Heinäkuussa nostettiin asuntolainoja hieman enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna
29.8.2024 10:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote
Suomalaiset kotitaloudet nostivat heinäkuussa 2024 uusia asuntolainoja maltillisesti eli 1,0 mrd. euron edestä, mikä on 4,3 % enemmän kuin edellisvuoden heinäkuussa ja 27,8 % vähemmän kuin heinäkuussa keskimäärin vuosina 2011–2023. Heinäkuu on tyypillisesti hiljainen asuntolainojen nostokuukausi.

Heinäkuussa 2024 uusia sijoitusasuntolainoja nostettiin 96 milj. euron edestä, mikä on 12 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Omistusasuntolainoja nostettiin 952 milj. euron edestä, mikä on 4 % enemmän kuin viime vuoden heinäkuussa.
Uusien asuntolainanostojen keskikorko oli 4,22 % heinäkuussa. Uusien omistusasuntolainojen keskikorko laski kesäkuusta ja oli 4,20 % heinäkuussa. Uusien omistusasuntolainojen keskikorko on laskenut yli 0,5 prosenttiyksikköä viimeisten vuosien huipustaan lokakuusta 2023. Uusien sijoitusasuntolainojen keskikorko oli 4,36 % heinäkuussa ja on myös laskenut lokakuun 2023 huipusta yhtä paljon kuin omistusasuntolainojen keskikorko. Suurin osa asuntolainoista on sidottu euriborkorkoihin, jotka ovat viime aikoina laskeneet. Heinäkuussa 2024 yleisin asuntolainojen viitekorko eli 12 kuukauden euribor oli keskimäärin 3,53 %, kun se vielä vuonna 2023 heinäkuussa oli 4,15 %. 12 kuukauden euriborin keskikorko oli 1.–26. elokuuta enää 3,18 %.
Vähäisten nostomäärien vuoksi asuntolainakanta supistui heinäkuussa 0,9 % vuodentakaisesta. Omistusasuntolainakanta supistui 1,0 % ja sijoitusasuntolainakanta kasvoi 0,7 % heinäkuussa vuodentakaisesta. Heinäkuun 2024 lopussa omistusasuntolainakanta oli 97,2 mrd. euroa ja sijoitusasuntolainakanta 8,7 mrd. euroa. Asuntolainakannan (105,9 mrd. euroa) keskikorko oli heinäkuussa 4,01 %.
Lainat
Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli heinäkuun 2024 lopussa kulutusluottoja 17,9 mrd. euroa ja muita lainoja (pl. asuntolainat) 17,4 mrd. euroa.
Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja heinäkuussa 2,1 mrd. euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 480 milj. euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko nousi kesäkuusta ja oli heinäkuussa 5,26 %. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli heinäkuun lopussa 107,5 mrd. euroa, mistä asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 44,6 mrd. euroa.
Talletukset
Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli heinäkuun 2024 lopussa 110,0 mrd. euroa ja talletusten keskikorko 1,36 %. Talletuskannasta oli yön yli ‑talletuksia 66,7 mrd. euroa ja määräaikaistalletuksia 14,4 mrd. euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat heinäkuussa 1 180 milj. euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli heinäkuussa 3,52 %.
Lisätietoja antavat
- Usva Topo, puh. 09 183 2056, sähköposti: usva.topo(at)bof.fi,
- Markus Aaltonen, puh. 09 183 2395, sähköposti: markus.aaltonen(at)bof.fi.
Seuraava raha- ja pankkitilastotiedote julkaistaan 30.9.2024 klo 10.
Tiedotteen pohjana olevat tilastoluvut ja ‑grafiikka ovat luettavissa myös Suomen Pankin verkkosivuilla osoitteessa https://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot2/.
Avainsanat
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Finlands Banks interimsprognos: Den positiva trenden i Finlands ekonomi fortsätter15.9.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den ekonomiska tillväxten i Finland har tagit fart pådriven av export och investeringar, och under de närmaste åren väntas ekonomin växa i betydligt raskare takt än under de senaste åren. I takt med att ekonomin stärks börjar den ihållande höga arbetslösheten gradvis sjunka. Energipriserna driver tillfälligt upp inflationen, men omfattningen av effekterna beror i väsentlig grad på hur länge störningarna i energitillgången varar.
Suomen Pankin väliennuste: Suomen talouden hyvä vire jatkuu15.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talouskasvu on voimistunut viennin ja investointien vetämänä, ja kasvun arvioidaan jatkuvan lähivuosina aiempia vuosia selvästi ripeämpänä. Talouden vahvistuessa huomattavana pysynyt työttömyys alkaa vähitellen pienentyä. Energian hinnat kiihdyttävät inflaatiota väliaikaisesti, mutta niiden vaikutusten laajuus riippuu oleellisesti energian tarjontahäiriöiden kestosta.
Bank of Finland’s interim forecast: Positive track in Finland’s economy will continue15.9.2026 07:00:00 EEST | Press release
Growth in the Finnish economy has gathered pace, driven by exports and investment. Growth is projected to continue at a significantly brisker rate in the forecast period compared with earlier years. As the economy strengthens, the unemployment rate – which has remained high – will gradually start to fall. Inflation will be pushed up temporarily by energy prices, but the extent of this impact will primarily depend on the duration of energy supply disruptions.
Eurosystemets penningpolitiska beslut10.9.2026 15:18:07 EEST | Pressmeddelande
ECB-rådet beslutar om penningpolitiken i euroområdet. ECB-rådet beslutade idag att höja ECB:s tre styrräntor med 25 punkter.
EKP:n rahapoliittisia päätöksiä10.9.2026 15:18:07 EEST | Tiedote
EKP:n neuvosto päättää euroalueen rahapolitiikasta. EKP:n neuvosto päätti tänään nostaa EKP:n kaikkia kolmea ohjauskorkoa 0,25 prosenttiyksikköä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme