Suomen ja Viron välinen sopimus väestötietojen vaihdosta voi vaikuttaa hoito-oikeuteen Suomessa
28.8.2024 09:15:00 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Suomen ja Viron välinen sopimus väestötietojen vaihdosta on tullut voimaan 1.5.2024. Uuden sopimuksen myötä pysyvän osoitteen voi rekisteröidä vain yhteen maahan kerrallaan. Jos henkilöllä ei ole enää kotikuntaa Suomessa, oikeuden sairaanhoitoon voi tarvittaessa selvittää Kelasta.
Suomi ja Viro ovat allekirjoittaneet uuden sopimuksen väestön rekisteröinnistä ja väestötietojen sähköisestä vaihtamisesta. Uuden sopimuksen myötä henkilö ei voi jäädä ilman vakituista asuinpaikkaa. Pysyvää osoitetta ei kuitenkaan voi enää rekisteröidä samanaikaisesti molempiin maihin, vaan henkilön kotikunta voi jatkossa olla joko Suomessa tai Virossa.
Sopimus ja siihen liittyvät lainsäädännön muutokset tulivat voimaan 1.5.2024. Suomessa tietojenvaihdosta vastaa Digi- ja väestötietovirasto (DVV). DVV on tiedottanut asiasta verkkosivuillaan (dvv.fi).
Oikeus julkiseen terveydenhuoltoon perustuu kotikuntaan
Jos henkilön kotikunta on Suomessa, hän saa hoitoa Suomen julkisessa terveydenhuollossa ja maksaa hoidosta kuntakohtaisen asiakasmaksun. Vaikka henkilön kotikunta olisi Virossa, hänellä voi silti olla oikeus saada hoitoa Suomen julkisessa terveydenhuollossa.
Oikeuden sairaanhoitoon voi selvittää Kelasta. Kela ei tarkista tietoja automaattisesti, vaan hoito-oikeutta täytyy hakea itse.
Hoito-oikeutta voi hakea henkilö, jolla on kotikunta Virossa ja joka
- työskentelee Suomessa
- työskentelee sekä Suomessa että Virossa ja on saanut Eläketurvakeskuksen myöntämän A1-todistuksen
- opiskelee Virossa ja on sairausvakuutettu Suomessa
- on eläkkeellä ja saa eläkettä vain Suomesta.
Jos edellytykset täyttyvät, Kela myöntää todistuksen oikeudesta hoitoetuuksiin Suomessa. Todistuksella henkilö voi osoittaa, että hänellä on oikeus saada julkisen terveydenhuollon palveluita asiakasmaksun hinnalla.
Esimerkkejä tilanteista, joissa voi hakea hoito-oikeutta
Suomessa työskentelevä Alice
Virolainen Alice työskentelee Suomessa. Alice asuu pääsääntöisesti Virossa, ja hän on valinnut pitävänsä kotikuntansa Virossa. Suomessa työskentelyn vuoksi Alicella on oikeus Suomen julkisen terveydenhuollon palveluihin. Koska Alicella ei ole kotikuntaa Suomessa, hänen tulee hakea Kelasta hoito-oikeutta. Alicelle myönnetään todistus oikeudesta hoitoetuuksiin Suomessa. Sitä näyttämällä hän saa Suomessa julkista sairaanhoitoa samaan hintaan kuin ne, joilla on kotikunta Suomessa.
Molemmissa maissa työskentelevä Reino
Reinolla on asunto sekä Suomessa että Virossa, sillä hän työskentelee molemmissa maissa. Eläketurvakeskus on myöntänyt Reinolle A1-todistuksen. Reinolla on ollut kotikunta Suomessa ja Virossa, mutta hän rekisteröi nyt pysyvän osoitteensa Viroon. Jos Reino haluaa käyttää Suomen julkisen terveydenhuollon palveluita asiakasmaksun hinnalla, täytyy hänen hakea Kelasta hoito-oikeutta. Reinolle myönnetään todistus oikeudesta hoitoetuuksiin Suomessa. Sitä näyttämällä hän saa Suomessa julkista sairaanhoitoa samaan hintaan kuin ne, joilla on kotikunta Suomessa.
Virossa opiskeleva Pentti, joka on sairausvakuutettu opiskelujen ajan Suomessa
Pentti opiskelee 5 vuoden mittaista tutkintoa Virossa. Hänet on sairausvakuutettu Suomessa Virossa opiskelun ajan. Pentti päättää rekisteröidä pysyvän osoitteensa Viroon. Pentillä on edelleen oikeus Suomen julkisen terveydenhuollon palveluihin. Jos hän Suomessa käydessään haluaa käyttää julkisen sairaanhoidon palveluita, hänen täytyy hakea Kelasta hoito-oikeutta. Hänelle myönnetään todistus oikeudesta hoitoetuuksiin Suomessa. Sitä näyttämällä hän saa Suomessa julkista sairaanhoitoa samaan hintaan kuin ne, joilla on kotikunta Suomessa.
Eläkeläinen Marja, joka saa eläkettä vain Suomesta
Marja päättää muuttaa eläkkeelle jäätyään Viroon ja rekisteröidä myös pysyvän osoitteensa Viroon. Hän saa eläkettä vain Suomesta, ja eläkkeenmaksun vuoksi Suomi vastaa hänen sairaanhoitonsa kustannuksista. Kun Marja muuttaa Viroon, Kela antaa hänelle päätöksen hoito-oikeudesta ja myöntää hänelle eurooppalaisen sairaanhoitokortin, jonka kääntöpuoli on limenvihreä. Tällaisella kortilla Marja saa Suomessa käydessään julkisen sairaanhoidon palvelut samaan hintaan kuin ne, joilla on kotikunta Suomessa.
Lue lisää:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maija HirvijuristiKela
Puh:0504708782etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Hallituksen esitys pankki- ja tilitietojen hyödyntämisestä nopeuttaisi etuuksien käsittelyä Kelassa ja toisi merkittäviä säästöjä28.5.2026 11:52:39 EEST | Tiedote
Hallituksen esityksessä pankki- ja tilitietojen hyödyntämisestä ei ole kyse uusista tiedoista tai oikeudesta saada koko väestön tilitietoja. Kyse on toimeentulo- ja asumistukia hakevien asiakkaiden asioinnin sujuvoittamisesta sekä tietoturvallisesta tavasta toimittaa jo nyt vaadittavat tiedot Kelalle.
Utkomststödets grunddel sänktes för över 5 700 stödtagare i april – nästan 12 000 undvek en sänkning28.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
Det grundläggande utkomststödets grunddel sänktes för sammanlagt 5 700 mottagare i april 2026. En av de mest betydande följderna av den lagändring som trädde i kraft i februari är att man har lyckats hänvisa de kunder som lever enbart på utkomststöd till att anmäla sig som sökande av heltidsarbete och ansöka om förmåner som är primära i förhållande till utkomststödet. En annan viktig följd är att sänkningarna är större än tidigare – nästan alla uppgår till 50 procent.
Toimeentulotuen perusosaa alennettiin huhtikuussa yli 5 700 tuensaajalta – lähes 12 000 asiakasta välttyi tuen alentamiselta28.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Perustoimeentulotuen perusosaa alennettiin yhteensä 5 700 saajalta huhtikuussa 2026. Helmikuussa voimaan tulleen lainmuutoksen merkittävimpiä seurauksia on se, että toimeentulotuen varassa olevia asiakkaita on onnistuttu ohjaamaan kokoaikatyön hakijoiksi ja toimeentulotukeen nähden ensisijaisille tuille. Toinen keskeinen seuraus on se, että alentamiset ovat aiempaa suurempia: lähes kaikilla 50 prosenttia.
Folkpensionsanstaltens kulturhistoriskt betydelsefulla huvudkontor i behov av grundläggande renovering – användningen kan upphöra senast 202927.5.2026 14:27:32 EEST | Pressmeddelande
Folkpensionsanstaltens huvudkontor är i brådskande behov av renovering. Huvudkontoret har ritats av Alvar Aalto och finns i Helsingfors. Den grundläggande renoveringen som nu behövs kan inte täckas med Folkpensionsanstaltens (FPA) medel för verksamhetsutgifter.
Kulttuurihistoriallisesti merkittävä Kelan päätoimitalo tarvitsee peruskorjauksen – käyttö päättymässä viimeistään vuonna 202927.5.2026 14:27:32 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kelan Helsingissä sijaitseva, Alvar Aallon suunnittelema päätoimitalo on kiireellisen peruskorjauksen tarpeessa. Peruskorjausta ei ole mahdollista kattaa Kelan toimintamenoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme