Vihreän eduskuntaryhmän uusi puheenjohtaja Oras Tynkkynen: hallituksen ohjattava varat fossiilituista palveluihin ja turvaan
27.8.2024 13:01:42 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Lappeenrannassa vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi valittu Oras Tynkkynen arvostelee Orpon hallituksen nurinkurista talouspolitiikkaa. Tynkkynen vaatii, että tukalassa taloustilanteessa niukat veroeurot ohjataan fossiilisista tuontipolttoaineista hyvinvointiyhteiskunnan vahvistamiseen.

Suomalaiset joutuvat lukemaan lähes päivittäin uutisia hyvinvointialueiden talouskurimuksesta. Orpon hallituksen vähennettyä valtion rahoitusta terveydenhuollon palveluverkkoa karsitaan ja työntekijöitä irtisanotaan ympäri Suomea. Etelä-Karjalan hyvinvointialueen johtaja varoitti vuodenvaihteessa Ylen haastattelussa, että leikkaukset voivat johtaa ”hyvinvointivaltion alasajoon”.
Hallituksen leikkaukset iskevät rajusti myös suomalaisten perusturvaan. Laskun maksavat pienituloiset työntekijät ja eläkeläiset, työttömät sekä opiskelijat. Leikkausten seurauksena lapsiperheköyhyys kasvaa.
”Näin ei tarvitse olla”, muistuttaa vihreän eduskuntaryhmän uusi puheenjohtaja Oras Tynkkynen.
”Vihreät haluavat ohjata niukat eurot peruspalveluihin ja -turvaan – ei veronkevennyksiin ja tukiin fossiilisille tuontipolttoaineille. Hallitus voi ensi vuoden talousarviossa päättää toimia samoin.”
Esimerkiksi hallituksen päätös keventää fossiilisten tuontipolttoaineiden verotusta vähentää valtion tuloja jo alkuun 168 miljoonaa euroa vuodessa, myöhemmin vielä enemmän. Saastuttavien autojen ajoneuvoveron kevennys puolestaan maksaa valtiolle 50 miljoonaa euroa vuodessa.
”Hallituksen talouspolitiikka on tunnetusti vahingollista ilmastolle ja luonnolle. Se on kuitenkin samalla monin tavoin tehotonta ja talouden uudistumista jarruttavaa. Hallituksen on peruttava haitalliset veronkevennykset fossiilisille tuontipolttoaineille ja ohjattava säästyvät varat peruspalveluiden ja -turvan vahvistamiseen”, Tynkkynen linjaa.
Vastaavasti merkittävä osa miljardien eurojen vuotuisista yritystuista on taloudellisesti tehottomia ja ympäristölle haitallisia. Valtio tukee mm. fossiilisten polttoaineiden käyttämistä työkoneissa (465 M€/v.) ja maataloudessa (70 M€/v.).
”Haluamme leikata turkistarhauksen, lentoliikenteen ja ruotsinlaivojen tuista – emme lastensuojelusta ja nuorisotyöstä. Haluamme leikata fossiilitaloutta pönkittävistä yritystuista – emme terveyspalveluista”, Tynkkynen paaluttaa.
Tynkkynen muistutti Lappeenrannassa myös siitä, että talouspolitiikan pitää palvella koko maata. Elinkeinoelämän keskusliiton mukaan Suomeen on vireillä vihreän siirtymän investointeja yhteensä jopa 270 miljardin euron verran. Investoinnit ovat kuitenkin jakautumassa hyvin epätasaisesti.
”Itä-Suomella on valtavat mahdollisuudet houkutella vihreitä teollisia investointeja. Se edellyttää kuitenkin päätöksiä, kuten ratkaisua tuulivoiman tutkaesteisiin ja sähköverkon vahvistamista. Toistaiseksi hallituksen toimet ovat jääneet valitettavan vähiin”, Tynkkynen harmittelee.
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenKansanedustaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Diarra hallituksen aborttimaksuista: ”Naisten oikeuksilla ei ole tälle hallitukselle mitään arvoa”21.9.2026 13:08:34 EEST | Tiedote
Hallitus on antamassa eduskunnalle esityksen terveydenhuollon asiakasmaksujen korotuksista. Esitys vapauttaa raskauteen liityviä toimenpidemaksuja, mutta mediatietojen mukaan omasta pyynnöstä tehtäviin abortteihin voisi liittyä noin 257 euron maksu. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vaatii hallitusta luopumaan aborttimaksusta.
Vihreiden Hyrkkö: Talouden ennustaminen on kuin ennustaisi teelehdistä tulevaisuutta, jos ympäristökriisien vaikutuksia ei tunnisteta21.9.2026 11:08:54 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kritisoi valtiovarainministeriön ennusteita niiden kyvyttömyydestä tunnistaa ympäristökriisien väistämätön vaikutus myös talouden kehittymiseen.
Virta: Ministeri Häkkäsen Israel-matka on epäluottamustason kysymys19.9.2026 17:06:25 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta vastausta siihen, onko se linjannut puolustusministeri Antti Häkkäsen tapaamisesta Israelin puolustusministeri Israel Katzin kanssa. Myös Vihreiden Atte Harjanne on tänään aiemmin tiedotteella kritisoinut Häkkäsen päätöstä voimakkaasti.
Vihreiden Harjanne kritisoi puolustusministeri Häkkäsen Israel-vierailua: "Kuka tämän maan Israel-politiikkaa johtaa?"19.9.2026 11:03:25 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto tiedotti puolustusministeri Häkkäsen vierailleen Lähi-Idässä 13.-18.9. Osana matkaa ministeri tapasi Israelin puolustusministeri Israel Katzin.
Hyrkkö: Talouden säännöt täytyy valjastaa ratkomaan Euroopan ja Suomen kohtalonkysymyksiä – ehdottaa uudistuksia EU:n velkasääntöihin18.9.2026 15:54:06 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän sekä valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö esittää, että EU:n taloussääntöjen puolustuspoikkeamaa jatketaan myös vuoden 2028 jälkeen ja että energiapoikkeama laajennetaan koskemaan ympäristöturvallisuutta. Hyrkkö patistaa hallitusta aktiivisiin toimiin EU:ssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme