Ei pelkkiä seiniä! -mielenilmaus 2.9. Museoviraston leikkauksia vastaan
Tule mielenilmaukseen kulttuuriperinnön puolesta sekä Museoviraston yt-neuvotteluja ja museoalan leikkauksia vastaan! Paikka ja aika: Kansallismuseo, Helsinki, ma 2.9. klo 16.30- 17.30.
Mielenilmauksen järjestävät Akavan Erityisalat ja sen jäsenjärjestö Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL sekä Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL.

Leikkaus henkilöstöstä on leikkaus Suomen kulttuuriperinnöstä!
Museovirasto on tänään perjantaina käynnistänyt lähes koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut. Yt-menettelyssä neuvotellaan jopa 30 hengen irtisanomisesta ja 150 hengen lomautuksesta. Taustalla on viraston pysyvä rahoitusvaje ja hallituksen viime kevään kehysriihessä päätetyt kertaleikkaukset.
- Näin mittavat leikkaukset uhkaavat halvaannuttaa vain noin 300 henkeä työllistävän Museoviraston toiminnan, varoittaa Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL ry:n toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä.
- Onko päättäjien tarkoitus pitää yllä pelkkiä seiniä? Jo nyt 60 % Museoviraston budjetista kuluu valtion Senaatti-kiinteistöjen perimiin jatkuvasti kohoaviin tilavuokriin, joille virasto ei voi mitään. Tällöin säästökohteeksi jää armotta henkilöstö, joka tuottaa ne kiinnostavat museosisällöt, pitää ovet auki ja palvelee sekä tekee lakisääteiset viranomaistyöt.
Museovirasto toimii valtakunnallisena kulttuuriperinnön ja kulttuuriympäristön suojelusta vastaavana asiantuntijaviranomaisena.
- Museovirasto on Suomen kulttuuriperinnön lippulaivavirasto. Virastolla ja siihen kuuluvalla Suomen kansallismuseolla on vastuu laajoista ja mittaamattoman arvokkaista kansallisista ja kulttuurihistoriallisista kokoelmista. Museovirasto on kulttuuriperintömme ykkösasiantuntija ja lupaviranomainen, joka kehittää museoalaa valtakunnallisesti ja valvoo, ettei kukaan pääse tuhoamaan kulttuuriperintöämme, Katariina Mäkelä kuvaa.
- Moni ei tiedä, että Museovirasto vastaa muun muassa kymmenestä museokohteesta eri puolilla Suomea. Niistä tutuimpia ovat Kansallismuseo, Tamminiemi, Suomen merimuseo, Hämeen linna ja Olavinlinna. Miten käy näiden mm. matkailuelinkeinolle keskeisten kohteiden, jos henkilöstöä ei riitä enää kehittämään niiden kokoelmia tai pitämään ovia auki.
- Kokoonnumme 2.9. remontissa olevan Kansallismuseon eteen vastustamaan suomalaisen kulttuuriperinnön leikkauksia. Viivästyttävätkö leikkaukset myös upean Kansallismuseomme avaamista laajennettuna ja kansainvälisen tason avajaisnäyttelyllä? Rahoitusta hankkeelle ei ole vielä myönnetty, Mäkelä pohtii.
***
Mielenilmauksen järjestävät: Akavan Erityisalat ja sen jäsenjärjestö Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL sekä Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL.
Lisätiedot:
toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä p. 040 7747 620, MAL,
katariina.makela@malry.fi
neuvottelupäällikkö Jaakko Korpisaari, puh. 040 774 7620, Akavan Erityisalat, jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fi
Museoviraston henkilöstöedustajat:
pääluottamusmies, JUKO*), Mervi Saarenmaa, puh. +358 295 33 6373, mervi.saarenmaa@museovirasto.fi
luottamusmies, JHL, Mari Aaltonen, puh. +358 295 33 6122,
mari.aaltonen@museovirasto.fi
*) Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestön JUKOn luottamusmies edustaa Museoviraston akavalaista henkilöstöä, joka on valtaosiltaan järjestäytynyt Akavan Erityisaloihin ja siellä Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliittoon.
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Katariina Mäkelä, Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MALToiminnanjohtaja
Puh:040 774 7620katariina.makela@malry.fiJaakko Korpisaari, Akavan ErityisalatNeuvottelupäällikkö, FM. Kuntasektorin ja hyvinvointialueiden sopimus- ja neuvottelutoiminta, kulttuuripolitiikka.
Puh:040 777 9422jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fiTietoa julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 20 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Hyvä hallinto nähdään Suomen menestystekijänä – supistaminen jakaa mielipiteet19.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomi ei menesty ilman hyvää julkista hallintoa, arvioi valtaenemmistö (84 %) suomalaisista. Hallinnon supistamiselle löytyy kuitenkin yhtä paljon kannattajia kuin vastustajiakin. Julkiselta hallinnolta suomalaiset edellyttävät ennen kaikkea osaamista ja lainmukaisuutta. Kyselyn toteutti tammikuussa 2025 tutkimuslaitos Verian Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.
Kysely: Nuorisopalveluihin on panostettava12.3.2025 10:59:45 EET | Tiedote
Nuorison syrjäytymistä on ehkäistävä panostamalla nuorisopalveluihin. Lähes yhdeksän kymmenestä suomalaisesta on tätä mieltä. Mielipiteen vahvuus vaihtelee puoluekannan mukaan. Kyselyn toteutti tammikuussa tutkimuslaitos Verian Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.
Akavan Erityisalat: Palkkatasa-arvoa kannattaa enemmistö suomalaisista5.3.2025 10:00:33 EET | Tiedote
Sukupuolten välistä palkkaeroa pitää saada kavennettua Suomessa. Jopa 78 prosenttia kansalaisista on tätä mieltä. Palkkatasa-arvoa koskevat näkemykset ovat voimistuneet kolmen vuoden takaisesta. Naiset ovat vahvemmin tasa-arvon kannalla kuin miehet. Myös puoluekanta jakaa jonkin verran käsityksiä. Verianin kysely toteutettiin tammikuussa 2025 Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.
Akavan Erityisalat: Sivistysvirastojen jättiuudistukseen jäämässä valuvikoja11.2.2025 08:01:42 EET | Tiedote
Museovirasto, Kansallisarkisto, Taiteen edistämiskeskus…Suomen sivistyshallintoa aiotaan nyt myllätä uusiksi. – Vuoden 2026 alkuun kaavailtu virastouudistus luottaa liikaa keskittämisen voimaan. Mistä syntyvät tavoitellut säästöt, selkeys ja vaikuttavuus, kysyy Akavan Erityisalat, joka edustaa suurta osaa hallinnonalan akavalaisista.
Akavan Erityisalat ei hyväksy työtaisteluoikeuteen suunniteltuja heikennyksiä9.1.2025 08:01:21 EET | Tiedote
Suojelutyöhön esitetyillä muutoksilla rajattaisiin edelleen lakko-oikeutta. Akavan Erityisalat vastustaa jyrkästi maan hallituksen suojelutyötä koskevaa lakiesitystä, joka suosii työnantajapuolta yksipuolisesti ja polkee perusoikeuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme