Kustannusosakeyhtiö Aula & Co

Tuoksujen atlas vie lukijan tuoksuaineiden kiehtovaan maailmaan

Jaa

Hajuvedet ovat nouseva trendi paitsi aikuisten myös nuorten keskuudessa. Ari Turusen Tuoksujen atlas vie lukijan tuoksuaineiden kiehtovaan maailmaan. Kuvitettu tietokirja kertoo, mistä eri tuoksut tulevat, miksi niitä on käytetty ja ketkä niitä ovat käyttäneet. Teos on uudistettu painos.

Tuoksujen atlas
Tuoksujen atlas

Tuoksujen atlas on tietokirjailija Ari Turusen suurprojekti. Teos esittelee yli 30 erilaisen tuoksuaineen alkuperän, moninaiset käyttötarkoitukset, kiehtovat valmistusprosessit sekä niihin liittyvän kulttuuri- ja tapahistorian. Turunen teki Tuoksujen atlaksen taustatutkimuksia kenttätyönä ympäri maailmaa.

Teos kertoo, mistä eri tuoksut tulevat, miksi niitä on käytetty ja ketkä niitä ovat käyttäneet. Ensyklopedisen osion lisäksi teos esittelee tuoksuaineiden yleistä historiaa ja kemiaa sekä hygienian historiaa.

Kirja on kuvitettu vanhoin taideteoksin, kasvitieteellisin piirustuksin sekä historiallisin arkistokuvin, jotka esittelevät esimerkiksi parfyymipullojen evoluutiota ja niiden historiaa design-esineinä. Teos on upea ja uniikki tietokirja, joka laajentaa käsitystämme tuoksujen maailmasta. Turunen käsittelee aihettaan intohimolla ja huumorilla.

Tuoksut näkyvät usein joko tuoksukieltoina julkisissa tiloissa tai hajuvesimainoksissa, vaikka tuoksut vaikuttavat alitajuntaamme. Tuoksuaineiden historia on maailmanlaajuisesti merkittävämpi mutta myös vähemmän sukupuolisidonnainen kuin osaamme ajatellakaan.

Turunen itse nauttii taidokkaasti parhaista raaka-aineista valmistetuista parfyymeista sekä maailman eri kolkkiin matkustamisesta.  Teoksen ensimmäinen versio ilmestyi 2021, nyt julkaistava teos on uudistettu painos. Myös sidosasua vaihdettiin, sillä kunnolla aukeava itämainen sidonta tuntui suomalaiselle lukijalle vieraalta. 

Ari Turunen (s. 1966) on tietokirjailija, joka on erikoistunut kulttuurihistoriaan. Turuselle myönnettiin lokakuussa 2023 Tietokirjapalkinto hänen monipuolisesta tietokirjatuotannostaan. Raadin mukaan ”Turusella on taito löytää historiasta kiinnostavia yksityiskohtia, jotka lopulta vievät järisyttävienkin tapahtumasarjojen äärelle. Yksityiskohdilla osoitetaan, millaista ihmisen toiminta on ollut missäkin ajallisessa ympäristössä. Merkille pantavaa on, ettei Turunen teoksissaan koskaan ilku tai tuomitse mennyttä maailmaa ja sen ihmisiä. Turunen osaa uittaa näkyville sen, millaisiin maailmankuviin tai järkisyihin on kulloisenakin aikana haluttu vedota ratkaisuja tehdessä – ja mihin se on sitten johtanut, hyvässä ja pahassa”.
Turusen uusin teos on yhdessä Petri Laukan kanssa kirjoittama Itämeri-aiheinen kirja Paha meri.

Tuoksujen atlas on julkaistu myös Hollannissa. Teos on myös saatavana äänikirjana, lukijana on Ari Turunen itse. 

Ari Turunen: Tuoksujen atlas
Nidottu, Aula & Co 2024. 
Design: Tuija Tarkiainen.
Kirjan englanninkieliset sivut

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Ari Turunen, Kuva: Fotonokka
Ari Turunen, Kuva: Fotonokka
Lataa
Tuoksujen atlas etukansi
Tuoksujen atlas etukansi
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo.
Itsenäisen kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, maailman tunnetuimpiin fantasiakirjailijoihin lukeutuvan Leigh Bardugon teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja. Sami Tissarin romaani Krysa oli Finlandia-ehdokas vuonna 2022.

Aula & Co on kesästä 2024 itsenäinen kustantamo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co

"Tyttöjen Bonnie & Clyde", jatkoa Murhat ja mindfulnessille ja muita alkukesän dekkariuutuuksia11.6.2025 07:21:29 EEST | Tiedote

Alkukesän ja loppukevään dekkariuutuuksissa ovat Hannah Deitchin esikoisteos Tappaja-ainesta, Lynn Messinan 1800-luvun alun Englantiin sijoittuva Katala esitys ja Benjamin Stevensonin humoristinen Kuka tahansa tässä junassa voi olla syyllinen. Tällä viikolla julkaistaan Lasiavain-palkitun Tove Alsterdalin Salakäytävä. Tuire Malmstedtin Metso & Vauramo -dekkarin viimeinen osa Lintusielu ja Martin Österdahlin Rapujuhlat ilmestyvät heinä-elokuun vaihteessa. Elokuun lopussa ilmestyy yllätyshitiksi Suomessakin nousseen Karsten Dussen Murhat ja mindfulnessin jatko-osa Sisäinen lapseni tahtoo tappaa.

Jiri Nikkiseltä omaelämäkerta syksyllä6.5.2025 11:28:30 EEST | Tiedote

Aula & Co julkaisee Jiri Nikkisen itsensä kirjoittaman kirjan Hyvä bore – Clifters, Beatles ja elämäni musan parissa ensi syksynä. Jiri Nikkisen musiikillinen ura kattaa lähes viisi vuosikymmentä Cliftersistä Beatles-tribuutteihin. Kirjassaan hän kertoo eloisasti ja rehellisesti lapsuutensa lähtökohdista, musiikillisesta läpimurrostaan ja henkilökohtaisesta elämästään. Nikkinen täyttää 60 vuotta 10.11.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye