Akava: Suomi menestyy huolehtimalla osaajista ja korkeasta osaamisesta
Akava painottaa budjettiriihikannanotossaan, että maahanmuuttopolitiikkaan tarvitaan uusi ote, sillä osaajapula uhkaa jarruttaa kasvun mahdollisuuksia monilla aloilla ja alueilla. Kasvun edellytyksiä voidaan parantaa myös yritystuki- ja verojärjestelmän uudistuksilla sekä panostuksilla TKI-toimintaan.
– Olemme ehdottaneet jo aikaisemmin, että yritystukijärjestelmä ja verojärjestelmä uudistetaan. Näillä kokonaisuudistuksilla voidaan luoda pohjaa paremmille kasvumahdollisuuksille, parantaa kilpailukykyä ja lisätä työn tekemisen kannusteita. Uudistukset lisäisivät myös kansainvälisten osaajien, yritysten ja investoijien kiinnostusta Suomesta, jota maahanmuuttoa koskevat tiukennukset ja julkinen keskustelu nyt heikentävät, sanoo Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren.
– Syksyllä alkavat työ- ja virkaehtosopimusneuvotteluiden tueksi tarvitaan näkymä siitä, että työllisyys ja kotitalouksien ostovoima kehittyvät suotuisasti. Ansiotuloverotuksen veroperusteisiin pitää tehdä täysimääräinen inflaatiotarkistus ansiotasoindeksin mukaisena, jotta verotus ei kiristy. Kaikilla tulotasoilla pitää tehdä täysimääräiset inflaatiotarkistukset. Painotamme, että budjettiriihessä pitää välttää uusia julkisen talouden lisäsopeutustoimia, Löfgren toteaa.
Uusi ote maahanmuuttopolitiikkaan
Tuoreen Akava Works -katsauksen mukaan erityisasiantuntijoiden lupamäärät ovat vähentyneet viime vuoden aikana: vuoden 2024 toisella neljänneksellä myönnettiin 276 erityisasiantuntijoiden ensimmäistä oleskelulupaa, kun vuoden 2023 toisella neljänneksellä niitä myönnettiin 348. Erityisasiantuntijat sijoittuvat katsauksen mukaan enimmäkseen ICT-alalle ja teollisuuden palvelukseen.
– Viimeaikaiset tiedot ovat tuoneet esiin tekniikan alalla työskentelevien kansainvälisten osaajien huolen Suomen kiristyvästä politiikasta työperäisessäkin maahanmuutossa ja kielteisestä asenneilmapiiristä. Jotta emme sahaa omaa oksaamme talouskasvun mahdollistamisessa, politiikkaa työperäisessä maahanmuutossa pitää muuttaa. Hallitusohjelman linjauksia täytyy mielestämme arvioida uudelleen erityisesti osaavan työvoiman saatavuuden lisäämiseksi ja perua toimia, jotka uhkaavat heikentää talouskasvun edellytyksiä. Katsomme Akavassa, että työvoiman saatavuusharkinnasta pitää luopua, Löfgren jatkaa.
– Hallituksen maahanmuuttopolitiikka on ollut rajoittavaa ja vaikeuttanut työperäistäkin maahanmuuttoa sekä aiheuttanut huolta Suomessa asuville kansainvälisille osaajille. Tarvitsemme lisää kansainvälisiä osaajia. On oikea suunta, että hallitus muutti suunnitelmansa ja aikoo pidentää työttömäksi jääneen erityisasiantuntijan maasta poistumisen suoja-aikaa kolmesta kuukaudesta kuuteen kuukauteen. Ottaen huomioon rekrytointien kestot suoja-aikoja on tarpeen pidentää lisää, jotta emme aja täällä työskennelleitä työnhakijoita pois Suomesta, Löfgren sanoo.
Lue Akavan budjettiriihikannanotto ja Akava Works -maahanmuuttokatsaus oheisten linkkien kautta:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Löfgrenpuheenjohtaja
Puh:+358405682798maria.lofgren@akava.fiAkava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava: Lakimuutos tuo lisää perusteettomia määräaikaisuuksia vakituisten työsuhteiden sijaan ja kasvattaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä11.12.2025 08:00:38 EET | Tiedote
Akava varoittaa raskaus- ja perhevapaasyrjintä kasvun riskistä, jos hallituksen esitys perusteettomien määräaikaisuuksien mahdollistamiseksi hyväksytään ja se etenee lainsäädännöksi. Lakimuutos heikentäisi myös nuorten ja ulkomaalaistaustaisten henkilöiden asemaa työelämässä sekä lisäisi epävarmuutta työelämässä. Akava korostaa, että uudistusta ei pidä toteuttaa hallituksen esittämässä muodossa.
Akava ja AKY – Akavalaiset yrittäjät korostavat vakautta ja ennakoitavuutta yrittäjien eläkejärjestelmän kehittämisessä5.12.2025 11:53:42 EET | Tiedote
Akava ja AKY – Akavalaiset yrittäjät ry korostavat, että yrittäjien eläketurva on keskeinen osa toimivaa työeläkejärjestelmää. Sitä on kehitettävä niin, että otetaan huomioon sekä julkisen talouden tilanne että tehdään laajat vaikutusarvioinnit mahdollisista muutosvaihtoehdoista.
Kutsu medialle: Akava Works -talousennusteen esittelylähetys perjantaina 12.12. kello 9.302.12.2025 12:01:07 EET | Kutsu
Talousennusteemme kertoo, millaiset ovat Suomen talousnäkymät vuonna 2026. Paraneeko talouden vire? Kääntyykö työttömyys vihdoin laskuun? Palaako kotitalouksien into kuluttaa ja halukkuus ottaa lainaa? Entä millainen on Suomen kilpailukyky?
Akava juhlistaa 75-vuotista toimintaansa25.11.2025 13:27:04 EET | Tiedote
Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren käsitteli liittokokouspuheessaan Akavan toimintaa ja historiaa. Akateemis-ammatillinen valtuuskunta Akava perustettiin lähes 75 vuotta sitten, 14. joulukuuta 1950. Akava perustettiin tilanteeseen, jossa korkeakoulutettujen asema tarvitsi puolustajansa.
Akavan opiskelijoiden puheenjohtajistoon Kasper Laaksonen ja Nelli Kortelainen19.11.2025 18:29:51 EET | Tiedote
Akavan opiskelijoiden valtuuskunta valitsi vuodelle 2026 Akavan opiskelijoiden puheenjohtajaksi Kasper Laaksosen ja varapuheenjohtajaksi Nelli Kortelaisen. Lisäksi hallitukseen valittiin kuusi jäsentä. Akavan opiskelijoiden uusien toimijoiden kausi alkaa 1. tammikuuta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme