HSY

Konalan Sortti-aseman remontti alkaa elokuussa

9.7.2024 08:06:00 EEST | HSY | Tiedote

Jaa

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY peruskorjaa Konalan Sortti-asemaa syksyllä 5. elokuuta alkaen. Sortti-asema on remontin ajan suljettu, mutta Sortille avataan 7. elokuuta erillinen risupiha omenoiden, risujen ja puutarhajätteen vastaanottoon.

Remontissa uusitaan esimerkiksi Konalan Sortti-aseman aitoja, kaiteita ja valaistuksia. Kuva: HSY.
Remontissa uusitaan esimerkiksi Konalan Sortti-aseman aitoja, kaiteita ja valaistuksia. Kuva: HSY.

Konalan Sortti-aseman remontti alkaa 5. elokuuta ja kestää noin kaksi kuukautta. Tavoitteena on avata remontoitu Sortti-asema lokakuun puolivälissä. 

Sortti-asema on remontin ajan kiinni ja normaali kulkureitti on suljettu. HSY avaa kuitenkin 7. elokuuta Sortin alapihalle erillisen risupihan, jossa otetaan vastaan muutamaa syksyn sesonkijätettä: omenoita, risuja ja puutarhajätettä. Risupihalle ajetaan Paperitien kautta. Sortti-asemalle on tulossa myös kartta ja ajo-opasteet risupihalle.

– On harmillista, että joudumme pitämään Konalan Sortti-aseman kiinni remontin aikana. Toisaalta saimme nyt hyvän mahdollisuuden testata pop up  -Sortti-konseptia puutarhajätteiden ja risujen tuomiseen, HSY:n käyttöpäällikkö Eetu Keinänen kertoo.

Muut Sortti-asemat palvelevat Konalan remontin ajan normaalisti. Konalan Sortti-asemaa lähimpänä ovat Ruskeasannan ja Kivikon Sortti-asemat sekä Koivukylän Sortti-pienasema, joista Ruskeasanta ja Koivukylä palvelevat asiakkaita myös viikonloppuisin. Kaikkien Sortti-asemien aukioloajat löytyvät HSY:n verkkosivuilta.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

HSY – Puhtaasti parempaa arkea

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY ottaa käyttöön paperilaskulisän 1.1.20279.10.2026 10:32:34 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ottaa käyttöön paperilaskulisän 1.1.2027 alkaen. Lisä koskee kirjepostina toimitettavia paperilaskuja sekä pankin suoramaksusopimuksia. Asiakas voi välttää lisän siirtymällä sähköiseen laskutukseen. Yhden paperilaskun hinta on 3 euroa, joka sisältää arvonlisäveron 25,5 %. Hinta näkyy jatkossa jokaisella postitse toimitettavalla laskulla. Paperilaskulisällä katetaan paperilaskujen käsittelystä ja postittamisesta aiheutuvia kustannuksia sekä kannustetaan sähköiseen laskutukseen. Asiakkaat välttyvät lisämaksulta siirtymällä sähköiseen laskutukseen Sähköinen laskutustapa on vaivaton tapa vastaanottaa laskuja ja se vähentää paperijätettä. Siirtymällä sähköiseen laskutukseen paperilaskulisää ei peritä. Sähköisiä laskutustapoja ovat mm. verkkopankista tilattava e-lasku, yritysten verkkolasku ja sähköpostilasku.

Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2027 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit9.10.2026 10:30:45 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin viisi prosenttia ja perusmaksuja kahdeksan prosenttia 1.1.2027 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Kiinteistöjen jäteastioiden tyhjennysmaksut nousevat keskimäärin 2,6 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. Kirjepostina toimitettavasta laskusta aletaan periä paperilaskulisää. HSY:n hallitus päätti vuoden 2027 hinnat kokouksessaan 9.10.2026.

HSY:n hallituksen päätökset 9.10.2026 –maksut ja taksat vuodelle 20279.10.2026 10:29:59 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä HSY:n vuoden 2027 vesihuollon käyttö-, perus- ja liittymismaksut, vesihuollon palvelumaksuhinnaston ja jätehuollon taksan. Lisäksi päätettiin valita Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 selkeytys- ja suodatusosaston rakennusurakoitsijaksi Skanska Infra Oy. Hallitus päätti esittää seuraavat asiat HSY:n yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi: - HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–2029 - vesihuollon investointiohjelma 2027–2046 sekä verkostojen tila ja saneeraustarpeetselvitys - jätehuollon investointiohjelma 2027–2046 - HSY:n strategia 2035. Hallitus merkitsi tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2026. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin esitysten mukaisesti. Lisätietoa aiemmin käsitellyistä ja muista kokouksessa käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta. Tiedot julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames HSY tiedo

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye