Turkulaiselle merikuljetusyritykselle sakkoja laiminlyödyistä vähimmäislepoajoista
Lounais-Suomen poliisi on antanut sakot merityöaikarikkomuksesta turkulaisen merikuljetusalan yrityksen kolmelle edustajalle. Työsuojeluviranomainen ilmoitti asian poliisille esitutkintaa varten loppuvuodesta 2023.
Työsuojeluviranomainen suoritti alukselle tarkastuksen kesäkuussa 2023. Tarkastuksen yhteydessä aluksen päälliköltä pyydettiin miehistön jäsenten työ- ja lepoaikoja. Tarkastetun työ- ja lepoaikakirjanpidon mukaan aluksella työskenteli yhteensä 18 henkilöä, joista kymmenellä henkilöllä todettiin lepoaikarikkomuksia. Työsuojeluviranomaisen tarkastama yksi kalenterikuukausi paljasti 41 kappaletta vuorokausileporikkomuksia.
Merityöaikalain mukaan työnantaja tai tämän edustaja, joka tahallaan tai huolimattomuudesta rikkoo laissa olevia tai sen nojalla annettuja muita kuin maksuvelvollisuutta, työaikakirjanpitoa tai nähtävänäpitoa koskevia säännöksiä tai määräyksiä, on tuomittava merityöaikarikkomuksesta sakkoon.
Vähimmäislepoajoista saa poiketa, jos kyse on esimerkiksi työstä, joka ei siedä viivytystä tai jos työ on välttämätöntä aluksen tai aluksella olevien ihmisten turvallisuuden vuoksi tai merihädässä olevien henkilöiden auttamiseksi. Tässä tapauksessa kyse ei ollut edellä mainitun kaltaisista tilanteista.
Työsuojelujuristi Natalie Eklund muistuttaa, että työnantajan tulee riittävin toimenpitein huolehtia siitä, että merityöaikalain säännöksiä noudatetaan. ”Aluksen päällikkö on vastuussa aluksen henkilökunnasta ja tulee huolehtia myös siitä, että aluksella noudatetaan riittäviä lepoaikoja.”
Asia ratkaistiin poliisin sakkomenettelyssä. Aluksen päälliköille sekä yrityksen toimitusjohtajalle määrättiin päiväsakkoja, kullekin 16 kappaletta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juristi Natalie Eklund, 0295 018 188, etunimi.sukunimi@avi.fi
Työsuojelun vastuualue, Lounais-Suomen aluehallintovirasto
Työsuojeluhallinto
Työsuojelu − tervettä työtä!
Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.
Työsuojeluhallinnon verkkopalvelu Tyosuojelu.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Kaasuräjähdys kerrostalon kellarissa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen16.9.2025 15:03:21 EEST | Tiedote
Helsingin käräjäoikeus hylkäsi syyttäjän syytteen työturvallisuusrikoksesta. Asiassa oli kysymys siitä, oliko asiakkuuspäällikkö syyllistynyt työturvallisuusrikokseen laiminlyömällä työkohteen valvonnan sekä kaasuasentajien riittävän ohjeistuksen ja informoimisen. Käräjäoikeus antoi tuomionsa 16.9.2025.
Kalanviljelylaitokselle väliaikainen oikeus poiketa alimmista vedenkorkeuksista Pohjois-Karjalassa15.9.2025 13:15:00 EEST | Tiedote
Itä-Suomen aluehallintovirasto on antanut kalanviljelylaitokselle väliaikaisen oikeuden poiketa alimmista vedenkorkeuksista Pitkälampi -järvessä Kontiolahdella. Tavoitteena on vähentää kuivuudesta kalanviljelylle aiheutuvia vahinkoja.
Övervakning av sommarjobb: 23 lättföretagare var i ett anställningsförhållande15.9.2025 09:59:54 EEST | Pressmeddelande
Arbetarskyddsmyndigheten inspekterade sommaren 2025 sammanlagt cirka 200 sommarjobb på olika håll i Finland. Inspektionerna gällde bland annat kaféer, kiosker, snabbmatsrestauranger, butiker och bärförsäljningsstånd. Flest brister observerades i ordnandet av företagshälsovård och i arbetsavtalen. Vid inspektionerna övervakades också lättföretagarnas ställning.
Kesätyöpaikkojen valvonta: 23 kevytyrittäjän tapauksessa kyse oli työsuhteesta15.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Työsuojeluviranomainen tarkasti kesällä 2025 yhteensä noin 200 kesätyöpaikkaa eri puolella Suomea. Tarkastusten kohteina oli muun muassa kahviloita, kioskeja, pikaruokaloita, kauppoja ja marjanmyyntikojuja. Eniten puutteita havaittiin työterveyshuollon järjestämisessä ja työsopimuksissa. Tarkastuksilla valvottiin myös kevytyrittäjien asemaa.
Eläinten hyvinvointilaki säätää - koirilla oltava jatkuvasti puhdasta juomavettä11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Eläinten hyvinvointilain mukaan koirilla pitää olla juomavettä jatkuvasti, ympäri vuoden. Koiran pysyvässä pitopaikassa, esimerkiksi kotipihalla olevassa aitauksessa, on oltava juomavettä koko ajan. Jatkuvan vedensaannin vaatimuksesta voidaan poiketa ainoastaan poikkeuksena erityisissä tilanteissa ammattimaisilla rekikoiratarhoilla pakkassäällä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme