Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Suuren valiokunnan puheenjohtaja Autto: EU:n uudessa strategisessa agendassa tunnistetaan välineellistetty maahantulo

28.6.2024 10:21:12 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Eurooppa-neuvosto on tänään 28.6. hyväksynyt strategisen agendan vuosille 2024–2029. Ohjelma sisältää tavoitteen välineellistetyn maahantulon torjumisesta. Neuvoston eli jäsenmaiden tavoitteena on löytää EU-tason yhteisiä ratkaisuja välineellistetyn maahantulon turvallisuusuhkaan vastaamiseksi. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autto (kok.) pitää tavoitetta erittäin tervetulleena.

Heikki Autto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Heikki Autto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

"Suomen itärajalla alkanut välineellistetyn maahantulon tilanne on esimerkki hybridihyökkäyksestä. Suomen itäraja on myös EU:n ja Naton ulkoraja. Agendaan kirjattu tavoite osoittaa EU-maiden ymmärrystä välineellistetyn maahantulon luonteesta turvallisuusuhkana", Autto toteaa.

Autton mukaan agendaan kirjattu tavoite on hyvä esimerkki siitä, että hallitus on onnistunut EU-vaikuttamistyössä. Hallituksen EU-avaintavoitteissa todetaan, että Suomi edistää rakentavasti sellaisen EU-tason mekanismin käyttöönottoa, jolla laajamittaisen laittoman tai välineellistetyn maahanmuuton tilanteessa yksilöllisten turvapaikkahakemusten käsittely voidaan väliaikaisesti keskeyttää tilanteessa, jossa valtion suvereniteetti vaarantuu esimerkiksi vieraan valtion vihamielisten toimenpiteiden johdosta.

"Pääministeri Orpo ansaitsee kiitosta hyvästä vaikuttamistyöstä. Kaikki EU-maat ovat täten sitoutuneet välineellistetyn maahantulon torjumiseksi", Autto jatkaa.

Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen esitystä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi. Esitys on herättänyt paljon keskustelua. Autto katsoo, että strategisen agendan tavoite yhteisten EU-tavoitteiden löytämiseksi antaa Suomelle selkänojaa edistää lainsäädäntöä, jolla voidaan torjua välineellistettyä maahantuloa.

"EU-tasolla on tunnistettu, että välineellistetty maahantulo on turvallisuusuhka ja meillä on päättäjillä velvollisuus huolehtia Suomen kansallisesta turvallisuudesta. Kansallinen turvallisuus ei ole koskaan ollut hallitus-oppositio-kysymys vaan yhteinen asia, jonka eteen teemme väsymättä työtä", Autto päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Fagerström: Henkilökohtainen konkurssi on mahdollistettava9.7.2026 07:07:00 EEST | Tiedote

Kokoomus haluaa uudistaa Suomen maksukyvyttömyyslainsäädäntöä niin, että rehellisesti epäonnistuneella yrittäjällä tai ylivelkaantuneella ihmisellä olisi mahdollisuus aitoon uuteen alkuun. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan Suomi tarvitsee henkilökohtaisen konkurssin kaltaisen menettelyn, joka katkaisee kohtuuttoman pitkän velkavankeuden mutta estää väärinkäytökset.

Kokoomuksen Kauma: SDP:n Räsäsen lapsilisämalli olisi uusi vero keskituloisille lapsiperheille7.7.2026 14:17:21 EEST | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, ettei lapsiperheiden tukia pidä lähteä kaventamaan tilanteessa, jossa syntyvyys on historiallisen matalalla ja Venäjän hyökkäyssota rasittaa Suomen taloutta. Kauman mukaan SDP:n Joona Räsäsen esittämä tulosidonnainen lapsilisä tarkoittaisi käytännössä uutta veroa keskituloisille lapsiperheille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye