Ensimmäinen kiertoliittymä avataan liikenteelle kantatien 58 parantamisurakassa Keuruulla
Kantatien 58 parantaminen välillä valtatie 23–Samuli Rantasentie on edennyt sopimuksen mukaisessa aikataulussa. Niilontien-Keuruuntien kiertoliittymä avataan liikenteelle tiistaina 6.8. Aktiivisen työmaan ohittava ajoneuvoliikenne ohjataan edelleen kulkemaan kiertoteitse Tervantien kautta.

Ensimmäisenä valmistuvan kiertoliittymän kautta pääsee ajamaan Niilontielle ja Keuruuntielle sekä Vaasantietä Multian suuntaan. Kiertoreitti keskustasta Samuli Rantasentien kautta Multialle palautetaan normaaliin käyttöön ja sieltä poistetaan ajonopeuksia rajoittaneet hidastetöyssyt. Ajoneuvoliikenteelle avattavan kiertoliittymän kevyen liikenteen väyliä ei oteta vielä käyttöön, vaan kevyt liikenne kulkee aiempien kiertoreittien mukaisesti. Myös valtatieltä 23 Karstulan suuntaan kuljetaan edelleen Tervantien kiertoreittiä pitkin.
Rakennustyöt ovat tällä hetkellä käynnissä Koulutien–Tehtaantien kiertoliittymän kohdalla. Urakka valmistuu lokakuussa 2024.
Hankkeen rakennuttaja on Keski-Suomen ELY-keskus. Kustannusarvio 1,6 miljoonaa euroa jakautuu Keuruun kaupungin ja ELY-keskuksen kesken. Valtion vuoden 2024 talousarviossa hankkeeseen on osoitettu toteutusrahaa 0,8 miljoonaa euroa.
Pääurakoitsijana toimii Kuortaneen Kaivin Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne JaatinenInvestointiyksikön päällikköKeski-Suomen ELY-keskus
Puh:0295 024 683janne.jaatinen@ely-keskus.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Liimattalantien tienhoito selvitetään perusteellisesti3.12.2025 12:39:40 EET | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus selvittää urakoitsijan kanssa perusteellisesti, ovatko liukkaudentorjunnan toimenpiteet olleet olosuhteisiin nähden riittäviä. Selvitys liittyy maanantaiseen linja-auton kaatumiseen kyseisellä tiellä. Mikäli puutteita ilmenee, niihin puututaan. Lisäksi ELY-keskus pyrkii korjaamaan Liimattalantien maanantaisen onnettomuuspaikan kallistuksia murskeella vielä ennen pakkasten tuloa.
Nelostie Äänekoskella neljäksi tunniksi kiertoreitille etelään päin kuljettaessa2.12.2025 09:36:56 EET | Tiedote
Betonimeluesteen korjaustöiden vuoksi valtatie 4 etelään päin suljetaan 4.–5.12.2025 klo 22.00–02.00 väliseksi ajaksi. Kiertoreitti alkaa pohjoisesta Kotakennääntien rampilta ja päättyy etelässä Vanhan Vaasantien liittymään. Pohjoisen suuntaan liikenne kulkee normaalisti.
Keski-Suomen alueellinen työlupalinjaus päivitetty – runsaasti ammattinimikkeitä karsittu pois28.11.2025 08:22:30 EET | Tiedote
Keski-Suomen linjaus ulkomaisen työvoiman käytöstä on päivitetty vastaamaan maakunnan työmarkkinatilannetta ja lähiajan näkymiä. Alueella on tarjolla runsaasti eri alojen osaajia.
Jukka Lehtinen Keski-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi27.11.2025 13:43:53 EET | Tiedote
Valtioneuvosto on nimittänyt ylijohtajat 1.1.2026 toimintansa aloittaville elinvoimakeskuksille. Keski-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on nimitetty 1.1.2026–31.12.2030 Keski-Suomen ELY-keskuksen nykyinen ylijohtaja Jukka Lehtinen. Elinvoimakeskusten tulevat ylijohtajat aloittavat joulukuussa 2025 uusien virastojen valmistelutehtävissä työ- ja elinkeinoministeriössä.
Työttömyys lokakuussa 13,6 prosenttia25.11.2025 08:00:54 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli lokakuun lopussa yhteensä 17 157 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 940 (12,7 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli lokakuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 900, joka on 109 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 789, joka on 251 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme