Kesäkuussa lomautettujen määrä putosi huomattavasti
Kesäkuun puolivälissä ansiopäivärahaa saaneiden määrä laski Avoimessa työttömyyskassassa A-kassassa yli 20 prosenttia toukokuun puoliväliin verrattuna, ja tämä ero pysyi kuukauden loppuun asti. Kesäkuussa 22 561 jäsentä, eli 9,3 prosenttia jäsenistä, sai ansiopäivärahaa. Lomautusajan päivärahaa saavien osuus oli toukokuuhun asti yli 40 prosenttia, mutta kesäkuun loppuun mennessä osuus putosi 32,5 prosenttiin.

Toukokuussa A-kassassa alkanut ansiopäivärahaa saaneiden määrän laskutrendi jatkui kesäkuussa entistä jyrkempänä. Vaikka kesäkuun saajamäärä, 22 561 jäsentä, oli merkittävästi pienempi kuin toukokuussa, oli määrä kuitenkin 11 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna samaan aikaan. Ansiopäivärahan saajista 24 prosenttia oli naisia ja 76 prosenttia miehiä. Saajamäärän odotetaan laskevan edelleen heinäkuussa mutta maltillisemmin kuin kesäkuussa.
Lomautettujen osuus A-kassan ansiopäivärahan saajista on ollut erityisen mielenkiinnon kohteena koko alkuvuoden. Osuus pysytteli 42–44 prosentin tuntumassa koko alkuvuoden ajan. Toukokuun puolivälissä osuus näytti jo kääntyvän laskuun, mutta kuukauden lopussa se oli vielä 40 prosenttia, koska ansiopäivärahaa saavien kokonaismäärä laski niin merkittävästi. Kesäkuussa lomautettujen osuus laski kuitenkin reilusti, pudoten 32,5 prosenttiin.
Soviteltua päivärahaa saavien osuus on ollut huhtikuun jälkeen hienoisessa nousussa. Kesäkuussa osuus oli 17,3 prosenttia, mikä on 1,4 prosenttiyksikköä enemmän kuin toukokuussa.
Ansiopäivärahamenot laskivat edelleen
A-kassan ansiopäivärahamenot ovat olleet laskutrendissä huhtikuun nousupiikkiä lukuun ottamatta. Kesäkuu sujui laskutrendin mukaisesti ja ansiopäivärahamenot olivat 8,4 miljoonaa euroa pienemmät kuin toukokuussa. Kesäkuussa maksettiin ansiopäivärahaa yhteensä 29,3 miljoonaa euroa, mikä on 6,2 prosenttia enemmän kuin viime vuoden vastaavana ajankohtana. Jos trendi jatkuu kuten aiempina vuosina, ansiopäivärahamenot laskevat myös heinäkuussa.

Kesäkuun ansiopäivärahahakemukset ja maksettujen päivien määrä
Kesäkuussa maksettujen päivien määrä oli 17,8, mikä on lähes sama kuin toukokuussa. Tämä on yhden päivän vähemmän kuin viime vuoden kesäkuussa.
A-kassaan saapui kesäkuussa yhteensä 29 621 ansiopäivärahahakemusta, mikä on 4 344 hakemusta vähemmän kuin toukokuussa. Määrä on kuitenkin jopa 26 prosenttia suurempi kuin viime vuoden kesäkuussa. Suurin osa saapuneista hakemuksista, eli 60,69 prosenttia, oli jatkohakemuksia. Ensihakemusten osuus pysyi samana kuin toukokuussa, eli se oli 5,9 prosenttia. Soviteltavia hakemuksia oli 33,3 prosenttia kaikista hakemuksista.
A-kassan käsittelyajat pysyivät erinomaisina kesäkuussa. Ensihakemusten käsittelyynottoaika oli keskimäärin 9,4 päivää ja soviteltavien hakemusten käsittelyaika 5,8 päivää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina LainePalvelupäällikkö, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:040 617 4533elina.laine@a-kassa.fiKuvat
Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, vuorottelukorvausta, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
Yhteistyö A-kassan ja Baronan välillä tuottaa tuloksia – henkilökohtainen palvelu saa kiitosta jäseniltä16.6.2025 07:40:25 EEST | Tiedote
A-kassan ja työelämäyhtiö Baronan yhteistyö auttaa yhä useampaa jäsentä löytämään uuden suunnan työelämässä. Ensimmäiset puitesopimukset on solmittu ja uusia urapolkuja on syntynyt. Baronan räätälöity työnhakupalvelu on osa A-kassan alkuvuodesta lanseeraamaa työllisyyspalveluiden kokonaisuutta, jonka tavoitteena on tarjota käytännönläheistä ja oikea-aikaista tukea työnhakuun.
Jäsenet kiittävät A-kassan palveluiden sujuvuutta – kehitystyö jatkuu12.6.2025 11:16:47 EEST | Tiedote
A-kassan tuoreen jäsentutkimuksen mukaan jäsenet ovat edelleen erittäin tyytyväisiä kassan palveluihin. Suositteluindeksi (NPS) pysyi erinomaisella tasolla (56), ja lähes kaksi kolmesta jäsenestä (63 %) suosittelisi A-kassaa muille. Parhaiten arvioitiin eAsioinnin helppous ja ansiopäivärahan maksamisen luotettavuus.
Työ ei aina löydy omin voimin – A-kassa ja Barona auttavat löytämään reitin takaisin työelämään26.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Avoin työttömyyskassa A-kassa ja työelämäpalveluyritys Barona jatkavat tiivistä yhteistyötä tarjotakseen jäsenilleen käytännön tukea työllistymiseen. Keväällä 2025 käyttöön otettu räätälöity työnvälityspalvelu auttaa A-kassan jäseniä löytämään heille sopivia työmahdollisuuksia – myös sellaisia, joita he eivät itse välttämättä tulisi ajatelleeksi.
Ansiopäivärahan saajia selvästi vähemmän – silti joka kymmenes jäsen saa edelleen etuutta13.5.2025 07:46:03 EEST | Tiedote
Avoimen työttömyyskassan A-kassan tilastojen mukaan A-kassan ansiopäivärahan saajien määrä jatkaa selvää laskuaan. Huhtikuussa päivärahansaajia oli 28 986, mikä on yli 16 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten samaan aikaan. Lomautettujen määrä on vähentynyt vielä nopeammin – yli 30 prosenttia vuoden takaisesta. Kokonaan työttömien lukumäärässä ei ole tapahtunut merkittävää muutosta. Huhtikuussa 2025 heitä oli 13 543, kun vuotta aiemmin vastaava luku oli 13 943.
Ansiopäivärahan saajamäärän lasku tasaantumassa17.4.2025 14:06:50 EEST | Tiedote
A-kassan ansiopäivärahaa saaneiden määrä on alkuvuonna 2025 ollut selvässä laskussa. Tammikuusta maaliskuuhun saajamäärät ovat olleet merkittävästi edellisvuotta alempia. Tammikuussa ansiopäivärahaa sai 32 876 jäsentä, helmikuussa 30 983 ja maaliskuussa 30 668 jäsentä. Verrattuna vuoden 2024 vastaaviin lukuihin, saajamäärät ovat olleet 5,4–8 prosenttia pienemmät. Huhtikuussa lasku näyttäisi kuitenkin pysähtyvän. Kuukauden puoliväliin mennessä ansiopäivärahaa on saanut 21 345 jäsentä – 1,3 prosenttia enemmän kuin maaliskuun puolivälin lukema. Tämä saattaa viitata siihen, että saajamäärien väheneminen on tasaantumassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme