Ylen hallintoneuvosto keskusteli yhtiön toimista moniäänisyyden ja monimuotoisuuden lisäämiseksi
Ylen johtoryhmä avasi hallintoneuvostolle kokonaisuutta, josta on keskusteltu myös julkisuudessa kesän aikana. Aiheeseen liittyy kaksi teemaa: Ylen sisältöjen moniäänisyys sekä velvoitteet yhdenvertaisen ja syrjimättömän työyhteisön rakentamiseksi.

Yle-laki edellyttää Yleä tuottamaan moniäänisiä sisältöjä. Moniäänisyyttä ohjaavat myös Ylen arvot, strategia sekä ohjelmatoiminnan ja sisältöjen eettiset ohjeet (OTS). Moniäänisyys sisällöissä tarkoittaa tasapainoista ja totuudenmukaista kuvaa Suomesta ja maailmasta. Se ymmärretään Ylessä laajasti; huomioitavia asioita voivat olla esimerkiksi ikä, sukupuoli, koulutustausta, jokin aistivamma, etnisyys, kieli tai asuinalue. Yle haluaa tavoittaa kaikki suomalaiset ja tarjota jokaiselle merkityksellistä sisältöä.
“Meillä on syksyllä edessä strategian päivitys yhdessä hallituksen ja hallintoneuvoston kanssa. Tässä yhteydessä on hyvä hetki käydä yhdessä keskustelua strategian painopisteistä. Nyt strategiamme kehottaa meitä tuomaan esille yhä enemmän erilaisia ihmisiä, ajatuksia ja elämiä. Haluamme edelleen heijastaa ohjelmatarjonnassa mahdollisimman laajasti koko Suomea ja erilaisia suomalaisia”, sanoo Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.
Suomen lainsäädäntö ja valtion omistajaohjauksen linjaukset velvoittavat Yleä työnantajana yhdenvertaisuuden edistämiseen ja syrjimättömään työelämään. Ylen tavoitteena on vahvistaa työntekijöidensä yhteistyötaitoja riippumatta esimerkiksi iästä, koulutustaustasta, asuinpaikasta tai muista ominaisuuksista. Tähän liittyen yhtiössä on tarjottu vapaaehtoista koulutusta, jonka tarkoituksena on ollut perehdyttää yleläisiä monimuotoisuuden teemoihin.
Ylessä tehdään säännöllisesti henkilöstökyselyjä, joissa selvitetään mm. yleläisten työhyvinvointiin, työilmapiiriin ja keskustelukulttuuriin liittyviä kokemuksia. Seuraavassa kyselyssä on mahdollisuus antaa palautetta myös työyhteisön yhdenvertaisuuteen ja tasa-arvoon liittyvistä toimenpiteistä.
“Toistaiseksi nämä teemat eivät ole nousseet vastauksissa esille. Aiheesta on kuitenkin hyvä käydä säännöllisesti keskustelua”, Merja Ylä-Anttila toteaa.
“Tämä yhteinen keskustelu oli tarpeellinen kesän jälkeen. Hallintoneuvosto edellyttää, että Yle toimii valtion omistajaohjauksen periaatteiden mukaisesti ja noudattaa toiminnassaan syrjimätöntä ja tasa-arvoista työkulttuuria, joilla edistetään työelämän monimuotoisuutta ja yhdenvertaisuutta”, sanoo Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo.
Hallintoneuvosto päätti jatkaa keskustelua aiheesta vielä myöhemmin hallintoneuvoston työvaliokunnassa.
Yhteyshenkilöt
Jere Nurminen, viestintä- ja brändijohtaja, Yle, jere.nurminen@yle.fi
Kuvat

Yle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tässä Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaseloste.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Yles Eurovisionvår är full av program – så här kommer du i Eurovisionsstämning25.4.2025 08:00:18 EEST | Pressmeddelande
Våren är Eurovisionens tid och i år syns Eurovisionen stort i Yles programutbud och tjänster.
Ylen euroviisukevät on täynnä ohjelmaa – näin pääset viisutunnelmaan25.4.2025 08:00:18 EEST | Tiedote
Kevät on Euroviisujen aikaa ja tänä vuonna Euroviisut näkyvät laajasti Ylen ohjelmatarjonnassa ja palveluissa.
Yle fortsätter sitt sparprogram och inleder omställningsförhandlingar16.4.2025 14:10:09 EEST | Pressmeddelande
Omställningsförhandlingarna i den andra fasen av sparprogrammet kan leda till att högst 37 anställningsförhållanden upphör. Förhandlingarna berör enheterna Kreativt innehåll och medier samt Strategi och digitala tjänster.
Yle jatkaa kustannussäästöohjelman toteuttamista ja aloittaa muutosneuvottelut16.4.2025 14:10:09 EEST | Tiedote
Säästöohjelman toisen vaiheen muutosneuvottelut voivat johtaa enimmillään 37 henkilön työsuhteen irtisanomiseen. Neuvottelut kohdistuvat Luovat sisällöt ja media- sekä Strategia ja palvelut -yksiköihin.
Välfärdsområdes- och kommunalvalet väckte intresse på Yles plattformar – valvakan på tv nådde 2,1 miljoner tittare och resultatservicen på webben visades över 4 miljoner gånger14.4.2025 09:41:29 EEST | Pressmeddelande
Välfärdsområdes- och kommunalvalet, som för första gången ordnades samtidigt, intresserade såväl väljare som konsumenter av Yles valprogram och -innehåll. Utvecklingen av valresultatet stod i fokus på Yles plattformar under söndagen 13.4.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme