Business Finland aloittaa muutosneuvottelut Visit Finland -toiminnossaan
Business Finland käynnistää Visit Finlandia koskevat muutosneuvottelut. Syynä on valtion budjetin leikkaukset, joiden vuoksi Visit Finlandin rahoitus käytännössä puolittuu vuonna 2025.

Rahoituksen supistumisen seurauksena Visit Finlandissa tarjolla olevan työn määrä tulisi vähenemään olennaisesti ja pysyvästi. Työnantajan arvion mukaan sopeutustarve on enintään 20 henkilötyövuotta. Neuvottelujen piirissä on yhteensä noin 50 henkilöä niin Suomessa kuin ulkomailla.
Business Finlandissa toimiva Visit Finland edistää ulkomailta Suomeen suuntautuvan matkailun kasvua ja kehittämistä sekä Suomen kiinnostavuutta kansainvälisesti kestävänä ja houkuttelevana matkakohteena. Tehtävänä on myös edesauttaa yritysten, yritysryhmien ja Suomen matkailualueiden kestävää kansainvälistä kasvua.
– Tämä on dramaattinen isku koko Suomen matkailuelinkeinolle ja olemme tilanteesta erittäin pahoillamme. Geopoliittinen maailmatilanne on koetellut Suomen matkailua rajummin kuin muita Pohjoismaita ja Suomen kilpailuasema matkailukohteena on merkittävästi heikentynyt tilanteen myötä. Ajankohta budjettileikkauksille on epäedullinen. Visit Finland on ainoa toimija joka yhdessä elinkeinon kanssa myy ja markkinoi Suomea matkakohteena ulkomailla tällä laajuudella, sanoo palvelualueen johtaja Johanna Jäkälä Business Finlandista.
Visit Finlandin rahoitus määritellään valtion talousarviossa. Se on usean vuoden ajan koostunut perusrahoituksen ja lisärahoituksen kokonaisuudesta, joka supistuu merkittävästi hallituksen budjettileikkausten vuoksi. Vuoden 2025 alussa Visit Finlandilla on käytettävissään toimintoihinsa Suomessa ja ulkomailla vain puolet nykyisestä rahoituksesta, kun EU:n elpymisrahoitus ja muut projektirahoitukset loppuvat ja Visit Finlandin perusrahoitus laskee 7,8 miljoonaan euroon.
Neuvottelut koskevat koko Business Finland Oy:n palveluksessa työskentelevää Visit Finlandin henkilöstöä Suomessa ja ulkomailla sekä Visit Finlandin rahoituksella työskenteleviä henkilöitä Business Finland Oy:ssä. Työnantajan arvion mukaan harkittujen toimenpiteiden seurauksena työsuhde päättyisi enintään 20 henkilöltä.
Business Finland on tänään antanut neuvotteluesityksen henkilöstön edustajille. Muutosneuvottelut kestävät kuusi viikkoa.
Yhteyshenkilöt
Johanna JäkäläExecutive Director, Finland Promotion ServicesBusiness Finland
Puh:+358 40 844 2086johanna.jakala@businessfinland.fiHeli HemgårdCommunications ManagerVisit Finland, Invest in Finland, Work in Finland, Film in Finland
Puh:+358409015219heli.hemgard@businessfinland.fiVisit Finland vastaa valtakunnallisena matkailualan asiantuntijana ja aktiivisena toimijana ulkomailta Suomeen suuntautuva matkailun edistämisestä. Visit Finland tukee alan yrityksiä ja yritysryhmiä kansainvälisille markkinoille tarkoitettujen matkailupalvelujen kehittämisessä ja markkinoinnissa. Visit Finland on osa Business Finlandia www.visitfinland.fi / www.visitfinland.com
Business Finland on suomalainen julkinen toimija, joka tarjoaa innovaatiorahoitusta ja kansainvälistymispalveluita, edistää matkailua ja investointeja sekä osaajien houkuttelua Suomeen. Organisaatiossa työskentelee 760 asiantuntijaa 37 toimipisteessä maailmalla ja 16 toimipaikassa Suomessa. Business Finland on osa Team Finland -verkostoa. www.businessfinland.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Finland
Ulkomaisomisteiset yritykset työllistävät enemmän kuin moni arvaisi28.5.2025 07:47:19 EEST | Tiedote
Vaikka ulkomaisomisteiset yritykset muodostavat vain noin yhden prosentin Suomessa toimivista yrityksistä, niiden merkitys työllisyydelle on moninkertainen. Ulkomaisomisteiset yritykset työllistävät Suomessa yli 320 000 henkilöä* – noin viidennes yksityisen sektorin työvoimasta. Samalla ne maksoivat miljardeja veroina valtion kassaan.
Itäisen Suomen kansainvälinen matkailu hakee uutta nostetta23.5.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Itäisen Suomen matkailuelinkeino saa piristysruiskeen kestävää kansainvälistä matkailua tukevan kasvuohjelman myötä. Kolmivuotisella kasvuohjelmalla lisätään alueen tunnettuutta ja saavutettavuutta sekä parannetaan matkailupalveluiden ostettavuutta kansainvälisille matkailijoille. Noin kolmen miljoonan euron arvoisen ja Visit Finlandin toteuttaman ohjelman tavoitteena on kansainvälisen matkailun kasvu itäisessä Suomessa.
Matkailun kokonaiskysyntä 16,6 miljardia euroa21.5.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Tilastokeskuksen arvion mukaan matkailukysyntä eli kotimaisten ja ulkomaisten matkailijoiden rahankäyttö Suomessa on palautunut vuoden 2019 tasolle 16,6 miljardiin euroon vuonna 2024. Matkailutoimialojen työllisyys on elpynyt notkahduksen jälkeen 146 600 henkilöön vuonna 2023. Luvut perustuvat Tilastokeskuksen laatimaan matkailutilinpitoon, joka on tehty Visit Finlandin toimeksiannosta, sekä Tilastokeskuksen arvioon matkailukysynnän kehityksestä vuonna 2024. Matkailutilinpito kokoaa yhteen matkailun talous- ja työllisyysvaikutukset kansainvälisesti vertailukelpoisessa viitekehyksessä.
Kanadalaiset ostajat haluavat suomalaisia meriteollisuusratkaisuja19.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kanadan hallitus uudistaa kansallisen laivanrakennusohjelman avulla rannikkovartioston ja merivoimien laivastoja. Suunniteltujen menojen taso on tähän mennessä useita miljardeja dollareita.
Puualan delegaatio Yhdysvalloista Suomeen – kiinnostus jatkuu mahdollisista tuontitulleista huolimatta13.5.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Business Finland järjestää jo kolmatta vuotta peräkkäin metsä-, puutuoteteollisuuden ja puurakentamisen yritysryhmävierailun Yhdysvalloista Suomeen 11.-16.5.2025. ”Yhdysvaltain tempoilevasta tariffipolitiikasta huolimatta metsäsektorin liiketoiminta ja kysyntä ovat jatkuneet. Mahdollisia tuontitulleja on lykätty kolmella kuukaudella”, kommentoi Business Finlandin Ulla Lainio.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme