Mahdollisuutta uusille vähittäiskaupan palveluille Kuopion keskustan pohjoispuolella selvitetään
Osuuskauppa PeeÄssä on toimittanut kaupallisten vaikutusten arvioinnin liittyen vireillä olevaan Pohjois-Savon maakuntakaavaan 2040.

Osuuskauppa PeeÄssä selvittää mahdollisuutta tuoda tulevina vuosina vähittäiskaupan suuryksikkö Valkeisen alueelle Kuopioon. Pitkän prosessin ensiaskeleet on otettu teettämällä kaupallisten vaikutusten arviointi. Arvioinnin on tehnyt Sweco Finland Oy osuuskaupan tilauksesta.
Kaupallisten vaikutusten arviointi on laaja kokonaisuus, jossa tarkastellaan potentiaalisen suuryksikön aluerakenteellisia vaikutuksia.
Arvioinnilla tuodaan suunnittelijoille, osallisille sekä päättäjille tietoa maakuuntakaavan toteuttamisen vaikutuksista, niiden merkittävyydestä sekä mahdollisten haitallisten vaikutusten lieventämismahdollisuuksista.
Vaikutusten arviointiin on sisällytetty palveluverkkoanalyysi, selvitys kaupan mitoituksesta ja palvelurakenteesta sekä lisäksi liikenteellisiä vaikutuksia käsittävää tarkastelua.
– Kaupallisten vaikutusten arvioinnin jättäminen Pohjois-Savon maakuntakaavaan on alustavaa työtä tulevaisuuden palveluita silmällä pitäen. Olemme PeeÄssässä tunnistaneet palveluiden kasvavan tarpeen Kuopion keskustan pohjoispuolella ja tämän selvityksen avulla haluamme selkeyttää asian tarkastelua myös maakuntakaavassa, kertoo Osuuskauppa PeeÄssän toimitusjohtaja Mikko Junttila.
Yhteyshenkilöt
Mikko Junttilatoimitusjohtaja
Puh:044 719 7200mikko.junttila@sok.fiOsuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 125 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Muutoksia Osuuskauppa PeeÄssän matkailu- ja ravitsemiskaupan (MaRa) sekä liikennekaupan johtoryhmän vastuualueissa13.6.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vastuualueiden muutokset koskevat Osuuskauppa PeeÄssän ravintola-, hotelli-, ja liikennekauppa-liiketoimintaa.
Ruokarobot laajenevat Iisalmeen ja Varkauteen – uusia roboja myös Kuopioon ja Siilinjärvelle6.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
PeeÄssä kehittää ja kasvattaa ruoan verkkokaupan palvelujaan kovalla tahdilla. Itä-Suomen ensimmäiset ruokarobotit otettiin käyttöön Kuopiossa ja Siilinjärven Vuorelassa vuosi sitten. Uudet robot aloittavat toiminnan Iisalmessa, Varkaudessa ja Siilinjärvellä 9. päivä kesäkuuta.
Rautalammin uusi S-market aukeaa 5. kesäkuuta5.6.2025 07:14:27 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä avaa uuden S-market Rautalammin torstaina 5.6.2025. Avajaisia vietetään klo 10. Uuden myymälän myötä S-market Rautalammin myymäläpinta-ala kasvaa noin 20 %, ja samalla myös valikoima kasvaa.
Kuopion Amarillo uudistuu: fajitakset ja nachot palaavat, listalle myös oma olut4.6.2025 10:15:48 EEST | Tiedote
Amarillo tuo takaisin asiakkaiden kaipaamat fajitakset sekä heti pöytään istuutumisen yhteydessä tuotavat lämpimät, rapeat nachot ja raikkaan salsan.
ABC Marjahaka ja ABC Varkaus 2.6. alkaen auki 24 h30.5.2025 12:50:11 EEST | Tiedote
Aukioloaikoja on laajennettu niin kaupunkien asukkaat kuin ohikulkeva liikenne mielessä pitäen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme