Akava: Suomi menestyy huolehtimalla osaajista ja korkeasta osaamisesta
20.8.2024 07:00:03 EEST | Akava ry | Tiedote
Akava painottaa budjettiriihikannanotossaan, että maahanmuuttopolitiikkaan tarvitaan uusi ote, sillä osaajapula uhkaa jarruttaa kasvun mahdollisuuksia monilla aloilla ja alueilla. Kasvun edellytyksiä voidaan parantaa myös yritystuki- ja verojärjestelmän uudistuksilla sekä panostuksilla TKI-toimintaan.
– Olemme ehdottaneet jo aikaisemmin, että yritystukijärjestelmä ja verojärjestelmä uudistetaan. Näillä kokonaisuudistuksilla voidaan luoda pohjaa paremmille kasvumahdollisuuksille, parantaa kilpailukykyä ja lisätä työn tekemisen kannusteita. Uudistukset lisäisivät myös kansainvälisten osaajien, yritysten ja investoijien kiinnostusta Suomesta, jota maahanmuuttoa koskevat tiukennukset ja julkinen keskustelu nyt heikentävät, sanoo Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren.
– Syksyllä alkavat työ- ja virkaehtosopimusneuvotteluiden tueksi tarvitaan näkymä siitä, että työllisyys ja kotitalouksien ostovoima kehittyvät suotuisasti. Ansiotuloverotuksen veroperusteisiin pitää tehdä täysimääräinen inflaatiotarkistus ansiotasoindeksin mukaisena, jotta verotus ei kiristy. Kaikilla tulotasoilla pitää tehdä täysimääräiset inflaatiotarkistukset. Painotamme, että budjettiriihessä pitää välttää uusia julkisen talouden lisäsopeutustoimia, Löfgren toteaa.
Uusi ote maahanmuuttopolitiikkaan
Tuoreen Akava Works -katsauksen mukaan erityisasiantuntijoiden lupamäärät ovat vähentyneet viime vuoden aikana: vuoden 2024 toisella neljänneksellä myönnettiin 276 erityisasiantuntijoiden ensimmäistä oleskelulupaa, kun vuoden 2023 toisella neljänneksellä niitä myönnettiin 348. Erityisasiantuntijat sijoittuvat katsauksen mukaan enimmäkseen ICT-alalle ja teollisuuden palvelukseen.
– Viimeaikaiset tiedot ovat tuoneet esiin tekniikan alalla työskentelevien kansainvälisten osaajien huolen Suomen kiristyvästä politiikasta työperäisessäkin maahanmuutossa ja kielteisestä asenneilmapiiristä. Jotta emme sahaa omaa oksaamme talouskasvun mahdollistamisessa, politiikkaa työperäisessä maahanmuutossa pitää muuttaa. Hallitusohjelman linjauksia täytyy mielestämme arvioida uudelleen erityisesti osaavan työvoiman saatavuuden lisäämiseksi ja perua toimia, jotka uhkaavat heikentää talouskasvun edellytyksiä. Katsomme Akavassa, että työvoiman saatavuusharkinnasta pitää luopua, Löfgren jatkaa.
– Hallituksen maahanmuuttopolitiikka on ollut rajoittavaa ja vaikeuttanut työperäistäkin maahanmuuttoa sekä aiheuttanut huolta Suomessa asuville kansainvälisille osaajille. Tarvitsemme lisää kansainvälisiä osaajia. On oikea suunta, että hallitus muutti suunnitelmansa ja aikoo pidentää työttömäksi jääneen erityisasiantuntijan maasta poistumisen suoja-aikaa kolmesta kuukaudesta kuuteen kuukauteen. Ottaen huomioon rekrytointien kestot suoja-aikoja on tarpeen pidentää lisää, jotta emme aja täällä työskennelleitä työnhakijoita pois Suomesta, Löfgren sanoo.
Lue Akavan budjettiriihikannanotto ja Akava Works -maahanmuuttokatsaus oheisten linkkien kautta:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Löfgrenpuheenjohtaja
Puh:+358405682798maria.lofgren@akava.fiAkava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava: Verotuksen kireää progressiota kevennettävä kasvun edistämiseksi17.3.2026 08:16:31 EET | Tiedote
Ansiotuloverotuksen kireän progression keventäminen on kasvutoimi, jolla voidaan lisätä talouden aktiivisuutta, edistää inhimillisen pääoman kasvua ja kasvattaa osaamisen tuottamaa arvonlisää yhteiskunnassa. Kevyempi verotus voi lisätä talouden aktiivisuutta ja verotuloja jo muutamien vuosien aikajänteellä, toteaa tuore tutkimus ”Verotuksen rajoilla – Näkökulmia Suomen korkeisiin rajaveroihin”. Akava kannattaa sitä, että ylempiä rajaveroasteita lasketaan lisää.
Akava: Akava vaatii eduskuntavaalitavoitteissaan merkittävää lisäystä osaamis- ja koulutuspanostuksiin5.3.2026 09:15:06 EET | Tiedote
Akavan tuoreiden eduskuntavaalitavoitteiden pääviesti on ”Ilman osaamista Suomi pysähtyy”. Akava painottaa osaamis- ja koulutustason merkitystä talouskasvun ja työllisyyden kulmakivenä sekä vaatii toimia työhyvinvoinnin ja työkyvyn parantamiseksi. Akava kannustaa päättäjiä sekä äänestäjiä ajattelemaan, miten Suomen menestyminen tulevaisuudessa varmistetaan.
Muistutuskutsu medialle: Ilman osaamista Suomi pysähtyy – Akavan eduskuntavaalitavoitteet ja korkeakoulutettujen työllisyyden tila2.3.2026 12:53:20 EET | Kutsu
Tervetuloa Akavan eduskuntavaalitavoitteiden julkaisutilaisuuteen Ilman osaamista Suomi pysähtyy.
Akava: Akavan liittojen jäsenmäärä laski hienoisesti vuonna 202527.2.2026 13:00:31 EET | Tiedote
Akavan liitoissa oli 619 090 jäsentä vuoden 2026 alussa. Määrä laski hienoisesti edellisvuodesta, yhteensä 4 834:llä eli 0,8 prosenttia. Maksavien jäsenten määrä oli 435 145, missä tuli laskua edellisvuodesta 0,8 prosenttia. Opiskelijajäsenten määrä nousi 0,4 prosenttia eli 510:llä, ja Akavan liitoissa on 127 914 opiskelijajäsentä.
SAK, Akava ja STTK: Määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävä lakiesitys palautettava valmisteluun25.2.2026 06:51:05 EET | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK vetoavat maan hallitukseen, jotta se keskeyttäisi määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävän lakiesityksen käsittelyn. Järjestöjen mielestä lakiesitys pitää palauttaa uuteen valmisteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme