Maaseudun yritykset investoivat aktiivisesti Pirkanmaalla
Pirkanmaan maaseutuyritykset kehittävät toimintaansa EU:n maaseuturahoituksen avulla. Kuluvalla rahoituskaudella 2023–2027 on kesäkuun loppuun mennessä haettu tukea yrityksen kehittymiseen ja investointeihin yhteensä 11 miljoonaa euroa, lähes 350 hankkeelle. Tukea on myönnetty 120 hankkeelle, yhteensä noin 4 miljoonaa euroa.

– Suurin rahoitus tähän mennessä on myönnetty Vesilahti-Lempäälän Biopower Oy:lle, lähes miljoona euroa biokaasulaitoksen rakentamiseen. Uusiutuvan energian tuotannon lisääminen on maaseuturahoituksen valtakunnallisten tavoitteiden mukaista, kertoo yritysasiantuntija Petri Tallila Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
– Investoinnin suuruus ei kuitenkaan kerro kaikkea sen tärkeydestä. Yrityskohtaisesti pienempikin kehittämistoimi voi olla merkittävä yritystoiminnan kasvun ja kehittymisen kannalta, hän jatkaa.
Maaseuturahoitusta voi saada yrityksen investointeihin, kehittämiseen ja yritystoiminnan aloittamiseen. Lisäksi rahoituksella autetaan yrityksiä kansainvälistymään. Vähintään kolmasosalla Pirkanmaan tukia saaneista yrityksistä on kansainvälistä vientitoimintaa, tai ne ovat osa alihankintaketjua, jossa tuotteita tai palveluja myydään ulkomaille.
Laukon kartano investoi tapahtumiin
Vesilahdella sijaitseva Laukon kartano on hyödyntänyt maaseuturahoituksen investointitukea tapahtumapuistonsa uuden äänentoiston rakentamiseen. Tukea on haettu Pirkanmaan ELY-keskuksesta myös uudelle lavarakenteelle ja -katokselle.
Pyhäjärven rannalla historiallisessa miljöössä sijaitseva yritys on laajentanut toimintaansa viime vuosina nykytaiteen näyttelyistä ja kartanomatkailusta tapahtumiin. Kohde tavoittelee vuosittain noin 50 000 kävijää konsertteihin ja näyttelyihin Pirkanmaalta ja laajemmin Etelä-Suomesta.
– Olemme kohdistaneet kesätoimintaamme siihen, mistä ihmiset ovat kiinnostuneita. Uudistusten jälkeen Laukosta tulee yksi Suomen hienoimmista kesätapahtumapaikoista, yrittäjä Liisa Lagerstam iloitsee.
– Laukossa on ainutlaatuiset puitteet nauttia samalla kertaa konserteista, korkeatasoisesta nykytaiteesta ja hyvästä ruoasta, hän jatkaa.
Liisa Lagerstam kertoo, että investoinnit uuteen äänitekniikkaan ja lavaan tulivat tässä vaiheessa välttämättömiksi, jotta konsertteja ja tapahtumia voidaan tuottaa nykyisellä volyymillä. Isot artistit ja tuotannot tarvitsevat korkeatasoista äänentoistoa.
– EU:n maaseuturahoitus on ollut todella tärkeä tuki Laukon kartanon kehittymiselle vuosien varrella, hän toteaa.
Uusia työpaikkoja maaseutualueille
EU:n maaseuturahoituksella on merkittävä rooli maaseudun yritysten kasvulle ja kehittymiselle. Yritysrahoituksen avulla yritykset voivat kasvattaa liiketoimintaansa ja kehittää tuotteitaan. Sen myötä maaseudulle syntyy uusia työpaikkoja.
– Kuluvan vuoden aikana ELY-keskuksesta myönnettyjen yritystukien odotetaan synnyttävän lähes 150 uutta työpaikkaa Pirkanmaalle, kertoo johtava kehittämisasiantuntija Anne Värilä Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Maaseudun yritystukia voivat hakea maaseudulla sijaitsevat mikro- ja pienet yritykset. Lisäksi tukea voidaan myöntää myös keskisuurten maataloustuotteita jalostavien yritysten investointeihin.
Pirkanmaalla pääosa tuesta kohdistetaan ydin- ja harvaan asutulla maaseudulla toimiville yrityksille, joilla on edellytykset jatkuvaan kannattavaan toimintaan. Yrityksiltä edellytetään riittävää ammattitaitoa ja sitä, että yritys toimii paikallisia markkinoita laajemmalla alueella.
EU:n maaseuturahoitusta voi hakea joko ELY-keskuksesta tai oman alueen Leader-ryhmästä, riippuen yrityksen koosta tai toiminnan luonteesta. Rahoitettavat hankkeet valitaan valintamenettelyyn perustuen. ELY-keskuksen rahoittamilta toimilta edellytetään olennaista merkitystä yritystoiminnan kehittymiseksi ja työllistävää vaikutusta kohdeyritykseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Tallila, yritysasiantuntija
Pirkanmaan ELY-keskus
p. 0295 036 105
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat


Linkit
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin viikon ajan29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä tunnelin puolivuotishuoltotöitä viikolla 19. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä yönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Pirkanmaan ELY-keskus pesee ja puhdistaa silloin molemmat tunnelin perusteellisesti. Samanaikaisesti Fintraffic Tie Oy huoltaa ja testaa tunnelin teknisiä järjestelmiä. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli rakennetyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Maastoliikennettä rajoitetaan arvokkaalla Vatunlanharju-Ulvaanharjun Natura-alueella23.4.2025 09:14:45 EEST | Tiedote
Pirkanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) esittää moottorikäyttöisten ajoneuvojen kieltämistä maastossa Ikaalisten ja Hämeenkyrön arvokkaalla Vatulanharju-Ulvaanharjun Natura 2000 -alueella.
Yksityisteiden valtionavustukset vähäisiä – vain kiireellisimmät hankkeet huomioidaan23.4.2025 08:45:31 EEST | Tiedote
Pirkanmaalle on myönnetty tälle vuodelle hallituksen antamassa valtion talousarvioesityksessä yksityisteiden valtionavustuksiin 249 806 euroa. Avustuksia kyetään myöntämään nykyisellä rahoitustasolla ensisijaisesti vain siltahankkeisiin.
Teiskontien jalankulku- ja pyöräväylää parannetaan Irjalankadun risteysalueen kohdalla22.4.2025 14:20:20 EEST | Tiedote
Teiskontien eteläpuolen jalankulun ja pyöräilyn väylän parantaminen jatkuu tänä kesänä Teiskontien ja Irjalankadun risteysalueen ja Alasjärvenrannan välillä. Vuonna 2024 pyöräilyn seudullista pääreittiä parannettiin Jaakonmäentien ja Irjalankadun välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme