Atte Harjanne jää syksyllä vanhempainvapaalle – eduskuntaryhmä valitsee uuden puheenjohtajan kesäkokouksessa
19.6.2024 13:41:07 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän uusi puheenjohtaja valitaan puolueen kesäkokouksessa Lappeenrannassa elokuussa.

Kansanedustaja ja Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne jättäytyy vanhempainvapaalle 2. syyskuuta. Harjanteen ja hänen puolisonsa esikoinen syntyi viime vuoden marraskuussa.
– Ennen kaikkea jään isyysvapaalle, koska haluan viettää aikaa pienen lapseni kanssa. En ole kuullut kenenkään vanhempainvapaata pitäneen isän katuneen päätöstään - päinvastoin. Samalla tietysti ajattelen, että ehkä voin omalta osaltani näyttää tasa-arvoa edistävää esimerkkiä, Harjanne pohtii.
Harjanteen suunnitelmissa on olla isyysvapaalla syysistuntokauden ajan. Hän kertoo osallistuvansa tarvittaessa eduskunnan äänestyksiin ja ryhmäkokouksiin, mutta eduskuntaryhmän puheenjohtajuudesta ja valiokuntatyöstä Harjanne luopuu.
– Pidän selkeämpänä ja parempana vaihtoehtona sitä, että ryhmälle valitaan uusi puheenjohtaja täydellä mandaatilla pelkän tuuraamisen sijaan, Harjanne toteaa.
Vihreä eduskuntaryhmä valitsee uuden puheenjohtajan kesäkokouksessaan elokuussa Lappeenrannassa. Samalla ryhmä järjestäytyy uudessa kokoonpanossaan, kun puolueen entisen puheenjohtajan Maria Ohisalon siirtyessä Euroopan parlamenttiin eduskuntaan nousee helsinkiläinen Alviina Alametsä.
Vihreä eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Lappeenrantaan 26.–27. elokuuta.
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Ministeri Rydmanilla ei edelleenkään ole Vihreiden luottamusta – nyt nähdään johtaako hallitusta perussuomalaiset vai pääministeri18.6.2026 14:51:12 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreiden suhtautuminen Rydmaniin ei ole muuttunut mihinkään: luottamusta hänen toimintaansa sosiaali- ja terveysministerinä ei ole koskaan ollutkaan. Virran mukaan tulevan viikon eduskuntakeskusteluissa nähdään, luottaako pääministeri sokeasti ministeriinsä ja antaa perussuomalaisten ministereiden johtaa hallitusta.
Vihreiltä avoin kirje pääministeri Orpolle: Naisiin kohdistuva väkivalta on nostettava turvallisuuspolitiikan ytimeen18.6.2026 10:21:22 EEST | Tiedote
Vihreät kansanedustajat ovat lähettäneet pääministeri Petteri Orpolle avoimen kirjeen, jossa esitetään konkreettisia toimia naisiin kohdistuvan väkivallan vähentämiseksi ja uhrien suojelun vahvistamiseksi.
Vihreiden Hopsu ja Holopainen: Kokoomus hivuttaa korkeakoulutukseen maksullisuutta17.6.2026 11:34:24 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö esittää korkeakoulutettujen määrän kasvattamista 60 prosenttiin ikäluokasta sekä ammattikorkeakoulujen tutkintonimikkeiden uudistamista. Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu sekä Mari Holopainen korostavat tutkintojen laadun merkitystä, maksutonta koulutusta sekä opiskelijoiden toimeentuloa.
Vihreiden Virta: Pääministeri Orpo, pysäyttäkää ministeri Rydmanin aloittama ideologinen taistelu kansalaisyhteiskuntaa vastaan16.6.2026 19:34:45 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta asettuu puolustamaan STEA-rahoitusta saavia suomalaisia kansalaisjärjestöjä. Hän pitää ministeri Rydmanin toimintaa asiassa mielivaltaisena ja vaatii pääministeriä puuttumaan tilanteeseen siirtämällä päätöksen valtioneuvoston tehtäväksi.
Vihreiden varapuheenjohtaja Pyhälammi: Petteri Orpon on osoitettava, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa16.6.2026 16:44:51 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman julkisti eilen yksipuolisesti uudet STEA-avustuskriteerit, jotka sulkevat rahoituksen ulkopuolelle sateenkaarijärjestöt, kotoutumistyötä tekevät järjestöt sekä laajan joukon vaikuttamis- ja neuvontatyötä tekeviä järjestöjä. Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi vaatii pääministeri Petteri Orpoa osoittamaan, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme