Teollisuuden luottamus nousi - muilla päätoimialoilla vaisumpaa
Päätoimialoista teollisuuden luottamuksessa suunta ylöspäin, vähittäiskauppa selvässä laskussa.
”Yritysten luottamus ei vieläkään ole lähtenyt laajemmin vahvistumaan. Myönteistä on, että teollisuus on sivuuttanut selkeästi aallonpohjan ja luottamuksen nousu on jatkunut kesän yli. Myös palveluiden tilanne oli elokuun kyselyssä vakaa. Rakentamisen ja vähittäiskaupan suhdannetilanne oli sen sijaan huomattavan heikko”, EK:n pääekonomisti Penna Urrila sanoo.
Teollisuudessa luottamusta mittaava saldolukema vahvistui elokuussa saldolukuun -8. Heinäkuun tarkistettu tulos oli kolme pistettä heikompi. Luottamusindikaattori on yhä selvästi alle pitkän aikavälin keskiarvon, joka on 0.
Rakentamisen luottamusta kuvaava saldoluku heikkeni hieman. Sen uusin lukema on -37 eli kolme pistettä heinäkuuta matalampi. Pitkän aikavälin keskiarvo on -8.
Palveluiden luottamus pysyi elokuussa lähes ennallaan, Luottamusindikaattorin saldoluku oli 0, kun edelliskuussa se oli +1. Palvelualojen indikaattorin pitkän aikavälin keskiarvo on +11.
Vähittäiskaupassa luottamus laski elokuussa selvästi. Uusin indikaattorilukema on -18, kun heinäkuun tarkistettu luku oli -11. Pitkän aikavälin keskiarvo on -2.
”Suomessa talouden luottamus on yhä EU-maiden heikoimpien joukossa. Vaikka joitain merkkejä paremmasta jo onkin, vahvempaa suhdannenousua joudutaan vielä odottamaan. Erityisesti kotimarkkinoista riippuvat toimialat – rakentaminen ja vähittäiskauppa – lähtevät loppuvuoteen heikosta tilanteesta”, Urrila toteaa.
Luottamusindikaattori, elokuu 2024
Luottamusindikaattorin tulokset animaationa
Lisätietoja:
Penna Urrila, pääekonomisti, p. 040 570 7860
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Kutsu: Työ antaa tulevaisuuden -webinaari 23.1.20.1.2026 14:26:11 EET | Tiedote
Nuorten ja vastavalmistuneiden työttömyys on hälyttävän korkealla tasolla. Kaikki työmahdollisuudet ovat nuorille tärkeitä – oli kyse sitten viikon työelämään tutustumisesta tai ensimmäisestä vakituisesta oman alan työpaikasta. Elinkeinoelämän keskusliitto EK, Keskuskauppakamari, Perheyritysten liitto ja Suomen yrittäjät ovat yhdessä työ- ja elinkeinoministeriön kanssa käynnistäneet Työ antaa tulevaisuuden -kampanjan, joka tarjoaa yrityksille tietoa erilaisista tavoista nuorten työllistämiseen. Tervetuloa webinaariimme perjantaina 23.1. klo 8.30–9.30 kuulemaan, miten voit hyödyntää tarjolla olevia palveluita, kuten uutta nuorten työllistymisseteliä, sekä muita käytännön vinkkejä nuorten työllistämiseen. Tilaisuuden ohjelma: Avaussanat Jyri Häkämies, toimitusjohtaja Elinkeinoelämän keskusliitto EK Työministerin terveiset Matias Marttinen, työministeri työ- ja elinkeinoministeriö Millaisia palveluita kunnilla ja työllisyysalueilla on yrityksille nuorten työllistämisen tueksi? Mikko Härkö
EU-tuomioistuin: Julkisomisteiset in house -yhtiöt eivät voi kiertää kilpailutusvelvollisuutta tytäryhtiöiden avulla15.1.2026 12:45:58 EET | Tiedote
EU-tuomioistuin on tänään antanut merkittävän päätöksen kilpailun ja avoimuuden lisäämiseksi markkinoilla. Tuomioistuin linjaa, että in house -hankintojen edellytysten arvioinnissa tulee huomioida konsernin liikevaihto, eikä direktiiviä voi kiertää jakamalla in house -yhtiön markkinatoiminta keinotekoisesti tytäryhtiötoiminnaksi. Ratkaisun mukaan konserniliikevaihto antaa todenmukaisemman kuvan in house -toiminnan taloudellisesta laajuudesta ja luonteesta. Ratkaisu vaikuttaa markkinoihin tilanteessa, jossa julkisomisteiset yhtiöt toimivat sekä in house -yksiköinä että harjoittavat markkinatoimintaa tytäryhtiöidensä kautta.
EK:n Investointitiedustelu: Investoinnit kohtalaiseen kasvuun13.1.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n tuoreen Investointitiedustelun mukaan tehdasteollisuuden investointien arvioidaan kääntyvän kuluvana vuonna kohtalaiseen kasvuun. Investoinnit lisääntyisivät vajaalla neljällä prosentilla runsaaseen 9,4 miljardiin euroon. Kiinteät investoinnit vauhdittuisivat vähän enemmän kuin tutkimus- ja kehitystoiminta.
EK ehdottaa 281 sääntelyn yksinkertaistamisen toimenpidettä12.1.2026 08:10:52 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto kannustaa kansallisia ja EU:n päättäjiä jatkamaan sääntelyn sujuvoittamista ja päällekkäisen sääntelyn purkamista. EK ehdottaa 281 toimenpidettä, joilla yrityssääntelyä voitaisiin yksinkertaistaa ja sujuvoittaa EU:ssa ja Suomessa ilman sääntelyn keskeisistä tavoitteista pakittamista. Toimenpiteistä 141 on valmisteltu EK:n ja sen sisarjärjestöjen yhteistyönä kattojärjestö BusinessEuropen puitteissa. EK:n omat 140 toimenpidettä täydentävät järjestöjen yhteistä listaa.
EK:n kysely ennustaa kesätyöpaikkojen määrän pysyvän ennallaan9.1.2026 14:34:59 EET | Tiedote
EK:n kyselyn perusteella kesäksi 2026 sen jäsenyrityksiin on odotettavissa tarjolle noin 105 000 kesätyö- ja harjoittelupaikkaa. Talouden yleinen epävarmuus ja viivästynyt talouskasvu näkyvät paikkojen määrässä myös tulevana kesänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme