Piknikpäivän lajitteluvinkit: suosi oikeita astioita kertakäyttöisten sijaan
18.7.2024 09:31:08 EEST | HSY | Tiedote
Aurinkoiset päivät houkuttelevat piknikille, mutta on tärkeää muistaa, ettei jätä ympäristöä sotkuiseen kuntoon lähtiessään. Lue vinkit siihen, miten nauttia piknikistä ympäristöystävällisesti ja välttää jätteitä luonnossa.

Puistoissa ja muissa retkipaikoissa on usein harvakseltaan roskiksia eikä välttämättä lainkaan mahdollisuutta lajitteluun. Ulkoilualueiden pienet sekajäteastiat täyttyvät nopeasti, erityisesti tapahtumien aikana, jolloin roskat tulvivat yli jäteastioista. Tällöin omat piknikroskat voivat tahattomasti päätyä luontoon. Myös eläimet voivat levittää roskia ylitäysistä roska-astioista etsiessään niistä syömäkelpoista ruokaa. Omat roskat kannattaakin viedä kotiin tai esimerkiksi Rinki-ekopisteille, jotta roskat eivät päädy luontoon ja materiaalit saadaan kiertoon.
Roskien haitat luonnossa
Luonnossa roskat aiheuttavat monenlaista haittaa. Osa jätteistä hajoaa luonnossa hyvin hitaasti tai ei lainkaan. Esimerkiksi muovien hajoaminen voi kestää jopa satoja vuosia, eivätkä ne silloinkaan lakkaa olemasta, vaan pilkkoutuvat pienen pieniksi mikromuoveiksi. Mikromuovit voivat päätyä eläinten ja ihmisten elimistöön ravinnon välityksellä. Edes biohajoaviksi merkittyjä tuotteita ei tule jättää luontoon, sillä vaikka ne maatuvat, siihen voi kulua olosuhteista riippuen hyvinkin kauan aikaa. Hedelmien kuorien maatuminen voi viedä useista viikoista kuukausiin ja jopa vuosiin, kun taas pahvilautasen maatuminen kestää noin 0,5–5 vuotta. On siis tärkeää huolehtia kaikki omat roskat pois luonnosta, jotta ulkoilualueet eivät täyty maatumattomista roskista.
Kertakäyttöastioista johtuvat lajittelupulmat voi välttää kokonaan käyttämällä oikeita astioita piknikillä. Turhan jätteen lisäksi kertakäyttöastioiden tuottamiseen kuluu valmistusmateriaalista riippumatta aina raaka-aineita ja energiaa — kaikki vain yhden käyttökerran takia. Jos kotoa ei löydy sopivia retkiastioita, niitä voi etsiä esimerkiksi kirpputoreilta, joissa on yleensä hyvä valikoima astioita.
Yleisimpien piknikroskien lajitteluvinkit
Yleisimpien piknikroskien lajittelussa on tärkeää ottaa huomioon ympäristöystävälliset vaihtoehdot. Ruokaillessa piknikillä on hyvä muistaa, että puiset kertakäyttöaterimet kuuluvat biojätteeseen, kun taas muoviset kertakäyttöastiat tulee hävittää sekajätteeseen. Servetit ja nenäliinat ovat myös biojätettä, ja niillä voi kätevästi pyyhkiä muista roskista ruokajämät ennen lajittelua.
Jos piknikillä nautitaan noutoruokaa, mukana tulevat kartonkiset take away -rasiat, -kupit sekä paperikassit tulee lajitella kartonkipakkausten keräykseen. Kuppien muovikannet ja muoviset take away -rasiat lajitellaan muovipakkausten keräykseen. Juotavien osalta palautuspullot ja -tölkit palautetaan kauppojen pullonpalautuspisteelle.
Jotkut innostuvat grillaamaan myös piknikillä, jolloin mukaan saattaa lähteä kertakäyttögrilli. Se lajitellaan käytön jälkeen metallinkeräykseen. Grillattavien tuotteiden, kuten grillimakkaroiden, muovisista pakkauksista valutetaan nesteet pois ja paketin annetaan kuivahtaa ennen muovipakkauksiin lajittelua.
Nämä ohjeet auttavat pitämään ympäristön siistinä. Lajittelupulmissa auttavat myös pakkausten lajittelumerkinnät sekä jäteoppaamme.
Muistilista piknikille:
- Jätä turhat roskat kotiin valmistautuessasi piknikille: poista ylimääräiset pakkaukset ja suosi oikeita astioita kertakäyttöisten sijaan.
- Pakkaa mukaan roskapussi, jolla voit kuljettaa roskat niille kuuluviin keräyspisteisiin.
- Älä tunge roskia täysiin roska-astioihin.
- Älä jätä ruuantähteitä tai muuta biojätettä avoimiin roskiksiin: eläimet käyvät penkomassa roskia ruuantähteiden toivossa ja levittävät niitä ympäristöön.
Yhteyshenkilöt
Tanner IirisympäristöasiantuntijaHSY
Puh:045 657 7375iiris.tanner@hsy.fiTietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Älä haravoi pihaasi putipuhtaaksi, vie suuremmat lehtikasat Sortti-asemille17.4.2026 08:39:00 EEST | Tiedote
Kaikkia puiden ja pensaiden lehtiä ei tarvitse haravoida pois nurmikolta. Ohut lehtikerros hyödyttää maaperää ja suojaa eliöitä. Pienet määrät lehtiä ja ruohoa voi laittaa biojäteastiaan tai kompostoriin, mutta suuremmat kuormat tulee viedä HSY:n Sortti-asemille. HSY vie haravointijätteen Sortti-asemilta Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen, jossa se kompostoidaan ja siitä tehdään multaa.
Katupöly heikentää nyt laajasti ilmanlaatua pääkaupunkiseudulla13.4.2026 09:53:59 EEST | Tiedote
Katupölyä on nyt runsaasti ilmassa, ja ilmanlaatu on monin paikoin huono, kertovat HSY:n mittaukset. Pölyisintä on vilkkaasti liikennöidyillä alueilla. Ulkoillessa kannattaa valita kulkureitti mahdollisuuksien mukaan etäämmältä vilkkaasta kadusta. Jo yhden korttelin päässä ruuhkaisesta kadusta ilma on puhtaampaa.
HSY rakentaa uutta vesihuoltoa Vantaanlaakson ja Kivistön välillä10.4.2026 10:15:00 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa uutta vesijohtoa Vantaanlaakson ja Kivistön alueella. Hankkeen urakoitsijaksi on valittu VM Suomalainen Oy. Työt alkoivat helmikuussa 2026 ja kestävät arviolta toukokuuhun 2027.
HSY tekee kompostitarkastuksia kiinteistöillä touko-heinäkuussa9.4.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY tarkastaa jälleen kiinteistöjen komposteja touko-heinäkuun välillä 2026. Tarkastusten avulla HSY valvoo biojätteen lajitteluvelvoitteen toteutumista.
HSY järjestää risunkeräyksen toukokuussa23.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rehottavatko pihasi puut ja pensaat? Nyt on hyvä hetki suunnitella pihan puiden ja pensaiden hoitoa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää pienkiinteistöiltä risuja ja oksia toukokuussa. Keräys on maksullinen ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. Risuja voi viedä myös Sortti-asemille maksua vastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme