Terhi Törmälehdon romaani kuvaa kristillistä sionismia ja tuo kiinnostavan kulman Israelin ja Länsirannan tilanteeseen – "Tämä kirja on myös tutkielma siitä, millainen aikuinen minusta olisi voinut tulla"
Vavahduttava romaani He ovat suolaa ja valoa kuvaa suomalaista kristillistä sionismia ja pohtii, miten hengellinen vakaumus kytkeytyy geopolitiikkaan ja mitä kaikkia rajoja ihminen on vakaumuksensa vuoksi valmis ylittämään.

Maaliskuu 2023 Israelissa ja Länsirannalla. Susanna on suomalainen lääkäri, joka uskoo, että kun juutalaisten kansa on palannut Israelin maahan, Jeesus tulee takaisin. Hän rahoittaa juutalaisten muuttoa Israeliin, mutta kokee, että on tehtävä enemmän.
Saksan opettaja Anukin matkustaa luvattuun maahan. Perillä hän rakastuu, muttei äkkiä ole varma, onko se osa Jumalan suunnitelmaa.
– Ajatukset ja tapahtumat, jotka muille näyttäytyvät inhimillisinä tai tavallisina, voivat fundamentalistille olla Jumalan suunnitelmia saatanan tekosia. En ole vuosikymmeniin ollut vastaavanlaisen liikehdinnän osa, mutta Israel oli aiemmin vahva vaikuttaja niihin ajatuksiin, joita itsellänikin oli. Tämä kirja onkin myös tutkielma siitä, millainen aikuinen minusta olisi voinut tulla, Terhi Törmälehto sanoo.
– Kirjan kuvaamalla ilmiöllä on osuutensa Israelin ja Palestiinan konfliktissa. Se tarjoaa yhden näkökulman tarkastella Israelin ja Länsirannan tilannetta ja länsimaalaisten kristittyjen, suomalaistenkin osuutta siinä. Kirjan tapahtumien kehyksenä ovat noiden päivien todelliset tapahtumat Israelissa ja Länsirannalla. Olin itse siellä silloin.
Terhi Törmälehto (s. 1977) on äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja ja opettajankouluttaja. Hän on kotoisin Kainuusta ja asuu Helsingissä. He ovat suolaa ja valoa on Törmälehdon kolmas romaani. Esikoisromaani Vaikka vuoret järkkyisivät (2017) kuvasi nuoren tytön elämää helluntailaisessa yhteisössä, toinen romaani Taavi kertoi hänen isoisänsä, Mannerheim-ristin ritari Taavi Törmälehdon tarinan.
He ovat suolaa ja valoa ilmestyy 7.8.2024.
Teos julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Mirjami Heikkinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Palkitulta tietokirjailijalta koskettava tositarina kuurosokeasta isosedästään2.4.2025 13:49:56 EEST | Tiedote
“Kuuromykkä ja sokea. Hyljätty.” Turun yliopiston professori Hannu Salmi kertoo uutuuskirjassaan kuurosokean isosetänsä Frans Leijonin ihmeellisestä elämästä. Miten villistä lapsesta kasvoi kansallisesti tunnettu, yhteisönsä arvostettu jäsen?
Kotilieden Toukola-ruokakirja saa sinut rakastamaan arkea1.4.2025 08:26:00 EEST | Tiedote
Sanna Mansikkamäen ja Anni Reenpään Toukola-keittokirjan mutkattomat ohjeet valmistuvat nopeasti ja tekevät jokaisesta ruokailuhetkestä erityisen. Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen tiistaina 29.4. klo 8.30!
Kurkista sotilas- ja koelentämisen salaperäiseen ja kerosiinin tuoksuiseen maailmaan31.3.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Jukka Harajärvi kertoo uutuuskirjassaan Koelentäjä vuosistaan Ilmavoimien hävittäjälentäjänä ja raottaa yhden maailman vaikeapääsyisimmän ammatin arkea.
Chimamanda Ngozi Adichie saapuu Helsinkiin toukokuussa28.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Maailmankirjallisuuden keskeisiin nimiin lukeutuvan Adichie osallistuu Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaaleille lauantaina 17.5. Saman kuun alussa ilmestyy suomeksi hänen odotettu uutuusromaaninsa Unelmia.
Linda Liukkaalta uusi aluevaltaus: ensimmäinen aikuisille suunnattu tietokirja28.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Lasten tietokone- ja koodausaiheisiin kirjoihin erikoistunut palkittu ohjelmoija Linda Liukas tekee uuden aluevaltauksen: aikuisille suunnattu tarinallinen tietokirja valottaa, miten tietokone syntyi ja miksi siitä tuli sellainen kuin se on.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme