Finlandia-ehdokkaana vakuuttanut Peloton Peltohiiri hurmaa nyt neljän kirjan kokoelmalla
Meri ja Aleksi Korpelan rakastettavia Peloton Peltohiiri -kirjoja on julkaistu vuodesta 2019. Nyt rohkeutta etsivästä hiirestä kertovan satukuvakirjasarjan kaikki osat julkaistaan kokoelmana.

Ilmestyy 17.9.
Voisiko hiirestä, jolla on hyvä sydän ja vikkelät kintut, tulla sankari?
Peloton Peltohiiri testaa sankaruuttaan muun muassa taistelemalla heinäsirkkoja orjuuttavaa turilasta vastaan, puhumalla järkeä täysin tärähtäneille liskoille ja pelastamalla ystävänsä Päästäisen pulasta. Mutta ennen kaikkea hän oivaltaa, että jokainen voi olla sankari ihan omalla tavallaan.
Peloton Peltohiiri – Sankarin matka on loistelias yhteisnide sympaattisen Pelottoman Peltohiiren seikkailuista. Se sisältää kaikki neljä sarjassa aiemmin ilmestynyttä kirjaa: Peloton Peltohiiri, Peloton Peltohiiri – Kaksintaistelu, Peloton Peltohiiri – Pähkinätäräys ja Peloton Peltohiiri – Lumilabyrintti.
Koko kirjasarjan pääteema on tekijäpariskunta Meri ja Aleksi Korpelan mukaan merkityksen löytäminen haasteiden ja pelkojen kohtaamisen kautta: seikkailu on löydettävissä vain menemällä kohti tuntematonta.
Meri Korpela kertoo Peltohiiren hahmossa olevan paljon hänestä itsestään kumpuavia oivalluksia pelkojen voittamisesta sekä hänen muistojaan lapsuuden maailmasta.
”Toivon tuovani kaikkien pelokkaiden lasten mieliin uskoa omiin kykyihin. Tärkein päämääräni on, etteivät pelot estä tavoittelemasta unelmia.”
Aleksi Korpelan mukaan sarjan kuvituksiin on löytynyt inspiraatiota erityisesti impressionistisista taiteilijoista. Tavoitteena on ollut luoda kuvamaailmasta mahdollisimman rikas ja lämminhenkinen.
Viime vuonna lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokkuuden Peloton Peltohiiri – Lumilabyrintti -kirjalla saaneet tekijät ajattelevat, että yhdessä lastenkirjallisuuden luominen on lujittanut heitä paitsi taiteilijoina myös pariskuntana. Kirjoillaan he haluavat tuoda lasten maailmaan toivoa, kauneutta ja onnellisia loppuja.
Aleksi Korpela on kuvataiteilija ja Meri Korpela muotoilija. Korpelat asuvat ja työskentelevät Tampereella. Meri kirjottaa tarinat ja Aleksin vastuulla ovat viimeistellyt kuvat, mutta pariskunta muokkaa tekstiä sekä luonnostelee kuvia yhdessä.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kun yö pimenee, jännitys tihenee – syksyn uutuusdekkarit sykähdyttävät12.9.2025 12:20:41 EEST | Tiedote
Syksy tuo tullessaan jännityksen ystäville runsaasti uutta luettavaa, kun uutuusdekkarit valtaavat kirjahyllyt ja kuulokkeet. Tarjolla on niin koukuttavia psykologisia trillereitä kuin perinteisiä rikosmysteerejä, jotka pitävät lukijan otteessaan viimeiselle sivulle asti.
Laura Malmivaara ja Antti Heikkinen tarjoilevat hersyvää sananvaihtoa keskeltä hiljaisinta Suomea dialogiromaanissa Pelkkää hyvää11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pelkkää hyvää on Laura Malmivaaran ja Antti Heikkisen yhteisteos, joka vie lukijan suomalaisen pikkupaikkakunnan arkeen, baariin ja ihmisten välisiin kohtaamisiin.
Jani Toivolan lempeä Joulukalenteritalo kutsuu joulun ja yhteisöllisyyden äärelle10.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Mitä jos kerrostalon ikkunat olisivat joulukalenterin luukkuja? Jani Toivolan lämmittävän tarinan yhdessä tekemisen voimasta kruunaa Nadja Sarellin hurmaava kuvitus.
Elvis oli suuri rakkauteni - Priscilla Presleyn hätkähdyttävät muistelmat9.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Otava julkaisee 23.9. Priscilla Presleyn muistelmateoksen Saanhan mennä luotas pois – Elvis ja elämäni. Kirja avaa täysin uuden näkökulman Elviksen ja Priscilla Presleyn rakkaustarinaan, heidän avioliittoonsa, perhe-elämään Gracelandissa sekä vaikeaan päätökseen lähteä omille teilleen.
Taina Niemen nuortenromaani Varkaat on koukuttava kertomus kaipuusta, vimmasta ja maailmojen törmäyksestä9.9.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Otavan nuortenromaanikilpailun Ämpärikesä-esikoisellaan voittanut Taina Niemi tarttuu myös uutuuskirjassaan yhteiskunnallisiin ja ajankohtaisiin aiheisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme