Software Finland ry

”Verovarojen tuhlaukselle saatava stoppi” - Ohjelmistoala ehdottaa inhouse-kieltoa suurille kaupungeille ja hyvinvointialueille

Jaa

Yksityisten ICT-yritysten työvoiman tuottavuus on yli 60 % parempi kuin saman alan inhouse-yhtiöiden. Tämän osoittaa Jyväskylän yliopiston vasta julkaistu tutkimus, jolle saadaan pian vielä jatkoa. ”Tulokset huutavat jo nyt tarvetta muutokseen. Ehdotamme, että inhouse-yhtiöiden käyttö kielletään suurilta kaupungeilta ja hyvinvointialueilta. Ne saavat kaiken tarvitsemansa vapailta markkinoilta”, lataa ohjelmistoalan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.

Ohjelmistoala ehdottaa inhouse-kieltoa isoille kaupungeille ja hyvinvointialueille. Kuvassa Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.
Ohjelmistoala ehdottaa inhouse-kieltoa isoille kaupungeille ja hyvinvointialueille. Kuvassa Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.

Lehdistötiedote 25.6.2024

Keskustelu julkisyhteisöjen omistamista inhouse-yhtiöistä vauhdittuu tutkimustiedon myötä. Jyväskylän yliopiston uunituore tutkimus kertoo ICT-alan inhouse-yhtiöiden huonosta tuottavuudesta, monimutkaisista ja epäselvistä omistusrakenteista ja tiedonsaannin vaikeuksista, koska inhouse-yhtiöt eivät ole julkisuuslain piirissä. Huono tuottavuus yhdistyy Jyväskylän yliopiston tutkijaryhmän jo aiemmin keräämään tutkimustietoon inhouse-palvelujen kalleudesta ja laatuongelmista, kertoo väitöskirjatutkija Reetta Ghezzi.

”Inhouse-hankinnat ovat useimmiten kalliimpia kuin markkinapohjaiset ratkaisut. Myös palvelujen laatu on ongelmallinen: Palveluiden ja järjestelmien kehitys ja virheiden korjaaminen on hidasta. Siksi pienet ostajat joutuvat usein vain hyväksymään järjestelmäpäivitykset ja muutokset, jotka ovat pienomistajille suhteellisesti kalliimpia kuin suuremmille ostajille. Uusi tutkimuksemme alleviivaa erityisesti valtavaa tuottavuuseroa inhouse-yhtiöiden ja yksityisten yritysten välillä: Yksityisten ICT-yritysten tuottavuus on yli 60 % parempi”, painottaa Ghezzi, joka lupaa tutkimusryhmältä vielä lisää tärkeitä tutkimustuloksia aivan lähitulevaisuudessa.

Isot ostajat vapaille markkinoille, pienille suojaa

Varmaa tutkimuksen perusteella on se, että inhouse-yhtiöiden huono tuottavuus tuhlaa yhteisiä verovaroja ja rokottaa pahasti yksityisten yritysten toimintaa. Ohjelmistoalan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha ehdottaa ongelmaan yksinkertaista ratkaisua.

”Kaikki ymmärtävät, että isot ja pienet julkisyhteisöt ovat aivan eri asemassa hankintoja tehdessään. Isot kaupungit ja hyvinvointialueet tekevät suuria hankintoja, joihin käytetään miljardeittain yhteisiä verovaroja. Kun valtavat tuottavuuserot inhouse-yhtiöiden ja yksityisten välillä ovat nyt paljastuneet, tulokset huutavat jo nyt tarvetta muutokseen. Ehdotamme, että inhouse-yhtiöiden käyttö kielletään suurilta kaupungeilta ja hyvinvointialueilta. Ne saavat kaiken tarvitsemansa vapailta markkinoilta. On täyttä tuhlausta syrjiä yksityisiä yrityksiä, jotka mielellään palvelevat julkisissa hankinnoissa”, perustelee Roiha ehdotusta.

Oikeus inhouse-yhtiöiden käyttöön voitaisiin siis kytkeä suoraan väestöpohjaan. Pienet kaupungit saisivat jatkossakin hyödyntää pienimuotoista inhouse-toimintaa tai vaihtoehtoisesti käyttää yhteishankintayksiköitä omien hankintojensa helpottamiseksi.

”Kaikkein pienimpien kuntien on vaikeampaa saada hankintojaan tehtyä vapailta markkinoilta yksikseen. Erikoista nykytilanteessa on se, että valtaviksi paisuneet inhouse-yhtiöt uhkaavat jättää nimenomaan pienet kunnat oman onnensa nojaan, jos inhouse-yhtiöiden asemaan puututaan. Tarve on päinvastainen: Isot ostajat pärjäävät vapailla markkinoilla ja pienistä täytyy huolehtia. Vapaalta kilpailulta suojassa kasvaneet inhouse-jätit haluavat pitää kiinni helposta rahasta, joka on pois meiltä veronmaksajilta ja koko yhteiskunnalta. Verovarojen tuhlaukselle on saatava stoppi”, kiteyttää Roiha.

Lisätietoja:

Rasmus Roiha, Software Finland ry, toimitusjohtaja, 0400 180 434, rasmus@softwarefinland.fi

Reetta Ghezzi, Jyväskylän yliopisto, väitöskirjatutkija, 050 412 7150, reetta.k.ghezzi@jyu.fi    

Avainsanat

Software Finland ry on vuonna 1993 perustettu ainutlaatuinen yritysjohdon yhteisö ja ohjelmistoalan vaikuttaja. Toimintamme tärkein tavoite on jäsenyritystemme ja koko ohjelmistoalan kukoistus. Suomessa nimittäin tehdään huippulaadukasta ja kansainvälisesti kilpailukykyistä softaa, ja me uskomme, että sen avulla ratkaistaan maailman isotkin ongelmat. Mukana alaa koskevaan päätöksentekoon vaikuttamassa, tutkimusta ja koulutusta tukemassa sekä liiketoimintaansa kehittämässä on yli 600 softayritystä Suomesta. Software Finland ry tunnettiin vuoden 2023 alkuun asti nimellä Ohjelmisto- ja e-business ry ja vuoteen 2018 nimellä Ohjelmistoyrittäjät ry.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Software Finland ry

”Talouden käänne on tapahtunut” – Ohjelmistoala panostaa taas kasvuun ja työllistää enemmän: ”Paras kasvulukumme on 216 %”30.5.2025 10:17:18 EEST | Tiedote

Ohjelmistoala on palannut kasvu-uralle, kertoo alan uunituore Sykemittari-tutkimus. ”56 prosenttia ohjelmistoyrityksistä aikoo palkata uusia työntekijöitä, mikä on 10 prosenttiyksikön loikka vuoden takaisesta. Kaikkiaan kasvaa 77 %, vaikeuksissa on vain joka kymmenes”, kuvailee alan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Taustalla on koko talouden käänne, todistaa nopeasti kasvavan Saarni Cloudin toimitusjohtaja Kaj Rintala. ”Asiakaskunnassa on katseet kasvussa ja tehdään enemmän investointeja.”

”Yli 500 huikean pätevää digiosaajanaista löytyisi hallituksiin heti” – Ohjelmistoalan kattojärjestö Software Finland ry haluaa päivittää yritysten hallitukset nykypäivään20.5.2025 10:15:00 EEST | Tiedote

Ohjelmistoalan kattojärjestö Software Finland ry (SF) yhteistyökumppaneineen tähtää suomalaisen yrityskentän kunnianhimoiseen kehittämiseen. ”Lähdemme päättäväisesti yhdessä kumppaneidemme kanssa tuomaan digiosaajanaisia yritysten hallituksiin”, tiivistää SF:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. ”Päämäärämme saavuttamiseksi ensimmäinen askel on tänään käynnistetty yhteistyömme Hallituspartnerit Helsinki ry:n kanssa. Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa digiosaamista ja monimuotoisuutta suomalaisten yritysten hallituksissa”, jatkaa Roiha.

”Saimme oikean Manchesterin ennen Mansesteria” – Mimmit koodaa -palkitun Karoliina Kauhasen Commu tähtää ”auttamisen Tinderiksi”25.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Mimmit koodaa -palkinnon 2025 saa Karoliina Kauhanen, jonka Commu App on kasvussa maailmanmenestykseen. ”Tavoitteemme on kasvaa auttamisen Tinderiksi: tarjota globaalisti helppo ja turvallinen kanava auttamiseen. Olen todella onnellinen tästä tunnustuksesta, jonka toivon rohkaisevan muitakin rakentamaan omaa polkuaan alalla”, kiittää Kauhanen. ”Karoliina osoittaa esimerkillään, että yhä vahvasti miesvaltaisen teknologia-alan tulevaisuus kuuluu myös johtaja- ja yrittäjänaisille”, painottaa Mimmit koodaa -ohjelman vetäjä Milja Köpsi.

Tuottavuusloikkaan Suomelle muhii nyt resepti ohjelmistoalan kattojärjestössä – ”ATK on pian totta”, nauraa alan kestovaikuttaja20.12.2024 08:45:00 EET | Tiedote

Ohjelmistoalan kattojärjestö Software Finland ry (SF) on saanut uuden hallituksen, josta löytyy myös yllätys. ”Granlund Oy on tunnettu yhtenä kiinteistö- ja rakennusalan edelläkävijänä, mutta karsinat ovat turhia digimaailmassa. Granlund on osaaja myös softassa”, perustelee SF:n hallituksen puheenjohtaja Taija Engman, miksi Granlundin Kimmo Mattila nousi hallitukseen. ”Avain Suomen nousuun tuottavuuskuopasta on ymmärrys, että kaikkien yritysten on saatava softan hyödyt täysimittaisesti käyttöön”, visioi Mattila itse.

”Lupaavaa koko Suomelle!”: Ohjelmistoala satsaa taas kasvuun, rekrytointi kiihtyy ja kannattavuus kohentuu – ”Kasvajan markkina!”2.12.2024 10:15:59 EET | Tiedote

Ohjelmistoyritykset ovat alkaneet yhä enemmän panostaa taas kasvuun, kertoo alan uunituore Sykemittari. ”Vuosi sitten kasvuun satsasi ohjelmistoyrityksistä vain 40 prosenttia, mutta nyt jo 60 %. Tämä muutos on kansallisestikin merkittävä uutinen”, analysoi alan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Yksi alan vahva kasvaja näkee tilaisuuden. ”Nyt on kasvajan markkina! Suhdanne on loikkaamassa, mutta osaajia on vielä hyvin tarjolla”, toteaa NAPA Oy:n varatoimitusjohtaja Esa Henttinen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye