Varsinais-Suomen ELY-keskus

Linja-autoliikenne Kemiönsaaren ja Salon välillä jatkuu uudella linjanumerolla 530

Jaa

Varsinais-Suomen ELY-keskus on kilpailuttanut yhteistyössä Kemiönsaaren kunnan kanssa linjaston 530 liikenteen. Tarjouskilpailun mukainen uusi sopimuskausi käynnistyy 8.8.2024.

Taustalla maantie aurinkoisessa metsämaisemassa, etualalla teksti seutuplus.fi.

J. Vainion Liikenne Oy voitti Varsinais-Suomen ELY-keskuksen tarjouskilpailun linja-autoliikenteen linjasta 530 Kemiönsaari-Salo. Liikennöinti alkaa samaan aikaan koulujen syyslukukauden kanssa 8.8.2024.

Kemiönsaaren ja Salon välinen linja hankittiin aiemmin yhteistyössä Salon joukkoliikenneviranomaisen kanssa ja sitä ajettiin linjanumerolla 520. Uudella sopimuskaudella Salo ei ole enää hankintaosapuolena. Linjanumero 520 jää Salon joukkoliikenneviranomaisen käyttöön ja se ajaa jatkossa reittiä Perniö - Sirkkula - keskusta. Kemiönsaaren ja Salon välisellä ns. suoraan ajettavalle liikenteelle on otettu käyttöön uusi linjanumero 530. Koska Kemiönsaaren ja Salon välistä linjastoa ei enää hankita yhteistyössä, linjalla 530 ei enää jatkossa käy Salon joukkoliikenneviranomaisen Waltti-liput, eikä linjasto kierrä Sirkkulan kautta. Salon alueelta voi luonnollisesti nousta kyytiin esim. kertamaksulla tai Seutu+ lipuilla.

Linja 520 jatkoi aiemmin Kemiönsaarelta suoraan Taalintehtaalle. Jatkossa Taalintehtaan yhteys toteutuu vaihdollisena Kemiönsaareen linja-autoasemalla.

Salon ja Kemiönsaaren välillä on aiemmin ollut arkisin neljä vuoroa suuntaansa. Jatkossa vuoroja on kolme suuntaansa. Aikataulut löytyvät seutuplus.fi-sivustolta, jossa on valtion ja kuntien hankkiman Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueen seudullisen linja-autoliikenteen aikataulut. Sivuston etusivulla on reittiopas ja Aikataulut-välilehdeltä löytyy perinteinen taulukkomuotoinen aikataulukaavio.

Matkustajat voivat hankkia säännölliseen kulkemiseen Seutu+-kausilipun, jonka kelpoisuusalue on Kemiönsaari 1 tai Salo 1 riippuen muista kulkemistarpeista. Kausilipun voi hankkia Seutu+ mobiilisovelluksella. Lipun saa myös perinteiselle matkakortille. Elokuun 1. päivän jälkeen ostetut kausiliput Kemiönsaari 1 ja Salo 1 käyvät myös Salon Paikku-liikenteessä jatko- ja vaihtomatkoilla. Lipuista voi lukea lisää seutuplus.fi-sivuston Liput ja hinnat -välilehdeltä. Yksittäiset kertamatkat linjastolla voi maksaa käteisellä tai kortilla.

Tarjouskilpailun mukaisen liikenteen sopimuskausi kestää kolme vuotta ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optiomahdollisuus. Liikenteen kustannuksista vastaavat Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Kemiönsaaren kunta.

Lisätietoja:

Tarjouskilpailusta: Varsinais-Suomen ELY-keskus, joukkoliikenteen projektipäällikkö Markus Kivelä, p. 0295 022 007, markus.kivela@ely-keskus.fi (paikalla 12.8. alkaen)

Liikennöinnistä: J. Vainion Liikenne Oy, toimitusjohtaja Matti Vainio p. 0400 535 335 matti.vainio@vainionliikenne.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus

Tilastot kertovat karua kieltä piittaamattomasta liikennekäyttäytymisestä3.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Liikenneturvallisuustilanteen kehittymistä seurataan useiden eri tilastojen pohjalta. Seurantamittariston tulokset osoittavat sekä positiivisia että huolestuttavia kehityssuuntia. Positiivista kehitystä on tapahtunut kuntien liikenneturvallisuustyössä ja tiettyjen onnettomuustyyppien vähenemisenä, mutta erityisenä huolenaiheena esille nousee piittaamaton liikennekäyttäytyminen onnettomuuksien taustalla. Useissa vakavissa onnettomuuksissa kuljettaja on ajanut huomattavaa ylinopeutta, ollut päihteiden vaikutuksen alainen ja/tai ei ole käyttänyt turvavyötä tai kypärää.

Nopeusnäyttötaulut paljastavat huolestuttavia piirteitä taajamien ajonopeuksissa1.7.2025 10:31:24 EEST | Tiedote

ELY-keskuksella on käytössä useita siirrettäviä nopeusnäyttötauluja, joiden avulla pyritään kiinnittämään autoilijoiden huomio ajonopeuksiin. Nopeusnäyttötauluista saatujen mittaustulosten mukaan monet eivät noudata taajamissa asetettua nopeusrajoitusta. Useat tutkimukset kuitenkin osoittavat, että ajonopeuden kasvu lisää sekä onnettomuuden todennäköisyyttä että sen vakavuutta, vaikka onnettomuusriski on yksittäisen kuljettajan näkökulmasta arvioituna pieni. Erityisesti taajamissa ajonopeuksien pienetkin muutokset voivat vaikuttaa onnettomuuden vakavuuteen, erityisesti kun autoilija törmää jalankulkijaan tai pyöräilijään.

Mälikän risteyssillan korjaustyö käynnistyy Raumalla valtatiellä 827.6.2025 08:55:04 EEST | Tiedote

Varsinais-Suomen ELY-keskus aloittaa Raumalla valtatiellä 8 sijaitsevan Mälikän risteyssillan pintarakenteiden korjaustyöt 7.7.2025. Työt kestävät arviolta 31.7.2025 saakka. Korjaustyöt tehdään ilta- ja yötyönä. Työn ajaksi liikenne joudutaan rajoittamaan yhdelle kaistalle klo 20:00 – 06:00 väliseksi ajaksi. Käytössä on tällöin liikennevalo-ohjaus. Korjausurakan aikana siltapaikalla on alennettu nopeus 30 km/h.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye