Tullin vinkit Ahvenanmaalla lomaileville – huomioi tuontirajoitukset
Moni matkailija ei tule ajatelleeksi, että Ahvenanmaan maakunnan ja muun Suomen välillä on tuontirajoituksia. Ahvenanmaalta saapuvia matkailijoita koskevat tiukemmat tuontirajoitukset kuin EU-maista saapuvia, sillä Ahvenanmaa kuulu EU:n tullialueeseen mutta ei veroalueeseen. Myös Ahvenanmaalle mentäessä on tuontirajoituksia.
Matkailija saa tuoda Ahvenanmaalta muualle Suomeen veroitta saman arvon edestä tuomisia kuin EU:n ulkopuolelta. Matkustustavalla on väliä.
Jos matkailija palaa Ahvenanmaalta autolla tai omalla huvikäytössä olevalla vesi- tai ilma-aluksella, saa hän tuoda ostoksia henkilökohtaisissa matkatavaroissaan veroitta ja tullitta enintään 300 euron arvosta. Jos paluu tapahtuu kotiin lentäen tai laivalla, verottomuuden ja tullittomuuden arvoraja matkustajatuomisille on 430 euroa. Yllä mainitut arvorajat eivät koske alkoholia.
Ahvenanmaalta voi tuoda muualle Suomeen alkoholia ilman veroja vain saman verran kuin EU:n ulkopuolelta. Samoja määrärajoja noudatetaan silloin, kun matkustetaan Ahvenanmaalle ja viedään mukana muualta Suomesta ostettua alkoholia. Ruotsinlaivalla matkustavien kannattaa huomioida, että jos matkustaa laivalla muualta Suomesta vain Ahvenanmaalle tai Ahvenanmaalta muualle Suomeen, ei laivalla myydä olutta ilman veroja kahta litraa enempää.
Eräiden tupakkatuotteiden matkustajatuontia Ahvenanmaalta muuhun Suomeen rajoittavat määrälliset rajoitukset. Myös sillä on merkitystä, onko kyseessä verollinen vai veroton tuonti. Tupakkatuotteiden matkustajatuontia Ahvenanmaalle rajoittavat lisäksi aikarajoitukset. Matkailijan kannattaa tutustua yksityiskohtaisiin ohjeisiin Tullin verkkosivuilla.
Unohtuiko jotain? Postilähetykset, myös omien tavaroiden, on tullattava
Ahvenanmaalta muualle Suomeen lähetetyt tavarat täytyy tullata. Jos matkailija unohtaa Ahvenanmaalle jotain tai haluaa muusta syystä lähettää omia tavaroitaan Ahvenanmaalta muualle Suomeen, on tavarat tullattava. Tämä koskee myös omia käytettyjä tavaroita, jotka on otettu alun perin mukaan matkalle. Tavaraa, joka on viety mukana ja palautetaan takaisin, kutsutaan palautustavaraksi.
Lisäksi, jos matkailija ostaa Ahvenanmaalla tavaran, jonka myyjä lähettää hänelle muualle Suomeen, on ostajan tullattava tavara ja maksettava arvonlisävero.
Lemmikki mukana matkalla
Vaikka lemmikin asiakirjoja ei vaadita kotimaan matkailussa, niin asiakirjat on aina hyvä olla mukana ja rokotukset kunnossa.
Lisätietoja
Muun Suomen ja Ahvenanmaan välillä lähetettävien tavaroiden tullaus (tulli.fi)
Mitä saan tilata tai tuoda Suomeen? (tulli.fi)
Tupakkatuotteiden matkustajatuonti Ahvenanmaalta (tulli.fi)
Tulli valvoo niin maalla kuin vesilläkin - tietyt epäselvyydet toistuvat venevalvonnassa (Tullin tiedote 4.6.)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
N.N.
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Tullin mediapalvelu
Puh:+358 295 527 150viestinta@tulli.fiTietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Lisäksi Tullin tehtäviin kuuluvat hiilirajamekanismiin liittyvät viranomaistehtävät. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Törkeä rikosepäily kansainvälisessä alkoholin nettikaupassa – veroja maksamatta Suomelle jopa 40 miljoonaa euroa4.7.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
Tulli epäilee, että saksalainen yritys on myynyt alkoholia Saksasta Suomeen ja jättänyt hoitamatta verovelvollisuudet Suomen valtiolle. Esitutkinta on koskenut myyntiä yli kahden ja puolen vuoden aikana, vuoden 2019 tammikuusta elokuuhun 2021.
Tullin uusilla tutkimuslaitteilla päästään käsiksi tuntemattomiin aineisiin huumeista elintarvikkeisiin2.7.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Uudet tutkimuslaitteet tarjoavat lisää tarkkuutta vieraiden aineiden tunnistukseen Tullilaboratoriossa. Vastaavia laitteita on ollut käytössä muissa EU-maissa, mutta ei vielä Suomen tullilla.
Turkista lähetettiin yli miljoona savuketta Suomeen – pakettien ilmoitettiin sisältävän lasten vaatteita1.7.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Tullin tutkinta paljasti joulukuussa 2024 laajan savukkeiden maahantuontikokonaisuuden. Savukkeita lähetettiin Turkista Suomeen postilähetyksissä, joissa väitettiin olevan kankaita ja lasten vaatteita.
Tulli valvoi Euroopassa vaarallisiksikin havaittujen muotisuklaiden turvallisuutta27.6.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Muotisuklaaksi nousseesta Dubai-suklaasta on löytynyt muualla Euroopassa syöpää aiheuttavia haitallisia aineita. Suomessa tänä vuonna valvotut Dubai-suklaat ovat osoittautuneet sen sijaan turvallisiksi.
Tulli tutkii törkeää säännöstelyrikosta - itäsuomalainen yhtiö myynyt komponentteja Venäjälle26.6.2025 08:09:00 EEST | Tiedote
Tullilla on tutkinnassa laaja rikoskokonaisuus, jossa Itä-Suomessa toimivan yrityksen epäillään toimittaneen pakotteiden alaisia komponentteja Venäjälle 2022–2023. Komponenttien arvo on ollut 2,7 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme