Lentomatkailun kasvu jatkuu – Lapin kentillä jo enemmän matkustajia kuin ennen pandemiaa
Lentoliikenteen matkustajamäärät ovat jatkaneet kasvuaan kuluvana vuonna. Tammikuun ja heinäkuun välisenä aikana Suomen lentokenttien kautta kulki reilut 11 miljoonaa matkustajaa, mikä on noin viisi prosenttia enemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Kasvua on tullut erityisesti ulkomaanlennoista.
"Kansainvälisten lentojen matkustajamäärä on ollut tänä vuonna joka kuukausi viimevuotista suurempi", Tilastokeskuksen yliaktuaari Kiia Lempinen taustoittaa.
Suurinta kasvu on ollut kesäkuukausina. Kesä-heinäkuussa matkustajia oli kahdeksan prosenttia vuodentakaista enemmän.
”Ulkomaanlennoissa matkustajamäärä kasvoi kesä-heinäkuussa kymmenen prosenttia, kun taas kotimaanlennoissa nähtiin pientä laskua.”
Valtaosa Suomen lentoliikenteestä kulkee Helsinki-Vantaan lentoaseman kautta. Helsinki-Vantaan osuus lentoliikenteen matkustajamääristä oli heinäkuussa 91 prosenttia.
”Ulkomaanlentojen merkitys on keskeinen juuri Helsinki-Vantaalle, sillä esimerkiksi heinäkuussa 94 prosenttia lentoaseman matkustajamääristä tuli kansainvälisistä lennoista”, Lempinen sanoo.
Muilla kotimaan lentoasemilla kansainväliset lennot toivat yhteensä 40 prosenttia matkustajista.
Helsinki-Vantaan ohella matkustajamäärät ovat kasvaneet kuluvana vuonna erityisesti Lapin lentoasemilla.
”Esimerkiksi Rovaniemellä matkustajamäärä on lisääntynyt tänä vuonna 24 prosenttia, Ivalossa 14 prosenttia ja Kittilässäkin yhdeksän prosenttia. Rovaniemen lentoaseman kautta lensi tammi-maaliskuun sesonkiaikana yli 75 000 matkustajaa enemmän kuin vuotta aiemmin”, Lempinen kertoo.
Kasvusta huolimatta lentomatkustajia on yhä selvästi vähemmän kuin ennen koronaa. Vuoden 2019 tammi-heinäkuussa lentomatkustajia oli yli 15 miljoonaa eli noin 27 prosenttia enemmän kuin tänä vuonna.
”Lapin lentoasemilla koronaa edeltävät matkustajamäärät on sen sijaan monin paikoin jo saavutettu. Esimerkiksi Ivalossa matkustajia on ollut suurin piirtein saman verran kuin vuonna 2019 ja Rovaniemellä ja Kittilässä jo enemmän. Erityisesti Rovaniemellä kasvu on ollut huomattavaa, lähes 30 prosenttia.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kiia LempinenYliaktuaari
Puh:029 551 3462kiia.lempinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Lopettaneiden yritysten määrä kasvoi edelleen voimakkaasti tammi-maaliskuussa3.7.2025 08:01:40 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä toimintansa aloitti lähes 11 000 yritystä. Samaan aikaan toimintansa lopetti runsaat 21 000 yritystä, kun vuoden 2024 tammi-maaliskuussa lopettaneita yrityksiä oli noin 12 700.
Kuluttajien luottamus edelleen matalalla kesäkuussa27.6.2025 08:01:10 EEST | Tiedote
Kuluttajien arvio oman taloutensa nykytilasta parani kesäkuussa hieman toukokuuhun verrattuna, mutta oli edelleen hyvin heikko. Myös näkemys Suomen talouskehityksestä pysyi vaisuna. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -8,6, kun toukokuussa se oli -8,4.
Oppimisen tukea saaneiden peruskoululaisten osuus kasvoi edelleen vuonna 202426.6.2025 08:01:54 EEST | Tiedote
Yhä useampi peruskoulun oppilas sai viime vuonna tukea oppimiseensa. Tehostettua tukea sai 16 % peruskoulun oppilaista. Erityistä tukea sai puolestaan joka kymmenes oppilas.
Suomessa alkoholi Euroopan kolmanneksi kalleinta19.6.2025 13:01:45 EEST | Tiedote
Suomi oli vuonna 2024 Euroopan kolmanneksi kallein maa ostaa alkoholia. Kalliimpaa alkoholi oli vain Islannissa ja Norjassa. Myös ruuan ja alkoholittomien juomien osalta Suomi oli EU:n keskiarvoa kalliimpi.
Suomalaisten velat pienenivät vuonna 202417.6.2025 08:03:03 EEST | Tiedote
Velallisten asuntokuntien keskimääräinen velkasumma oli 94 400 euroa, mikä oli noin tuhat euroa vähemmän kuin vuonna 2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme