Vesterinen yhtyeineen on tämän hetken suurin iskelmäbändi, mutta miten tähän on tultu? Antti Heikkinen avaa bändin tarinan, jota ei ole koskaan aiemmin kerrottu
Mikä tekee Vesterinen Yhtyeineen -orkesterista yhden Suomen suosituimmista livebändeistä, joiden hitit ovat radiokanavien vakiosoitossa? Kymmenhenkinen yhtye on onnistunut luovimaan päivänpopin, hiphopin ja sooloartistien miinoittaman musiikkikentän lävitse ja löytänyt yleisönsä soundilla, joka asettuu suomirockin ja iskelmän leikkauspisteeseen. Nykyään bändin kiertueet myydään hetkessä loppuun, ja tunnelma keikoilla on suorastaan hurmoksellinen.

Omaleimaisuus ja tinkimättömyys ovat myös uhanneet yhtyeen uraa, mutta lopulta juuri nämä piirteet ovat kääntyneet voitoksi. Sitä, mikä on hartaudella rakennettu, eivät musiikkibisneksen trendien muutokset heilauta.
– Vesterinen Yhtyeineen on tehnyt ennen suurta menestystään huomattavan pitkän taipaleen. Jopa niin pitkän, että monelle sen mitta tulee yllätyksenä. Yhtye ei suinkaan ilmestynyt muutama vuosi sitten tyhjästä, vaan bändi aloitti jo viitisentoista vuotta sitten. Matkalla on tarvittu sisua, sinnikkyyttä ja uskoa omaan tekemiseen, mutta mikään niistä ei toteudu, ellei taustalta löydy lujaa yhteishenkeä ja vankkumatonta ystävyyttä, yhtyeen tarinan kirjoittanut Antti Heikkinen sanoo.
Vesteriset eivät ole riidelleet bändiään hajoamisen partaalle, eivätkä he ole antaneet periksi silloinkaan, kun suuressa festariteltassa on luuraillut vain muutama kymmen katsojaa. Määrätietoisuus on kannattanut.
– Yhtye on nyt huipulla – tai ainakin hyvin korkealla, koska varsinainen huippu on luultavasti vielä edessäpäin, Heikkinen pohtii.
– Nyt julkaistava kirjahan on kuitenkin vain välitilinpäätös tähän astisesta. Välitilinpäätökset ovat monesti turhia tai ainakin mitäänsanomattomia, mutta Vesterisiin väite ei päde. Tarina on ehdottomasti kertomisen arvoinen. Taiteilijatarinat taas ovat monesti traagisia, riitaisia tai muuten synkähköjä. Vesteristen tarinasta jää hyvä mieli. Näinä aikoina hyvää mieltä ei liiaksi tarjoilla – ei kansien välissäkään.
Antti Heikkinen (s. 1985) on nilsiäläinen kirjailija. Hänen esikoisromaaninsa Pihkatappi (2013) sai Savonia-palkinnon ja Kalevi Jäntti -palkinnon. Kuuden romaanin lisäksi Heikkinen on kirjoittanut menestyksekkäät elämäkerrrat muun muassa Juice Leskisestä, Heikki Turusesta
ja Eila Roineesta. Teatterilava on Heikkiselle rakas paikka: kirjoittamisen ohella hän näyttelee, laulaa ja tekee stand up -keikkoja.
Vesterinen yhtyeineen on käsittely- ja arvosteluvapaa julkaisupäivänä 19.9.2024.
Tiedustelut, haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
musiikki & populaarikulttuuri
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Sara Al Husainin romaani Kenelle maa kuuluu voitti Toisinkoinen-palkinnon8.12.2025 14:07:21 EET | Tiedote
Toisinkoinen-palkinto on myönnetty tänä vuonna Sara Al Husainin romaanille Kenelle maa kuuluu. Se on kertomus sodasta, ikuisesta pakenemisesta, kodittomuudesta ja toivon hauraista säikeistä. Al Husainin esikoisromaani Huono tyttö julkaistiin vuonna 2023, ja se voitti BookBeatin Vuoden tulokas -palkinnon ja oli ehdolla myös Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon ja Savonia-kirjallisuuspalkinnon saajaksi.
LIKEn kirjakevät 2026 on täynnä sykähdyttäviä tarinoita, mieleen jääviä ääniä ja musiikin voimaa29.10.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Liken kirjat tarjoavat vahvoja tarinoita niin palkituilta kirjailijoilta kuin kiinnostavilta uusilta tulokkailta, rohkeaa ja kantaa ottavaa tietoa ajankohtaisista teemoista sekä runsaasti uutta infoa musiikkikirjojen ystäville. Sarjakuvasuosikit Fingerpori ja Kamala luonto ilahduttavat fanejaan myös ensi keväänä.
Trillerin sykkeellä etenevässä Tattarisuon noitapiiri -tietokirjassa Aki Ollikainen kuvaa sekä yhteiskunnan että ihmismielen kieroutta16.10.2025 13:03:01 EEST | Tiedote
"Tattarisuon maine ei kai koskaan ole ollut kovin mairitteleva. Se ei ollut sitä kieltolain aikanakaan, mutta kun sen lähteestä 1930-luvun alussa nousi ylös irti leikattuja ruumiinosia, muuttui ohikulkijoiden kirkasvetinen juomapaikka koko nuorta kansakuntaa värisyttäneen kauhutarinan mustaksi keskipisteeksi." Tattarisuon noitapiiri on tietokirja mustasta magiasta, salaliittoteorioista ja järkyttävistä ihmiskohtaloista. Teos on palkitun kirjailijan Aki Ollikaisen vuosien mittaisen taustatyön tulos.
Jopa kauhun kuningas Stephen King rakastaa tätä kirjaa – Jason Rekulakin Teddy on karmean kekseliäs ja omaperäinen kauhutrilleri, jonka lukemisen jälkeen et enää katso lasten piirustuksia samoin silmin1.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Niin lukijoiden kuin kriitikoiden ylistämä Teddy on voittanut GoodReads Choice Awardsin kauhun kategoriassa, sen käännösoikeudet on myyty ympäri maailmaa, ja filmatisointioikeudet on hankkinut Netflix.
Kesällä menehtynyt Ozzy Osbourne kertoo muistelmateoksessaan kärsimysnäytelmästä, joka edelsi hänen jäähyväiskeikkaansa30.9.2025 12:53:11 EEST | Tiedote
"Mutta lopulta et oikeasti voi huijata kuolemaa. Hän pitää sinua aina silmällä. Ja ennemmin tai myöhemmin hän pitää huolen, että velat tulevat kuitattua. Tämä kirja kertoo siitä, miten hän tuli perimään minulta saataviaan."
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme