Skarta Energy suunnittelee aurinkovoimapuistoa Lieksaan
Skarta Energy suunnittelee aurinkovoimapuiston toteuttamista Lieksaan. Teollisen mittakaavan aurinkovoimalaitoksen sijoituspaikaksi on suunniteltu Lieksan kaupungin omistuksessa olevaa, entistä Lieksa-Nurmeksen lentokenttää lähialueineen. Toteutuessaan aurinkovoimapuiston arvioitu paneeliteho olisi noin 80 MW, kokonaispinta-ala olisi noin 160 hehtaaria ja investoinnin suuruus 60 Milj. €. Ensimmäinen selvitysvaihe on tarkoitus toteuttaa vuoden 2024 aikana. Tämänhetkisen arvion mukaan energiantuotanto Lieksassa käynnistyisi vuoden 2026 aikana.

Itä-Suomi on kärsinyt tuulivoiman rakentamiseen liittyvistä haasteista. Rajavalvontaan liittyvät tutkat rajoittavat tuulivoiman kaavoittamista alueelle. Samaan aikaan kehitystä hidastaa olemassa oleva sähkönsiirtoverkko, joka ei tällä hetkellä mahdollista alueen aurinko- ja tuulivoimapotentiaalin täysimääräistä hyödyntämistä.
Itä-Suomi kaipaa räätälöityjä, paikallisia energiaratkaisuja
”Energia-ala on juuri nyt merkittävässä murroksessa ja tämä tuo myös Itä-Suomeen aivan uudenlaisia mahdollisuuksia. Päästöttömästi tuotettu uusiutuva energia on elinehto tulevien vuosikymmenten suurille teollisille investoinneille. Tässä aurinkovoima sopii erityisen hyvin Pohjois-Karjalaan, jossa tuulivoiman rakentaminen ei ole toistaiseksi ollut mahdollista. Aurinkovoimapuiston toiminta-aika on noin 40 vuotta, joten tulemme paikkakunnalle jäädäksemme”, Vikke Saarelainen, Skarta Energyn varatoimitusjohtaja summaa.
Lieksan kaupunki on sitoutunut vähentämään ilmastopäästöjä uusiutuvaa energiaa ja kiertotaloutta lisäämällä sekä energiatehokkuutta parantamalla. Lieksan kaupunki on mukana hiilineutraalien kuntien verkostossa (HINKU), samoin kuin kunta-alan energiatehokkuussopimuksessa (KETS).
”Uusiutuvan energian lisääminen alueella auttaa kaupungin ilmastotavoitteiden saavuttamisesta,” Lieksan vt. kaupunginjohtaja Arto Sihvonen summaa.
Sijoituspaikaksi suunnitellaan vuonna 2022 suljettua lentokenttää
”Lieksa-Nurmes lentopaikan pitäjänä toimi Lieksa-Nurmeksen Lentokenttä Oy kesäkuuhun 2022 asti, jolloin lentokenttäyhtiö lakkautettiin. Lentopaikalla ei ole lakkauttamisen jälkeen ollut lentopaikan pitäjää ja vaadittavaa päällikköä, ja lentopaikka on ollut suljettuna. Kaupunki on tiedustellut puolustus- ja rajaviranomaisilta tarvetta lentokentän käyttöön. Käytyjen keskustelujen pohjalta on todettava, ettei lentopaikalle ole tarvetta näiden viranomaisten taholta”, Sihvonen kertoo.
Lieksan kaupunginhallitus hyväksyi kokouksessaan 6.11.2023 aiesopimuksen Skarta Energyn kanssa.
Yhteyshenkilöt
Vikke Saarelainen
varatoimitusjohtaja
Skarta Energy Oy
Puh: 040 75 444 29
vikke.saarelainen@skarta.fi
Arto Sihvonen
vt. kaupunginjohtaja
Lieksan kaupunki
Puh: 040 1044 001
arto.sihvonen@lieksa.fi
Kuvat

Linkit
Skarta Energy
Skarta Energy on suomalainen uusiutuvan energian kehittäjä ja tuottaja. Olemme erikoistuneet päästöttömiin teollisen mittakaavan aurinkovoimahankkeisiin, joita täydennämme energian varastoinnilla, tuulivoimalla ja vetyratkaisuilla luotettavan ja toimitusvarman tulevaisuuden energian takaamiseksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Skarta Energy Oy
Pyhäsalmen kaivoksen aurinkopuiston kaupallinen sähköntuotanto käynnistyi9.6.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Suomen ensimmäinen kaivosalueelle rakennettu aurinkopuisto on otettu käyttöön ja sähköntuotanto käynnistyi 4.6.2025. Aurinkopuisto on Skarta Energyn ja Solarigo Systems Oy:n yhteishanke. Aurinkopuisto rakennettiin kaivoksen käytöstä poistetulle ja täytetylle rikastushiekka-altaalle.
Commercial electricity production at the Pyhäsalmi mine solar park started9.6.2025 14:00:00 EEST | Press release
Finland's first solar park built in a mining area has been commissioned, and electricity production started on 4 June 2025. The solar park is a joint project of Skarta Energy and Solarigo Systems Oy. The solar park was built on the mine's decommissioned and filled tailings pond.
Skarta Energyn Utajärven aurinkopuiston sähköntuotanto käynnistyi21.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Joulukuussa 2023 Skarta Energy uutisoi laajasti, kun Utajärven aurinkopuistohankkeen investointipäätös julkistettiin. Voimalaitoksen rakentaminen aloitettiin alkuvuonna 2024. Nyt ensimmäiset 51,9 MWp puiston kapasiteetista on liitetty Fingridin kantaverkkoon ja sähköntuotanto on käynnistynyt.
Electricity production at Skarta Energy's Utajärvi solar park started21.5.2025 14:00:00 EEST | Press release
In December 2023, Skarta Energy reported widely when the investment decision for the Utajärvi solar park project was announced. The construction of the power plant began in early 2024. The first 51.9 MWp of the park's capacity has now been connected to Fingrid's (Finland's transmission system operator) main grid and electricity production has started.
Skarta Energyn Utajärven aurinkopuiston akkuratkaisusta investointipäätös6.5.2025 09:32:14 EEST | Tiedote
Skarta Energyn Utajärvelle rakenteilla olevaan aurinkopuistoon tulee 20 MW:n (40 MWh) akkuratkaisu. Isosuon hybridivoimalaitoksen akkuratkaisun toteutuksesta on sovittu NYABin kanssa, joka on toiminut myös aurinkopuiston rakentajana (EPC-toimijana). Asennustyöt aloitetaan heti ja akku on käyttövalmiina kesäkuussa 2026. Aurinkoenergian tuotanto riippuu sääolosuhteista, joten tarvitaan tasapainottavia elementtejä varastoimaan ylimääräistä energiaa ja pitämään sähköjärjestelmä tasapainossa. ”Aurinkovoiman kehittäjänä ja rakentajana Skarta Energy suunnittelee ja toteuttaa hankkeita, joissa akkuvarastot yhdistetään osaksi kokonaisuutta. Jokaisessa uudessa aurinkovoimapuistossa harkitaan akkuvaraston lisäämistä, ja tulevaisuudessa jokainen aurinkopuisto on todennäköisesti hybridiratkaisu, jossa aurinkopaneelit ja akut toimivat rinnakkain. Tämä auttaa varastoimaan aurinkoenergiaa silloin, kun tuotanto on korkeimmillaan, ja hyödyntämään sitä myöhemmin”, sanoo Arttu Niemelä, Energy Market Speci
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme