Sokos tutki: valtaosa kauneudenhoidon palveluita käyttävistä valitsee palveluntarjoajan tutun tekijän perusteella
26.8.2024 07:45:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote
Sokoksen teettämän kyselytutkimuksen mukaan 40 prosenttia kauneudenhoidon palveluita hyödyntävistä vastaajista kokee, että ennalta tuttu ja varmaa jälkeä tekevä ammattilainen on tärkein kriteeri sopivaa palveluntarjoajaa valitessa. Tekijän tuttuus on erityisen tärkeää 55–74-vuotiaille kuluttajille. Nuoremmat kuluttajat valitsevat palveluntarjoajan yleensä ympäristöstä kuultujen suositusten perusteella.

Sokos selvitti kyselytutkimuksessaan kesäkuussa 2024, miten ja kuinka usein Sokoksella asioivat asiakasomistajat* käyttävät erilaisia kauneudenhoidon palveluita. Sopivaa kauneudenhoidon palveluntarjoajaa valittaessa ylivoimaisesti tärkeimmäksi kriteeriksi nousee ennalta tuttu, varmaa jälkeä tekevä ammattilainen (40 %). Vastaajista 13 prosenttia valitsee sen sijaan palveluntarjoajan ensisijaisesti sosiaalisesta mediasta tai tutuilta kuulemiensa suositusten perusteella, 11 prosenttia palveluntarjoajan kätevän sijainnin perusteella ja kahdeksan prosenttia edullisen hinnan perusteella. Muita tärkeiksi koettuja kriteerejä palveluntarjoajaa valittaessa ovat muun muassa ekologisuus, hyvä hinta-laatusuhde ja vaivaton ajanvaraus.
Ympäristöstä kuullut suositukset korostuvat etenkin 18–34-vuotiaiden vastaajien keskuudessa, kun taas ennalta hyväksi todettu ammattilainen on tärkein valintakriteeri erityisesti 55–74-vuotiaiden keskuudessa.
Lähes puolet vastaajista laitattaa kulmiaan ammattilaisella
Tutkimuksen mukaan 48 prosenttia vastaajista käy vähintään joskus huoltamassa kulmakarvansa ammattilaisella. Kynsiään ammattilaisella laitattaa vähintään silloin tällöin 38 prosenttia ja ripsiä 27 prosenttia. Meikkauspalveluita hyödyntää puolestaan reilu viidesosa (22 %).
Aktiivisimmin kuluttajat käyvät huoltamassa kynsiään: 11 prosenttia vastaajista kertoo laittavansa kynnet kuntoon ammattilaisella vähintään 3–4 viikon välein. Ikähaarukoittain tarkasteltuna ahkerimmin eli vähintään 3–4 viikon välein kynsiään ammattilaisella laittavat 18–34-vuotiaat, ripsiä 18–24-vuotiaat ja kulmia 35–64-vuotiaat vastaajat. Ammattimeikkaajan apuun turvaudutaan sen sijaan yleensä spesiaalimmissa tilanteissa – suurin osa palvelua käyttävistä (25 %) hyödyntää meikkauspalveluita vain kerran vuodessa tai harvemmin.
Kauneudenhoitopalveluiden kysyntä voimakkaassa kasvussa Sokos ja Emotion -ketjuissa
Sokos- ja Emotion-ketjuissa on tarjottu kauneusneuvontaa vuodesta 2010 lähtien. Tänä päivänä kaikissa 21:ssä Sokos-tavaratalossa ja 39:ssä Emotion-yksikössä saatavilla oleva Sokos Studio -konsepti kehitettiin vuonna 2020 vastaamaan alati kasvavaan nopeiden ja räätälöityjen kauneudenhoitopalveluiden kysyntään.
”Tarjoamme Studio-palveluissa ajanvarauksella erilaisia kauneudenhoitopalveluita, olipa asiakkaan toiveissa saada piristystä meikkiin, näyttävät ripset, trendikäs manikyyri, ihonkonsultaatio tai korvien rei’itys. Studio-palvelut elävät trendien mukaisesti ja voimme esimerkiksi räätälöidä tietyn meikkauspalvelun täysin asiakkaan toiveiden mukaan. Tällainen voi esimerkiksi olla opastus heleän meikkipohjan tekemiseen”, myyntipäällikkö Suvi Manninen kertoo.
Mannisen mukaan kuluttajien kiinnostus erilaisiin kauneudenhoitopalveluihin on lisääntynyt merkittävästi. Myös Sokos Studion palveluiden kysyntä on tuplaantunut viime vuodesta. Suosituimpien Studiopalveluiden joukkoon kuuluvat tällä hetkellä erilaiset meikkauspalvelut, kulmien huollot sekö korvien rei’itys. Myös ihokonsultaatiot ovat kasvattaneet suosiotaan.
*Kyselytutkimus toteutettiin S-ryhmän kannassa kesäkuussa 2024. Kyselyn kohderyhmänä olivat vähintään kerran viimeisen 3 kuukauden aikana Sokoksella asioineet suomenkieliset ja täysi-ikäiset asiakasomistajatalouksien jäsenet. Vastaajien kokonaismäärä oli 1435, joista 88 % oli naisia ja 12 % miehiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi Manninenmyyntipäällikkö, Pirkanmaan Osuuskauppa, Sokos Tampere Kauneus, Sokos Hyvä olo & Emotion Ideapark, Lielahti, Kaleva
Puh:010 767 0971suvi.manninen@sok.fiSokos
Sokos on muodin ja kauneuden tavarataloketju, joka auttaa asiakasta löytämään oman tyylinsä. Sokos-ketjuun kuuluu verkkokauppa sekä 21 monipuolista tavarataloa, jotka sijaitsevat maamme suurimpien kaupunkien ydinkeskustoissa. Ensimmäinen Sokos-tavaratalo avattiin Helsingissä olympiavuonna 1952. Kotimainen asiakasomistajien omistama Sokos on osa S-ryhmää. www.sokos.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Polkupyörien myynti kovassa kasvussa9.4.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Aikainen kevät polkaisi fillarikaupan vauhtiin. Prisman myyntidata kertoo, että suomalaisten kiinnostus pyöräilyyn näkyy nyt sekä pyörien että pyöräilytarvikkeiden myynnissä. Polkupyöriä myydään niin harrastuskäyttöön kuin arjen kulkuvälineeksikin.
SOK myy Viron Prismat ja aloittaa yhteistyön Coop Eestin kanssa7.4.2026 09:15:43 EEST | Tiedote
SOK ja Coop Eesti ovat sopineet kaupasta, jossa Virossa toimiva AS Prisma Peremarket ja sen 13 Prisma-myymälää myydään Coop Eestille. Yrityskaupan toteuttamisen jälkeen SOK ja Coop Eesti tavoittelevat laajaa yhteistyötä SOK:n marketkaupan valikoimassa olevien tuotteiden toimittamiseksi jopa 300 Coop-myymälään Virossa.
Positiivisia uutisia ravintola-alalta: kotimainen Pretty Boy ja S-ryhmä aloittavat yhteistyön7.4.2026 08:29:59 EEST | Tiedote
Pretty Boy on suomalainen premium-tason katuruokaravintola, jossa pääraaka-aineena on kotimainen kana ja erikoisuutena kastikkeet. S-ryhmä taas on Suomen suurin ravintola-alan toimija. Yhteistyön taustalla on kasvutavoitteita ja intohimo tarjota asiakkaille ravintolaelämyksiä kaikkiin hetkiin.
Prisma alkaa myydä kaivinkoneita1.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Rakentamislain muutos on vauhdittanut suomalaisten intoa piharakentamista kohtaan. Tuomalla kaivinkoneet valikoimiinsa Prisma haluaa mahdollistaa piharakentamisen ja tehokkaan puutarhan hoidon yhä useammalle.
S-ryhmän uusi sovellus tarjoaa inspiraatiota ruoanlaittoon – Suomalaisten suosikkireseptit kertovat arjesta30.3.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Yhteishyvä Ruoka -sovellus kokoaa yhteen koko ruoanlaiton polun inspiraatiosta suunnitteluun, ostamiseen ja kokkaamiseen. Sen reseptit kertovat siitä, millaista ruokaa Suomessa juuri nyt tehdään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme