Kokoomuksen Aalto-Setälä: ensi vuoden budjetissa on tärkeitä investointeja puhtaaseen tulevaisuuteen
4.9.2024 08:23:10 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
”Suomen talous on toipumassa. Kasvun virkoamisesta kertovat esimerkiksi palkkojen kohoaminen kuluttajahintoja nopeammin sekä korkotason lasku, joka lisää ostovoimaa. On tärkeää, että hallitus vauhdittaa nyt kasvua investointien verohyvityksellä sekä teknisten hiilinielujen tukemisella”, toteaa kokoomuksen kansanedustaja, ympäristövaliokunnan valiokuntavastaava Pauli Aalto-Setälä.

Eilisessä budjettiriihessä hallitus päätti aiemmin sovittujen yhdeksän miljardin euron sopeutusten toteutuksesta, joilla korjataan julkisen taloutemme rakenteellista alijäämää. Kasvua vauhdittavia toimia ovat verohyvitys suurille teollisille investoinneille, Teollisuussijoitus Oy:n pääomitus 100 miljoonalla eurolla sekä Fingridin ja Gasgridin pääomitus niin, että energiaverkot mahdollistavat isotkin investoinnit kaikkialla Suomessa. Uutena päätöksenä hallitus esittää myös peräti 140 miljoonan euron investointivaltuutta teknisten nielujen rahoitukseen.
”Päätöksestä näkee, että Orpon hallitus panostaa uskottaviin ja tulevaisuuteen katsoviin ilmastotoimiin. Teollisen mittaluokan hiilen talteenotossa on valtava potentiaali, jota lähdetään nyt kunnianhimoisesti edistämään”, Aalto-Setälä kertoo.
Hallitustenvälisen ilmastopaneeli IPCC:n mukaan tekniset hiilinielut ovat päästövähennysten ohella välttämättömiä, jotta ilmaston lämpenemisen rajaaminen 1,5–2 celsiusasteeseen on mahdollista. Suomen ilmastopaneelin viime joulukuisen raportin mukaan Suomessa on useita teollisuuslaitoksia, joissa teknologisen nielun toteuttamisen alustavat kustannusarviot ovat välillä 120–150 €/tCO2.
”Teknisiä nieluja on kritisoitu myös kalliiksi, mutta hiilitonniin kohdistuva kustannus näyttää alkuvaiheessakin olevan melko kohtuullinen, jos sitä verrataan moniin nykyisinkin käytössä oleviin ilmastotoimiin. Tässä on kyse tärkeästä välineestä sille, että päästöt käännettäisiin tulevaisuudessa negatiivisiksi”, Aalto-Setälä sanoo.
Tehtaiden piipuista talteen otettava biogeeninen hiili käy raaka-aineeksi myös kestävästi valmistetulle (RFNBO) sähköpolttoaineelle. Tulevaisuudessa jakeluvelvoitteen kiristyminen lisää uusien ratkaisujen tarvetta entisestään.
”Liikenteen päästöjen vähentäminen on vaikeaa Suomessa, mutta myös muualla. Bioperäisen hiilen talteenottoon liittyy merkittäviä mahdollisuuksia, sillä erityisesti Suomessa on runsaasti arvokasta raaka-ainetta markkinan hyödyntämiseksi. Näihin mahdollisuuksiin on tärkeää tarttua”, Aalto-Setälä sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauli Aalto-SetäläKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Itä-Suomea ei ole hylätty – päätöksiä valmistellaan kevään aikana21.2.2026 17:13:38 EET | Tiedote
Torstain kyselytunnilla käytiin keskustelua Itä-Suomen tilanteesta ja mahdollisista erityistalousalueista. Ministeri Purran lausunnoista on syntynyt tulkintoja, joiden mukaan hallitus olisi luopumassa erityistalousalueiden edistämisestä.
Kokoomuksen Wallinheimo: Oppositio yrittää sumuttaa alkoholilakia käsiteltäessä21.2.2026 14:12:58 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositioedustajat valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiurun johdolla väittävät, että hallitus olisi vapauttamassa hallitsemattomasti rajat ylittävää alkoholin myyntiä. Oppositioedustajat väittävät, että hallitus voisi rajoittaa alkoholin etämyyntiä Suomeen muista EU-maista tietyn prosenttimäärän perusteella. Tällöin EU-jäsenmaiden lainsäädännössä voisi esimerkiksi suosia tiettyjä kotimaisia valmistajia.
Kokoomuksen Limnell: Tekoäly muuttaa vaalihäirinnän luonteen – Suomen varauduttava ennakoiden21.2.2026 11:07:57 EET | Tiedote
Suomen on varauduttava tekoälyyn perustuvaan vaalihäirintään hyvissä ajoin ennen seuraavia eduskuntavaaleja, arvioi kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell. Hänen mukaansa tekoälyn nopea kehitys voi mahdollistaa aiempaa laajamittaisemman vaikuttamisen vaalien luotettavuuteen ja yhteiskunnalliseen luottamukseen.
Kokoomuksen Kaleva: Sulfaatin päätymistä vesistöihin on hillittävä lainsäädännöllä20.2.2026 13:14:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kaleva vaatii, että sulfaatin päätymistä vesistöön hillitään lainsäädäntöä täsmentämällä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että sulfaatti lisätään valtioneuvoston asetukseen ympäristölle haitalliseksi aineeksi ja siihen liittyville päästöille määritellään kansalliset raja-arvot.
Kokoomuksen Kopra: Itä-Suomea ei ole hylätty – nyt on aika tehdä ratkaisuja, jotka kääntävät suunnan20.2.2026 12:57:50 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän lappeenrantalainen puheenjohtaja Jukka Kopra torjuu väitteet Itä-Suomen hylkäämisestä ja painottaa, että hallitus tulee käsittelemään ratkaisuja alueen vahvistamiseksi. Hänen mukaansa yhtään esitystä ei ole hylätty. ”Nyt on aika edetä päätöksiin”, Kopra sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme