Opetusalan työolobarometri: Hyvä esihenkilötyö auttaa jaksamaan ja vähentää sairauspoissaoloja
6.8.2024 10:00:00 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
Hyvä esihenkilötyö tukee työssäjaksamista ja opettajien hyvinvointia, selviää tuoreesta opetusalan työolobarometrista. Kaksi kolmesta opettajasta tuntee työn imua ja iloa. Vaikka yleisesti työolojen heikentyminen on pysähtynyt, barometri paljastaa huolestuttavaa kehitystä ammatillisessa koulutuksessa.
Julkisessa keskustelussa korostuvat usein koulujen, päiväkotien ja oppilaitosten kriisit. Moni asia on kuitenkin hyvin, kertoo tänään julkaistun opetusalan työolobarometri.
– Opettajan työ on edelleen maailman paras ammatti. Ammatti on yhteiskunnassa arvostettu ja opettajaksi päästään eikä jouduta. Vaikka oppilaitosten arkea käsitellään mediassa usein uhkien ja kriisien kautta, tilastoissa ei mitään äkillistä huononemista näy, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto kertoo.
Työssä viihtymistä ja jaksamista tukee erityisesti hyvä esihenkilötyö.
– Opetuksen järjestäjien kannattaa jo kustannussyistä tukea esihenkilötyötä. Hyvä esihenkilötyö nostaa työssä viihtyvyyttä ja vähentää sairaslomapäiviä, mikä tekee arjesta ennakoitavaa ja vähentää opetuksen järjestäjän kustannuksia. Olennaista on se, että johtamisen resurssit ovat kunnossa. Jos yhdellä esihenkilöllä on johdettavanaan sata alaista, on selvää, että kunnolliseen esihenkilötyöhön ei jää aikaa, Murto sanoo.
Valtaosa kokee työn imua, naisten ja miesten välillä on eroja
Kaksi kolmesta opettajasta kokee työn imua ja iloa. Töitä opettajat tekevät keskimäärin 40,5 tuntia ja esihenkilöt 42,9 tuntia.
Työolobarometrin tuloksissa on kuitenkin joitain eroja sukupuolten välillä. Naiset kokevat töiden jakautuvan epätasaisemmin kuin miehet. Lisäksi naiset kokevat, että he voivat vaikuttaa miehiä vähemmän omiin töihinsä.
– Huolestuttavaa on myös, että vastaajat kokevat työyhteisöjen yhteisöllisyyden tunteen vähentyneen, OAJ:n lakiasiainjohtaja Ulla Walli sanoo.
Työtyytyväisyys on heikentynyt ammatillisten opettajien keskuudessa
Sukupuolten lisäksi eroja näkyy paikoin eri koulutusasteiden välillä. Ammatillisella toisella asteella ja ammattikorkeakouluissa työskentelevien tulokset ovat huonontuneet kautta linjan.
– Lähes kaikki indikaattorit osoittavat heikentynyttä työtyytyväisyyttä ja -viihtyvyyttä ammatillisessa koulutuksessa. Takana on jo monia ammatilliseen koulutukseen kohdistuneita leikkauksia, ja nykyhallitus aikoo jatkaa leikkausten tiellä. Ammattikorkeakouluissa työt veivät mittausviikolla keskimäärin hurjat 46 tuntia. Jos tilanne on jo nyt menossa huonompaan suuntaan, niin olisiko aika ottaa aikalisä ja varmistaa, että Suomessa on myös jatkossa laadukasta ammatillista koulutusta ja sen tuomaa osaamista? Walli kysyy.
Näin tutkittiin
- OAJ toteutti tutkimuksen painotettuna kyselytutkimuksena jäsenistölleen marraskuussa 2023. Vastaajia kertyi yli 1 400. Otanta kattoi kaikki OAJ:n jäsenryhmät varhaiskasvatuksesta yliopistoihin.
- OAJ on julkaissut työolobarometria kahden vuoden välein vuodesta 2013 alkaen.
- Työolobarometrin voi lukea kokonaisuudessaan osoitteessa www.oaj.fi/julkaisut
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina MurtoPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 50 568 9188katarina.murto@oaj.fiUlla WalliLakiasiainjohtajaOAJ
Puh:+358 20 748 9645ulla.walli@oaj.fiOpetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Endast var tredje ser optimistiskt på framtiden för barn och unga – ”Finland står vid ett vägskäl”21.1.2026 12:00:00 EET | Pressmeddelande
Många finländare ser med oro på framtiden för barn och unga. Det visar en omfattande enkätundersökning av Taloustutkimus. Det finns många orosmoln, men också ett starkt förtroende för att utbildning kan skapa en bättre framtid. OAJ:s ordförande Katarina Murto betonar att Finland står vid ett vägskäl. Framtidstron kan stärkas endast genom att finna lösningar som vi gemensamt ansvarar för. Murto efterlyser en parlamentarisk plan för att höja utbildnings- och kompetensnivån.
Vain kolmasosa suhtautuu optimistisesti lasten ja nuorten tulevaisuuteen – ”Suomi on käännekohdassa”21.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Suomessa asuvien usko lasten ja nuorten hyvään tulevaisuuteen on koetuksella, selviää Taloustutkimuksen laajasta kyselytutkimuksesta. Uskoa parempaan tulevaisuuteen varjostavat monet huolet. Luottamus koulutuksen kykyyn rakentaa parempaa tulevaisuutta on kuitenkin vahva. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto painottaa, että Suomi on käännekohdassa. Tulevaisuususko lisääntyy vain huolia ratkaisemalla, ja vastuu ratkaisuista on yhteinen. Murto peräänkuuluttaa parlamentaarista suunnitelmaa koulutus- ja osaamistason nostamiseksi.
OAJ ei hyväksy määräaikaisten aseman heikentämistä15.1.2026 15:12:21 EET | Tiedote
OAJ vastustaa hallituksen esitystä, joka heikentäisi määräaikaisessa työsuhteessa olevien työntekijöiden asemaa. Esitys lisäisi työelämän epävarmuutta, kasvattaisi syrjinnän riskiä ja kohdistuisi erityisesti nuoriin työntekijöihin – ilman merkittäviä myönteisiä vaikutuksia työllisyyteen tai talouteen.
OAJ: Tavoitteellisempi esiopetus kehittäisi paremmin lapsen oppimisedellytyksiä14.1.2026 14:16:54 EET | Tiedote
Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilu on saatu päätökseen. Kokeilun tulosten perusteella esiopetusta ja sen tavoitteellisuutta on OAJ:n mielestä tarpeen vahvistaa. Tämä vaatisi enemmän oppimisen tuen resursseja ja erityisopettajia.
Yksityiseen varhaiskasvatukseen uusi sopimus – OAJ saavutti pitkäaikaisen tavoitteensa31.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Yksityiseen varhaiskasvatukseen on saatu uusi työehtosopimus. Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n hallitus hyväksyi neuvottelutuloksen osaltaan eilen 30.12. OAJ saavutti pitkäaikaisen tavoitteensa päästä sopijaosapuoleksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme