Kansanedustaja Inka Hopsu: Varhaiskasvatus on tavoitteellista toimintaa, suunnittelu on oleellinen osa sitä
Orpo-Purran hallitus esittää poistettavaksi velvollisuutta tehdä paikallinen varhaiskasvatussuunnitelma ja yksikkökohtainen yhdenvertaisuussuunnitelma. Asiantuntijat arvioivat molempia suunnitelmia tarpeellisiksi.

On olemassa paljon tutkimusnäyttöä siitä, miten rasismia ja syrjintää esiintyy kasvatus- ja koulutusjärjestelmässä läpi koko oppipolun. Esitys vaarantaa siten varhaiskasvatuksen laadun sekä vaikeuttaa rasismin ja syrjinnän torjumista yhteiskunnassa ja on pahasti ristiriidassa hallituksen itsensä kirjaamien rasisminpoistotavoitteiden kanssa.
Opetusministeri Adlercreutz kommentoi 30.7. paikallisten varhaiskasvatussuunnitelmien poistoa Helsingin Sanomissa sanoen, että paikallisten suunnitelmien ei arvioida tuovan lisäarvoa.
– Varhaiskasvatus on tavoitteellista ja suunnitelmallista toimintaa, alan asiantuntijoiden mukaan varhaiskasvatuksen laatu heikkenee, jos toiminnan suunnittelua vähennetään. Varhaiskasvatusryhmät ja -yksiköt ovat erilaisia, samoin kuntien resurssit ja painotukset myös henkilöstö on moninaista ja vaihtuvuus paikoin suurta. Paikalliset varhaiskasvatussuunnitelmat ja yksikkökohtaiset yhdenvertaisuussuunnitelmat ovat niin lasten kuin henkilöstön etu, kommentoi kasvatustieteen maisteri, vihreän eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu.
Hallituksen esitys yhdenvertaisuussuunnitelmien velvoitteen poistosta on tyrmätty lausuntokierroksella. Esimerkiksi Opetushallitus on painottanut toimipaikkakohtaisia ulottuvuuksia, kuten rakennettua ympäristöä ja sen vaikutukseen esteettömyydessä ja saavutettavuudessa niin lapsille kuin vanhemmille. OPH:n ja Varhaiskasvatuksen Opettajien Liiton mukaan varhaiskasvatuksen laatu heikentyy suunnittelun vähentyessä.
– Yhdenvertaisuussuunnitelmilla ja muillakin toimintaa ohjaavilla suunnitelmilla on suuri merkitys työyhteisössä. Ne tarjoavat tietoa henkilöstölle ja prosessien kautta henkilöstöllä on mahdollisuus keskustella ja vaikuttaa työhönsä. Konkreettisten suunnitelmien tekemisen kautta yhdenvertaisuuden toteutumisen arviointi ja kehittäminen yksikkökohtaisten tarpeiden mukaan on myös mahdollista. Juuri prosessi on oleellinen, Hopsu jatkaa.
Yhdenvertaisuuslain ja tasa-arvolain muutokset eivät ole olleet vielä riittävän pitkään voimassa, jotta niistä olisi tehty esimerkiksi selvitystä tai tutkimusta. Näin ollen niihin liittyvän sääntelyn vaikutuksia ei ole vielä mahdollista todentaa, mutta sääntelyä valmisteltaessa arvioitiin, että varhaiskasvatuksen yhdenvertaisuussuunnittelulla olisi myönteisiä vaikutuksia lapsiin, ja erityisesti heikoimmassa asemassa olevien lasten ja lapsiperheiden oikeuksien toteutumiseen.
Orpon hallituksen rasisminvastaisen toimenpideohjelman luonnoksessa hallitus esitti toteutettavaksi kansallisen lapsistrategian toimeenpanosuunnitelmaan kuuluvan selvityksen varhaiskasvatuksen yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelmien tueksi ja tietopohjan kartuttamiseksi.
– Eikö hallitus malta odottaa omien selvitystensäkään valmistumista? Onko hallituksella todella näin kiire ja kova paine ideologiseksikin nähtyjen esitysten, kuten yhdenvertaisuussuunnitelmien poiston toteuttamisessa, mitään säästöjäkään tästä kun ei juuri synny, Hopsu ihmettelee.
– Kasvatus- ja koulutusalalla on tehty paljon uudistuksia viime vuosina ja, jotta ne olisivat vaikuttavia, tulisi niiden toimivuutta selvittää ja arvioida ennen uusia muutoksia. Samalla henkilöstö saisi työrauhan, jota laadukas varhaiskasvatus myös tarvitsee ja toivoo, Hopsu päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme