Heinäkuussa nostettiin asuntolainoja hieman enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna
29.8.2024 10:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote
Suomalaiset kotitaloudet nostivat heinäkuussa 2024 uusia asuntolainoja maltillisesti eli 1,0 mrd. euron edestä, mikä on 4,3 % enemmän kuin edellisvuoden heinäkuussa ja 27,8 % vähemmän kuin heinäkuussa keskimäärin vuosina 2011–2023. Heinäkuu on tyypillisesti hiljainen asuntolainojen nostokuukausi.

Heinäkuussa 2024 uusia sijoitusasuntolainoja nostettiin 96 milj. euron edestä, mikä on 12 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Omistusasuntolainoja nostettiin 952 milj. euron edestä, mikä on 4 % enemmän kuin viime vuoden heinäkuussa.
Uusien asuntolainanostojen keskikorko oli 4,22 % heinäkuussa. Uusien omistusasuntolainojen keskikorko laski kesäkuusta ja oli 4,20 % heinäkuussa. Uusien omistusasuntolainojen keskikorko on laskenut yli 0,5 prosenttiyksikköä viimeisten vuosien huipustaan lokakuusta 2023. Uusien sijoitusasuntolainojen keskikorko oli 4,36 % heinäkuussa ja on myös laskenut lokakuun 2023 huipusta yhtä paljon kuin omistusasuntolainojen keskikorko. Suurin osa asuntolainoista on sidottu euriborkorkoihin, jotka ovat viime aikoina laskeneet. Heinäkuussa 2024 yleisin asuntolainojen viitekorko eli 12 kuukauden euribor oli keskimäärin 3,53 %, kun se vielä vuonna 2023 heinäkuussa oli 4,15 %. 12 kuukauden euriborin keskikorko oli 1.–26. elokuuta enää 3,18 %.
Vähäisten nostomäärien vuoksi asuntolainakanta supistui heinäkuussa 0,9 % vuodentakaisesta. Omistusasuntolainakanta supistui 1,0 % ja sijoitusasuntolainakanta kasvoi 0,7 % heinäkuussa vuodentakaisesta. Heinäkuun 2024 lopussa omistusasuntolainakanta oli 97,2 mrd. euroa ja sijoitusasuntolainakanta 8,7 mrd. euroa. Asuntolainakannan (105,9 mrd. euroa) keskikorko oli heinäkuussa 4,01 %.
Lainat
Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli heinäkuun 2024 lopussa kulutusluottoja 17,9 mrd. euroa ja muita lainoja (pl. asuntolainat) 17,4 mrd. euroa.
Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja heinäkuussa 2,1 mrd. euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 480 milj. euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko nousi kesäkuusta ja oli heinäkuussa 5,26 %. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli heinäkuun lopussa 107,5 mrd. euroa, mistä asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 44,6 mrd. euroa.
Talletukset
Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli heinäkuun 2024 lopussa 110,0 mrd. euroa ja talletusten keskikorko 1,36 %. Talletuskannasta oli yön yli ‑talletuksia 66,7 mrd. euroa ja määräaikaistalletuksia 14,4 mrd. euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat heinäkuussa 1 180 milj. euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli heinäkuussa 3,52 %.
Lisätietoja antavat
- Usva Topo, puh. 09 183 2056, sähköposti: usva.topo(at)bof.fi,
- Markus Aaltonen, puh. 09 183 2395, sähköposti: markus.aaltonen(at)bof.fi.
Seuraava raha- ja pankkitilastotiedote julkaistaan 30.9.2024 klo 10.
Tiedotteen pohjana olevat tilastoluvut ja ‑grafiikka ovat luettavissa myös Suomen Pankin verkkosivuilla osoitteessa https://www.suomenpankki.fi/fi/tilastot2/.
Avainsanat
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Better now to keep interest rates unchanged24.7.2026 13:10:00 EEST | Blog
You don’t have to be much of a fortune-teller to note that there is continuing uncertainty both in the Finnish summer and in the global economy. On a chilly summer’s day like the one we’ve experienced this week, a Finn can simply stoke a fire in the sauna stove – problem solved. Unfortunately, there is no silver bullet to economic uncertainty. Rather than fanning the flames, we need to keep a cool head.
Utkasten till framtida eurosedlar har offentliggjorts – Ville Tietäväinens förslag har gått vidare23.7.2026 17:56:14 EEST | Nyheter
Ett förslag från Finland har gått vidare i formgivningstävlingen för de framtida eurosedlarna. Ville Tietäväinens sedelserie baserar sig på temat ”Floder och fåglar”. De förslag som gick vidare valdes ut genom en formgivningstävling i hela Europeiska unionen.
Uudet euroseteliluonnokset julki – Ville Tietäväisen ehdotus jatkoon23.7.2026 17:56:14 EEST | Uutinen
Suomalainen ehdotus on päässyt jatkoon uusien eurosetelien ulkoasukilpailussa. Ville Tietäväisen setelisarja perustuu teemaan ”Joet ja linnut”. Jatkoon päässeet ehdotukset valittiin Euroopan unionin laajuisessa suunnittelukilpailussa.
ECB avslöjar vilka förslag till nya sedlar som har gått vidare och inleder undersökning bland allmänheten23.7.2026 17:18:18 EEST | Pressmeddelande
ECB avslöjar vilka tio sedelutformningsförslag som har gått vidare i tävlingen Européer bjuds in att tycka till i en webbenkät öppen till och med 21 september ECB-rådet förväntas välja vinnarförslaget runt årsslutet
EKP paljastaa ehdotukset uusiksi euroseteleiksi ja käynnistää kyselytutkimuksen23.7.2026 17:18:18 EEST | Tiedote
EKP julkistaa suunnittelukilpailussa jatkoon päässeet kymmenen ehdotusta uuden eurosetelisarjan ulkoasuksi Eurooppalaisten mielipiteitä halutaan kuulla verkkokyselyssä, joka on avoinna 21.9.2026 asti EKP:n neuvoston on tarkoitus valita ehdotuksista setelisarjan lopullinen ulkoasu vuoden lopulla
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme