Jere Vainio: Haukkoen siedettäviä etäisyyksiä, 7.9.–3.11.2024
28.8.2024 14:44:57 EEST | HAM Helsingin taidemuseo | Tiedote
HAM gallerian näyttelyssä Jere Vainio venyttää luonnonkorkin materiaalina kiinnostaviin uusiin ulottuvuuksiin niin kuvanveistossa kuin taidegrafiikassakin.

Kehollisten ja käytännöllisten ominaisuuksien narratiivi johtaa uusarkeologiseen uudelleenlöytämiseen ja uudelleentulkintaan, jossa kannibalisaatio ilmaantuu materiaalin ja prosessin kautta. Viimeistelemättömyys ja tekninen tarkkuus luovat kontrasteja. Kerrostaen haurautta ja vahvuutta. Ilman paikan ja apulaitteiden kahleita. Prosessit ovat suunnanmuutos ja hurmio. Ne käynnistävät nomadisen, vähemmän rajoittavan liikkeen.
Jere Vainio on paneutunut tutkimaan ja kehittämään kierrätettyjen viinipullonkorkkien käyttöä ekologisesti kestävänä veistosmateriaalina. HAMin näyttelyssä hän venyttää korkkimateriaalin mahdollisuuksia mielenkiintoisiin uusiin ulottuvuuksiin kuvanveiston ja taidegrafiikan puitteissa. Tekstiilien ja veistosten vuoropuhelua luovat teokset kyseenalaistavat tuotantoon, resursseihin ja logistiikkaan kohdistuvia odotuksia taiteellisessa ja päivittäisessä kontekstissa. Vainio tutkii mahdollisuuksia ja etsii vaihtoehtoisia reittejä tavallisuudessa kehittäen samalla materiaalin käyttäytymistä hyödyntäviä tekniikoita. Näin syntyvät ratkaisut ovat materiaalisesti ja käsitteellisesti omalaatuisia.
”Irrottautuminen teollisista prosesseista tietyssä ympäristössä tai tietyillä välineillä on minulle tärkeää. Yritän löytää säästäväisempiä ja ekologisempia vaihtoehtoisia tapoja, joilla voi torjua luovaan työhön mahdollisesti vaikuttavaa fyysisen ja henkisen painolastin raskasta taakkaa.”
--
Näyttelyä tukevat Paulon säätiö ja Taiteen edistämiskeskus (Taike). Kiitos Cove Park -residenssi ja Saastamoisen säätiö.
Vuonna 2024 kaikkia HAM gallerian näyttelyitä tukee Museovirasto.
--
Jere Vainio: Haukkoen siedettäviä etäisyyksiä, HAM galleria 7.9.–3.11.2024
Näyttelyn avajaisia vietetään perjantaina 6.9.2024 klo 17–19.
--
Lisätiedot:
Amanuenssi Satu Metsola, HAM, 040 635 6891 satu.metsola@hamhelsinki.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna VihantaViestinnän asiantuntijaHAM Helsingin taidemuseo/viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 509 3408anna.vihanta@hamhelsinki.fiMaarit KivistöTiimiesihenkilö, mediaviestintäHAM Helsingin taidemuseo / viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 485 5687maarit.kivisto@hamhelsinki.fiKuvat
Linkit
HAM galleria
HAM galleria on HAMin näyttelytila, joka on profiloitunut ajankohtaisen ja uuden nykytaiteen esittelyyn.
Tennispalatsi / Eteläinen Rautatiekatu 8, 00100 Helsinki
Avoinna ti 10–17.30, ke–su 11.30–19, ma suljettu
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Antti Tolvis nyaste verk vibrerar i besökarens kropp8.9.2026 09:13:00 EEST | Pressmeddelande
Den andra utställningen i HAM Helsingfors konstmuseums Rum för ny konst upplevs liggande. Antti Tolvis För orgel och paus är en installation och en tre månader lång föreställning. Helheten av ljud, ljus och lågfrekvent vibrerande sängar uppmanar besökaren att reflektera över tid och lyssnande. Utställningen är öppen på HAM 25.9.2026–10.1.2027.
Antti Tolvin uusin teos värähtelee kokijan kehossa8.9.2026 09:13:00 EEST | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseon Uuden taiteen tilan toinen näyttely koetaan makuuasennossa. Antti Tolvin Sävellys uruille ja tauolle on installaatio ja kolme kuukautta kestävä esitys. Äänen, valon ja matalataajuudella värähtelevien sänkyjen muodostama kokonaisuus herättelee kävijää pohtimaan aikaa ja kuuntelemista. Näyttely on avoinna HAMissa 25.9.2026–10.1.2027.
Antti Tolvi’s new work is an immersive sensory experience8.9.2026 09:13:00 EEST | Press release
The second exhibition presented in HAM Helsinki Art Museum’s Space for New Art is best experienced lying down. Antti Tolvi’s For Organ and Pause is both an installation and a long-duration performance. Combining sound, light, and beds that vibrate at a low frequency, the work invites visitors to pause and reflect on time, listening, and holistic sensation. The exhibition runs from 25 September 2026 to 10 January 2027.
Helsingforsbiennalen 2027 bjuder in publiken att utforska De okända25.8.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingforsbiennalen 2027, kuraterad av Mami Kataoka och Arja Miller, samlar visionära konstnärer från Finland och hela världen. Biennalens tema är De okända. En första grupp av 12 deltagande konstnärer har nu offentliggjorts.
Helsinki Biennaali 2027 kutsuu tutkimaan Tuntemattomuuksia25.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Mami Kataokan ja Arja Millerin kuratoima Helsinki Biennaali 2027 kokoaa yhteen visionäärisiä taiteilijoita Suomesta ja ympäri maailmaa. Biennaalin teema on Tuntemattomuudet, ja sen ensimmäinen 12 taiteilijan joukko on nyt julkistettu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


