Valtakunnansovittelija ei näe metsää puilta
1.8.2024 13:44:57 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
Valtakunnansovittelija Anu Sajavaara arvostelee tänään Helsingin Sanomien haastattelussa SAK:ta siitä, että Suomeen ollaan säätämässä lakia, jolla lukitaan kaikkien palkansaajien palkankorotusten taso vientialojen työehtoratkaisuihin.
– Yhden järjestön syyllistäminen on asiatonta eikä tämäntyyppinen arvostelu lisää luottamusta valtakunnansovittelijan toimintaan, sanoo SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta.
Jos valtakunnansovittelija pitää palkkamallilakia hankalana, niin siitä vastuun kantaa vain ja ainoastaan maan hallitus, Eloranta huomauttaa.
– Hallituksella on kaikki valta ja mahdollisuus vetää epäonnistunut, ongelmallinen ja työmarkkinoiden toimintaa rampauttava lakihanke pois.
Palkansaajajärjestöt ovat voimakkaasti arvostelleet hallituksen lakihanketta pitkin matkaa. Se sementoisi palkkaerot, vähentäisi alakohtaista joustavuutta sekä estäisi työehtojen kehittymisen sellaisilla aloilla, joissa tällä hetkellä työehdot ovat heikot.
Jarkko Elorannan mielestä Sajavaara unohtaa kokonaan Orpon-Purran hallituksen ajaman työmarkkinaheikennysten kokonaisuuden, jolla palkansaajien ja heitä edustavien ammattiliittojen neuvotteluasemaa heikennetään rajusti.
– Valtakunnansovittelijan pitäisi olla puolueeton, riippumaton toimija, joka rakentaa luottamusta osapuolten kesken. Nyt Sajavaara osoittaa sormella SAK:ta palkkamallin kaatamisesta ja unohtaa kokonaisuuden ja olosuhteet, jossa asiat tapahtuvat.
Hallitus on jo rajoittanut lakko-oikeutta esimerkiksi tukilakkojen osalta. Tämä heikentää merkittävästi palkansaajien asemaa työehtoneuvotteluissa. Hallitus on myös muuttamassa paikallisen sopimisen pelisääntöjä työnantajapuolen toiveiden mukaisesti, mikä heikentää ammattiliittojen ja luottamusmiesten asemaa paikallisessa sopimisessa.
– Paikallisen sopimisen pelisäännöt heikentävät tulevaisuudessa työehtosopimusten yleissitovuutta, jolla on taattu työehtojen ja palkkojen minimitaso palkansaajille. Hallitus ei ollut keväällä valmis tarkastelemaan yleissitovuuden turvaamista, vaikka SAK sitä vaati.
Hallitus on kertonut säätävänsä lain palkkamallista joka tapauksessa, jos työmarkkinaosapuolet eivät asiasta pääse sopuun, ja se säätää sen työnantajan toiveiden mukaisesti.
– Orpon-Purran hallitus on työantajien hallitus, se ei ole ohjelmassaan eikä toiminnassaan missään vaiheessa huomioinut palkansaajien näkemyksiä ja huolia, vaan toiminut yksipuolisesti työnantajien asianajajana. SAK:ssa ei ole minkäänlaista luottamusta siihen, että se olisi palkkamalliasiassa toiminut toisella tavalla, Jarkko Eloranta sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jyrki KonolajohtajaKasvu ja vaikuttaminen
Puh:0504061093jyrki.konola@sak.fiTilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko: https://www.sak.fi/uutiskirje Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK budjettiriihestä: Orpon hallitus jättää perinnökseen Suomen historian toiseksi pahimman työttömyyskriisin1.9.2026 20:42:06 EEST | Tiedote
Hallitus ei budjettiriihessä päättänyt uusista sopeutustoimista tai työllistämistoimista. Suomessa on jo enemmän pitkäaikaistyöttömiä kuin 1990-luvun lamassa. Ensi vuoden valtion budjetti on 12,4 miljardia euroa alijäämäinen vastuuttomien veronkevennysten vuoksi.
Työmarkkinarikollisuuden kitkeminen on kasvutoimi1.9.2026 14:17:43 EEST | Tiedote
Yle uutisoi maanantaina Kotkan akkumateriaalitehtaalla tapahtuneista epäillyistä kiinalaisten työntekijöiden hyväksikäyttötapauksista. SAK vaatii hallitusta tiukentamaan toimia työmarkkinarikollisuuden torjumiseksi. Siihen olisi nyt mahdollisuus tänään alkaneessa budjettiriihessä.
Budjettiriihi on viimeinen mahdollisuus keskittyä auttamaan ihmiset takaisin työelämään25.8.2026 14:48:35 EEST | Tiedote
Orpon hallitus kokoontuu viimeiseen budjettiriiheensä tilanteessa, jossa Suomea rasittavat ennätystyöttömyys ja ennätysvelka.
SAK: Budjettiehdotus unohtaa työttömät4.8.2026 17:01:14 EEST | Tiedote
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mukaan valtionvarainministeriön budjettiehdotuksessa olisi pitänyt keskittyä työttömyyden torjuntaan ja kansalaisten luottamuksen vahvistamiseen.
SAK: Hallituksen esitysluonnos suojaa alustayrityksiä enemmän kuin alustatyöntekijöitä9.7.2026 10:37:16 EEST | Tiedote
SAK pitää hallituksen alustatyötä koskevaa esitysluonnosta vakavana pettymyksenä. Se ei nykyisessä muodossaan täytä Euroopan unionin alustatyödirektiivin alkuperäistä tarkoitusta eli alustatyöntekijöiden työehtojen ja työolojen parantamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme