinvointi niin ihmisille, yrityksille kuin ympäristöllekin? Näitä kysymyksiä päästään ratkomaan huomenna 27. kesäkuuta, kun Etla ja Finnvera tuovat samalle lavalle keskustelemaan Suomen ykkösekonomistit sekä hallitus- ja oppositiopuolueiden edustajat. 

Vaakuna-lavalla Porissa nähdään Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen, Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki sekä Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti. Sofia Virran estyttyä, vihreiden näkökulmaa tulee keskusteluun tuomaan kansanedustaja Oras Tynkkynen.  

Etlan tekoälytutkimuksesta vastaava tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen sekä nuorten ilmastoedustaja Hanna Höijer sekoittavat pakkaa haastamalla keskustelua niin tekoälyn kuin ilmastonmuutoksen näkökulmasta. Keskustelua vetää Suomen Kuvalehden toimittaja Robert Sundman 

Etlan ja Finnveran suuri talouskeskustelu on katsottavissa joko paikan päällä Porissa Vaakuna-lavalla, osoitteessa Gallen-Kallelankatu 7, tai suorana kotisohvalta MTV Katsomossa! 

Mikä: Etlan ja Finnveran Suuri talouskeskustelu: Onko tulevaisuuden kestävä kasvu Suomelle mahdoton yhtälö? 

Aika: torstaina 27.6. klo 13-13:45 

Paikka: MTV-Katsomo, suora striimi tai Vaakuna-lava, Pori  

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suomi Areenan Suuressa talouskeskustelussa ovat mukana mm. Kokoomuksen Matias Marttinen, Vihreiden Oras Tynkkynen, Etlan Päivi Puonti ja Finnveran Mauri Kotamäki.
Suomi Areenan Suuressa talouskeskustelussa ovat mukana mm. Kokoomuksen Matias Marttinen, Vihreiden Oras Tynkkynen, Etlan Päivi Puonti ja Finnveran Mauri Kotamäki.
Lataa

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla

Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI
09 609 900
http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla: Julkisen talouden sopeuttaminen vaatii palkkamalttia ja yli hallituskausien ulottuvaa ohjelmaa16.12.2025 00:01:00 EET | Tiedote

Suomen julkinen velkasuhde on noussut tasolle, joka vaatii pitkäjänteistä, tulevillekin hallituskausille jaksottuvaa sopeutuspolkua. Sopeutusohjelman tulee painottua menoleikkauksiin, sillä leikkauksista aiheutuva talouskasvun heikkeneminen on vaikutuksiltaan pienempi kuin veronkorotuksista aiheutuva. Samalla leikkausten rinnalle tarvitaan kasvua tukevia rakenteellisia uudistuksia, kuten työllisyyttä nostavia työmarkkinauudistuksia, sekä palkkamalttia, arvioidaan tuoreessa Etla Muistiossa. Nykytilanteessa vain kilpailukykyä tukeva palkkamaltti mahdollistaa viennin kasvun korvaamaan kotimaisen kysynnän laskua.

Etla: Eurooppa vaarassa jäädä 5G/6G kyydistä – datavetoisen talouden arvonluonti karkaamassa Yhdysvaltoihin ja Aasiaan10.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Euroopan asema 5G- ja 6G-ekosysteemin arvokkaimmissa osissa heikkenee. Datan, ohjelmistojen ja digitaalisten palvelujen kasvu on kiihdyttänyt teknologisen kilpailun Yhdysvaltojen ja Aasian maiden eduksi, selviää tuoreesta Etla-tutkimuksesta. Euroopan osuus alan globaaleista t&k-investoinneista on jo puolittunut ja raskas EU-sääntely uhkaa hidastaa kilpailukykyä entisestään. 5G- ja 6G-ekosysteemin arvonluonti siirtyy yhä enemmän datan ja ohjelmistojen ympärille, kun taas Euroopassa keskustellaan edelleen verkkojen rakentamisesta.

Etla: Suomen kustannuskilpailukyky kaksijakoinen – vaihtosuhde vetää Suomea alaspäin8.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Suomen kustannuskilpailukyky paranee reilun prosentin tänä vuonna, mutta pakittaa hieman seuraavan kahden vuoden aikana, ennustaa Etla tuoreessa kilpailukykyennusteessaan. Suomen kustannuskilpailukyvyn taso on historiallisen korkea, mutta kun laskelmiin otetaan mukaan vaihtosuhteen kehitys tai tarkastellaan reaalisia yksikkötyökustannuksia, on kilpailukyvyn taso pikemminkin keskinkertainen kuin hyvä. Sekä tuottavuuden että vaihtosuhteen kehitys on ollut Suomessa heikkoa, ja Suomen vaihtosuhde onkin pudonnut selvästi pandemiaa edeltäneestä tasostaan.

Etla: Varhaiskasvatuksen opettajista yhä useammalta puuttuu kelpoisuus1.12.2025 00:01:00 EET | Tiedote

Kelpoisten opettajien osuus kaikista varhaiskasvatuksen opettajista on laskenut viime vuosina Suomessa, vaikka alalla työskentelevien opettajien määrä kokonaisuudessaan on kasvanut. Näin todetaan tänään julkaistussa Etla-tutkimuksessa. Varhaiskasvatuksen opettajana työskentelevien määrä on kasvanut viidenneksellä, mutta kelpoisten opettajien määrä on kasvanut vain kolme prosenttia. Kehityksessä on kuitenkin alueellisia eroja: kelpoisten opettajien osuus on laskenut eniten Uudellamaalla ja Lapissa.

Etla: Teknologiateollisuuden osaajapulan seurauksena Suomen bkt voi supistua jopa 2,2 prosenttia25.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Jos teknologiateollisuuden arvioimaan lisätyövoimatarpeeseen ei pystytä vastaamaan tulevina vuosina, Suomen bkt supistuu prosentin ja vienti 1,8 prosenttia. Jos osaajatarpeen lisäyksen ohella myöskään lähivuosien eläköitymistä ei saada korvattua, uhkaa Suomen bkt laskea jopa yli kaksi prosenttia ja vienti yli neljä prosenttia. Luvut ilmenevät tänään julkistetuista Etlan laskelmista. Työvoiman saatavuus – erityisesti korkeasti koulutetun työvoiman – on ratkaisevan tärkeää teknologiateollisuuden toimialojen kasvun ja koko Suomen talouden elinvoimaisuuden turvaamiseksi tulevina vuosina.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye