Hallituksen leikkauslinja sai budjettiriihessä uuden sinetin
3.9.2024 19:49:26 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
Tänään päättyneissä budjettineuvotteluissa hallitus odotetusti jatkaa aiemmin valitsemallaan leikkauslinjalla. Talousarvioehdotuksessaan hallitus toteuttaa keväällä päättämiään sopeutustoimia.
-Hallituksen leikatessa rajusti sosiaaliturvasta ja julkisista palveluista, rahaa riittää hyvätuloisia pääsääntöisesti palveleviin, korotettuihin Kela-korvauksiin. Eikä hallitus puutu edelleenkään varakkaita hyödyttäviin verotukiin. Leikkauksille on siis vaihtoehtoja ja sopeutustoimien kohdentaminen on poliittinen arvovalinta, paaluttaa SAK:n pääekonomisti Ilkka Kaukoranta.
Leikkauksista huolimatta valtion budjetti on pysymässä noin 12 miljardia euroa alijäämäisenä. Isoina jatkuvia alijäämiä selittää osin ennakoitua heikompi talouskehitys. Hallituksen leikkaukset heikentävät suhdannetilannetta, koska ne vähentävät kuluttajien ostovoimaa ja kotimaista kysyntää.
-Taantuman loiventamisen sijaan hallituksen toimet kasvattavat työttömyyttä. Leikkausten myötä myös tulevat taantumat ovat rajumpia, koska sosiaaliturva ei enää samalla tavalla turvaa työttömäksi jäävien toimeentuloa ja sitä kautta kotimaista kysyntää taantumissa, huomauttaa Kaukoranta.
Talouskasvun kannalta olisi tärkeää, että hallitus huolehtisi työntekijöiden osaamisesta tulevaisuudessakin. Tästä näkökulmasta on huolestuttavaa, että aiemmin päätetyn aikuiskoulutustuen lakkautuksen jatkoksi hallitus on leikkaamassa erityisesti aikuisille suunnatusta ammatillisesta koulutuksesta. Myös työperäisen maahanmuuton kiristykset, kuten kolmen kuukauden sääntö, voivat heikentää tulevan talouskasvun edellytyksiä.
Hallitusohjelmassa päätetyt leikkaukset kohdistuivat erityisesti pienituloisiin ja sosiaaliturvaan. Nyt toimeenpantavat säästöt kohdistuvat lisäksi julkisiin sosiaali- ja terveyspalveluihin, hallintoon ja järjestöihin.
Kokonaisuus heikentää hyvinvointivaltiota. Esimerkiksi sairastuvien näkökulmasta kokonaisuus on karu: sairauspäivärahaa leikataan, lääkekorvauksia heikennetään, hoitotakuu pitenee, terveydenhuollon asiakasmaksut nousevat ja sote-järjestöiltä leikataan.
-Näyttää siltä, että tämän vaalikauden jälkeen suomalainen hyvinvointivaltio ei ole entisellään. Leikkausten myötä suomalaiset eivät voi entisellä tavalla luottaa yhteiskunnan turvaverkkoihin sairastuessaan tai joutuessaan työttömäksi.
Yhteyshenkilöt
Ilkka KaukorantaPääekonomisti
Puh:040 752 8637ilkka.kaukoranta@sak.fiTilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko: https://www.sak.fi/uutiskirje Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK haluaa Suomen kuilun partaalta takaisin osaksi Pohjoismaita30.3.2026 13:45:34 EEST | Tiedote
SAK vaatii, että seuraava eduskunta palauttaa luottamuksen työmarkkinoille ja ohjaa Suomen takaisin pohjoismaiselle tielle. SAK julkisti tänään maanantaina tavoitteensa seuraavalle vaalikaudelle.
KUTSU: SAK esittelee tavoitteensa seuraavalle vaalikaudelle24.3.2026 13:28:34 EET | Kutsu
Vaalit ovat vuoden kuluttua. Toivotamme median edustajat tervetulleiksi lounaalle kuulemaan, mihin suuntaan SAK haluaa viedä Suomea vaalikaudella 2027–2031.
SAK: EK:n tavoite lisätä työperäistä maahanmuuttoa ei huomioi korkeaa työttömyyttä23.3.2026 14:30:56 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto EK esittää, että Suomeen tulisi jatkossa 45 000 työperäistä maahanmuuttajaa vuosittain. SAK:n Saana Siekkinen pitää tavoitetta ylimitoitettuna.
Ostovoimakuoppa on kurottu umpeen jo tänä keväänä16.3.2026 14:39:57 EET | Tiedote
Vappu on todellinen työläisten juhla tänä vuonna, sillä reaalipalkka saavuttaa elinkustannuskriisiä edeltävän huipun toukokuun ensimmäisellä viikolla.
SAK: Työntekijöiden perusoikeuksia ei saa murentaa poikkeusolojen varjolla6.3.2026 06:50:00 EET | Tiedote
SAK pitää työryhmän mietintöä valmiuslain kokonaisuudistukseksi epätasapainoisena. Ehdotus johtaa työntekijöiden perusoikeuksien tarpeettomaan ja laaja-alaiseen heikentämiseen poikkeusolojen varjolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme