Hyvinvointialueen seuraavat asukastilaisuudet Ruovedellä 19.8. ja Lempäälässä 26.8.
Pirkanmaan hyvinvointialueen liikkuvien palvelujen kokeilun tuloksista ja lähiasemaverkosta järjestetään elokuussa kaksi keskustelutilaisuutta asukkaille. Kummatkin tilaisuudet ovat avoimia kaikille pirkanmaalaisille. Tilaisuuksiin voi esittää ennakkokysymyksiä ja tilaisuuksia voi seurata myös verkossa suorina lähetyksinä.

- Ruoveden asukastilaisuus 19.8. klo 18-19.30 Ruoveden yhtenäiskoululla, os. Oivansali, Kuruntie 6
- Lempäälän asukastilaisuus 26.8. klo 18-19.30 Lempäälän pääkirjastolla, os. Manttaalitie 15
Tilaisuuksissa keskustellaan liikkuvien palvelujen kokeilusta ja lähiasemien toimintamalleista verkkosivulla pirha.fi/palveluverkko olevan aineiston pohjalta.
Katso video
Esittelyaineistosta on tehty video. Videolla avopalvelujen johtaja Eeva Torppa-Saarinen sekä lasten, nuorten ja perheiden palvelujen johtaja Titta Pelttari esittelevät liikkuvien palvelujen kokeilun tuloksia sekä ehdotusta lähiasemaverkostoksi. Videolla esitelty aineisto on verkkosivuilla saatavilla myös PowerPoint-esityksenä.
Lähetä ennakkokysymys
Asukastilaisuuksiin voi esittää kysymyksiä ennakkoon sivulla pirha.fi/palveluverkko olevalla lomakkeella.
Katso suoraa lähetystä
Kummatkin asukastilaisuudet lähetetään suorana striiminä ja niitä voi seurata sivulta pirha.fi/palveluverkko.
Päätöksenteko syyskuussa
Liikkuvien palvelujen ja lähiasemaverkoston esitys on lähetekeskustelussa aluevaltuustossa 23.9. ja kokonaisuudesta päätetään 30.9. aluehallituksessa. Elokuun aikana esitystä käsitellään hyvinvointialueen muissa toimielimissä.
Yhteyshenkilöt
Avopalvelujen johtaja Eeva Torppa-Saarinen
Puh:050 516 4018eeva.torppa-saarinen@pirha.fiLasten, nuorten ja perheiden palvelujen palvelulinjajohtaja Titta Pelttari
Puh:044 472 9846titta.pelttari@pirha.fiViestintäjohtaja Elina KinnunenViestintä
Puh:0505292003elina.kinnunen@pirha.fiPirkanmaan hyvinvointialue
Olemme Suomen suurin hyvinvointialue ja Pirkanmaan suurin työnantaja. Toteutamme alueellamme lakisääteistä ja valtion ohjaamaa sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelujen uudistusta. Pirkanmaalla muutokseen sisältyy laaja palveluverkon uudistus, jossa otetaan käyttöön myös uusia digitaalisia ja liikkuvia palveluja. Lisätietoja meistä pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Hautausaikojen pidentyminen on kasvattanut vainajasäilytyksen tarvetta – Pirkanmaan hyvinvointialue alkaa periä maksua vainajasäilytyksestä15.12.2025 11:03:43 EET | Tiedote
Hautausaikojen pidentyminen on lisännyt vainajasäilytyksen tarvetta ja kasvattanut säilytyksestä aiheutuvia kustannuksia Pirkanmaan hyvinvointialueella. Hyvinvointialue alkaa vuoden 2026 alusta alkaen laskuttamaan vainajasäilytyksestä, jotta osa säilytyksen lisääntyneistä kustannuksista saadaan katettua.
Aluehallitus otti käyttöön vainajien säilytysmaksun ja päätti henkilöstöetuuksista uudelleen15.12.2025 10:46:42 EET | Tiedote
Aluehallitus päätti maanantaina esittää hyvinvointialueen strategiaa ja ensihoidon palvelutasopäätöstä aluevaltuuston hyväksyttäväksi. Vainajien säilytysmaksu otettiin käyttöön esityksen mukaisesti. Aluehallitus käytti myös otto-oikeuttaan henkilöstöjaoston päätökseen henkilöstöetuuksista. Hallitus muutti etuudet yhteistoimintaelimessakin esillä olleen viranhaltijaesityksen mukaiseksi yksimielisesti.
Influenssakausi on alkanut myös Pirkanmaalla – rokote kannattaa edelleen ottaa12.12.2025 09:02:28 EET | Tiedote
Tämän vuoden influenssakausi on käynnistynyt Suomessa. Myös Pirkanmaalla virus leviää jo voimakkaasti ja epidemia on alkanut.
Uusi sädesuoja Taysin verisuonikeskuksessa vähentää henkilökunnan saamaa sirontasäteilyä ja parantaa työturvallisuutta merkittävästi11.12.2025 15:29:26 EET | Tiedote
Angiografiatoimenpiteissä potilaasta siroava säteily on suurin säteilyaltistuksen aiheuttaja leikkaussalin henkilökunnalle. Taysin verisuonikeskus on ottanut käyttöön uudenlaisen säteilysuojajärjestelmän, joka alustavien mittausten perusteella vähentää henkilöstön saamaa säteilyä merkittävästi.
Konsernijohtajaksi haki 28 henkilöä11.12.2025 08:57:55 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen konsernijohtajan virkahaku on päättynyt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme